Menu

Dzień świstaka: Phil przewiduje szybkie nadejście wiosny

Dzień świstaka: Phil przewiduje szybkie nadejście wiosny
Sympatyczny świstak ma w USA swój dzień i podobno udaje mu się przewidzieć, czy wiosna przyjdzie szybciej czy później... (Fot. Getty Images)
Najsłynniejszy amerykański świstak Phil w miejscowości Punxsutawney w Pensylwanii wyszedł dzisiaj o świcie z norki i nie zobaczył swojego cienia. Według tradycji, zwiastuje to szybkie nadejście wiosny.
Reklama

Mimo minusowych temperatur, jak co roku tysiące osób zgromadziły się dzisiaj w Punxsutawney, by na własne oczy zobaczyć prognozę świstaka.

Legenda - podobno rodem z Niemiec - głosi, że jeśli świstak zobaczy swój cień 2 lutego, czeka nas jeszcze długa zima; jeśli cienia nie będzie - wkrótce przyjdzie wiosna.

Po raz pierwszy przodek Phila ogłosił swoją prognozę w latach 80. XIX wieku.

Za każdym razem rytuał wygląda tak samo: Phil wychodzi ze swej elektrycznie ogrzewanej norki w pniu drzewa na wzgórzu Gobbler's Knob, rozgląda się za swym cieniem, po czym szepcze prognozę do ucha przedstawicielowi Klubu Świstaka. Przedstawiciel przekłada to na angielski i informuje opinię publiczną.

Prognoza Phila to dobra wiadomość dla Stanów Zjednoczonych, zmagających się od kilku dni z falą arktycznych mrozów. W czwartek, kiedy było najzimniej, ponad 216 milionów Amerykanów doświadczyło temperatur poniżej zera. Co najmniej 11 stanów odnotowało większe mrozy niż na północy Alaski. W związku z falą mrozów w tym tygodniu zmarły 23 osoby.

Phil stał się znany na całym świecie dzięki filmowi "Dzień świstaka" (1993 r.) z Billem Murrayem i Andie MacDowell. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.10.2019
  GBP 4.971 złEUR 4.277 złUSD 3.831 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama