Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Edynburg: Wiosną uruchomiona zostanie "pierwsza na świecie" trasa autobusowa bez kierowcy

Edynburg: Wiosną uruchomiona zostanie "pierwsza na świecie" trasa autobusowa bez kierowcy
Nowe autobusy wyruszą w trasę już wiosną br. (Fot. Twitter/@ADLbus)
Stolica Szkocji przygotowuje się do uruchomienia 'pierwszej na świecie w pełni autonomicznej trasy autobusowej'. Pojazd, który ma poruszać się bez obecności kierowcy, pokonywać będzie trasę o długości nieco ponad 22 km.
Reklama
Reklama

Jak poinformowano, autonomiczne autobusy będą obsługiwać trasę z Fife do Edunburga. Projekt o wartości 10,4 mln funtów w całości sfinansował brytyjski rząd.

Za obsługę i bezpieczeństwo trasy odpowiadać będzie firma Stagecoach. Warto zauważyć, że po trasie obsługiwanej przez bezzałogowe pojazdy poruszać się będą również normalne samochody. 

Autobus bez kierowcy będzie poruszał się z prędkością do 130 km/h. Stacją początkową będzie Ferrytoll Park & Ride w Fife, a końcową - Edinburgh Park Transport Interchange. 

Grupa Stagecoach przekazała, że w ramach innowacyjnej usługi transportowej przewidziano ok. 10 tys. przejazdów tygodniowo.

Ambicją projektu jest m.in. "przyspieszenie rewolucji w transporcie publicznym w Szkocji", a także wykorzystanie nowej technologii do "lepszego połączenia społeczności wiejskich z miastami". Podkreślono jednak, że najważniejszym i nadrzędnym celem pozostaje "zminimalizowanie liczby kolizji drogowych spowodowanych błędami ludzi".

Pomimo braku kierowcy na pokładzie, w każdym autobusie znajdować się będzie dwóch pracowników. Mają oni m.in. monitorować system autonomiczny i pomagać pasażerom.

Czytaj więcej:

Kierowcy pojazdów autonomicznych w UK będą mogli oglądać filmy w trakcie jazdy

Brytyjski rząd chce dopuszczenia w pełni autonomicznych samochodów do 2025 roku

Londyn: Autonomiczne promy mogą wkrótce pływać po Tamizie

UK: Ocado stawia na autonomiczne vany w Londynie

  Komentarze
  • Gosc
   3 lutego, 11:41

   wydajemy tyle kasy na modne projekty tylko po to by pozbawic ludzi pracy, ktora przeciez jest duza wartoscia w zyciu ale niewielu do tego dojrzalo by to zrozumiec. Ludzie zostana beznamietnymi konsumentami junk jedzenia, rozrywki i porduktow. Juz dzieci choruja na choroby cywilizacyjne... i nie beda zdolni do pracy i kolo sie zamyka. Technologia i nauka jest w rekach biznesow, politykow i ideowcow co jak wiemy nie konczy sie najlepiej. Ludzkosc zmierza ku upadkowi

  • Polscot
   3 lutego, 12:05

   Panie Marcinie R. Jeżeli ten Autonomous bus ma wykonać 10 tyś przejazdów tygodniowo, to rozumiem że będą one kursować co minutę, tak przynajmniej wynika z prostej matematyki. To ja mam pytanie: 1. Czy na tej trasie jest takie zapotrzebowanie na transport i czy taka ilość autobusów na trasie nie spowodują utrudnień w ruchu drogowym? Pozdrowienia z Edinburgh.

  • Lucy liu
   3 lutego, 12:09

   To poczátek konca pracy dla kierowców autobusów i w ogóle kierowców bo osobówki juz tez jezdzá same. Co na to zwiázki zawodowe i kierowcy ? Nic nie dadzá kolejne fale strajków, które i tak zostaná olane bo i tak wprowadzá to co chcá. A jak juz wszystkie branze padná albo zostaná zastápione automatami to cudowne rzády wyjdá z uniwersalnym dochodem ale w zamian za wolnosc i inwigilacje.

  • Inpol
   3 lutego, 17:39

   Po polsku (prawdopodobnie) by to brzmiało: 10 tys. osobo/przejazdów tygodniowo.

  • Help You
   5 lutego, 17:15

   Pytanie kto tych skorumpowanych psychopatów co do Davos jezdzą wybiera ? kto ich lansuje jak nie media i prasa ? a to pseudopandemia a to ukraina. Putin walczy z zachodnią upadła cywilizacją a skorumpowana ukraina i tak nie wygra!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.03.2023
  GBP 5.3417 złEUR 4.6911 złUSD 4.3742 złCHF 4.7623 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama