Menu

Duża zmiana na gdańskim lotnisku. Port dołącza do tzw. cichych lotnisk

Duża zmiana na gdańskim lotnisku. Port dołącza do tzw. cichych lotnisk
To rozwiązanie ma dać pasażerom komfort i spokój przed podróżą, by nie musieli słuchać wielu ogłoszeń, które nie dotyczą ich lotów. (Fot. Getty Images)
Od stycznia 2025 r. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku dołączy do grona tzw. cichych lotnisk, czyli bez emitowanych z głośników komunikatów o rozpoczęciu boardingu czy ostatnim wezwaniu na wylot samolotu - poinformowały władze lotniska.
Reklama
Reklama

"W trosce o komfort pasażerów w styczniu 2025 roku planujemy wyłączyć większość komunikatów emitowanych z głośników w terminalu pasażerskim. Zalecamy, by śledzić informacje o lotach na tablicach i ekranach" - podano na witrynie lotniska.

"To ograniczy hałas w terminalu i da możliwość skupienia się na odpoczynku czy pracy. Chcemy uczynić podróżowanie bardziej relaksującym doświadczeniem dla pasażerów. Wierzymy, że pomoże to także osobom, które bardzo źle znoszą hałas" - stwierdził prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasz Kloskowski.

Jak podaje lotnisko, nie będzie już emitowanych z głośników ostatecznych wezwań oraz wezwań dla spóźnionych pasażerów. Wszystkie informacje, podobnie jak teraz, o otwarciu odprawy biletowo-bagażowej czy numerach check-in i gate’ów, będą się wyświetlały tylko na ekranach.

Silent Airport, czyli gdańskie lotnisko bez komunikatów, zacznie pracować w drugiej połowie stycznia 2025 roku. (Fot. Getty Images)

Tam pasażerowie przeczytają o rozpoczęciu boardingu, czyli przyjęciu pasażerów na pokład samolotu oraz o ostatnim wezwaniu (last call). W terminalu będą emitowane tylko komunikaty w sytuacjach awaryjnych oraz dotyczące bezpieczeństwa.

Port Lotniczy Gdańsk zachęca pasażerów do zwracania uwagi na informacje wyświetlane na monitorach dostępnych wzdłuż całej drogi, od stanowisk kontroli bezpieczeństwa aż do gate’ów i zwracania bacznej uwagi na godzinę zakończenia boardingu.

Pasażerowie korzystający z oferty gastronomicznej i zakupowej, we własnym zakresie i na własną odpowiedzialność muszą kontrolować status odprawy prezentowany na monitorach.

"Idea Silent Airport już od kilku lat jest wdrażana w portach lotniczych. W Polsce cichym lotniskiem jest Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W Europie to lotnisko Schiphol w Amsterdamie i port lotniczy Eindhoven w Holandii, El Prat w Barcelonie, London City i Bristol w Wielkiej Brytanii, Marco Polo w Wenecji oraz Helsinki w Finlandii. Poza Europą ciche lotniska są w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki, w Delhi w Indiach, w Dubaju ze Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Cancun w Meksyku i Changi w Singapurze" - podało lotnisko na swojej witrynie w sieci.

Czytaj więcej:

Port lotniczy w Gdańsku umożliwia wyrobienie tymczasowego paszportu

Wizz Air uruchamia nowe połączenia z Gdańska i Krakowa do Włoch

    Komentarze
    • Genialny pomysl
      21 listopada, 09:05

      Widze, ze mentalne otepienie w spoleczenstwioe postepuje. Jak sie juz zlikwiduje zapowiedzi glosowe, bo jakies blizej nieokreslone byty zle to znosza, to potem czas na zniesienie zapowiedzi wizualnych. Zreszta po co wogole te cale lotniska, tylko zwiekszaja 'karbonizacje' (trudne slowo) planety.

    • Anna
      21 listopada, 10:17

      A dzieci kto uciszy ? Te zapowiedzi wcale nie są takie szkodliwe , chcecie utrudnic ludziom podròzowanie

    • Ja
      24 listopada, 11:04

      A w Nowej Zelandii w pażdzierniku lotnisko Dunedin zakazało przytulania się powyżej 3 minut . Prowadzi to do tłoku na lotnisku. Jeżeli ktoś chce się dłużej przytulać to będzie poproszony przejść na parking na zewnątrz.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.11.2024
    GBP 5.1747 złEUR 4.3043 złUSD 4.0770 złCHF 4.6268 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama