Menu

Dublin: "Nie" dla bezpłatnego transportu w najwolniejszym mieście Europy

Dublin: "Nie" dla bezpłatnego transportu w najwolniejszym mieście Europy
Mieszkańcy Dublina na razie będą jeszcze płacić za przejazd komunikacją miejską. (Fot. Getty Images)
'Bezpłatny transport w Dublinie nie jest obecnie rozważany' - oświadczył w poniedziałek irlandzki minister transportu Shane Ross po tym, jak rząd opublikował swój plan działań na rzecz klimatu.
Reklama

Władze Irlandii określiły w dokumencie mapę drogową dla Irlandii i sposób, w jaki zamierzają osiągnąć swoje cele w zakresie gazów cieplarnianych. "Wprowadzenie większej liczby samochodów elektrycznych, walka z jednorazowymi tworzywami sztucznymi i modernizacja domów" - to tylko niektóre ze środków zawartych w planie.

Jednak przywódca Partii Zielonych Eamon Ryan zauważył, że w rządowym projekcie nie ma nic istotnego na temat np. wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej. Jednak zarówno minister transportu, jak i irlandzki premier w rozmowie z TheJournal.ie wykluczyli takie rozwiązanie.

Premier Varadkar twierdzi, że bezpłatny transport kosztowałby rząd miliony euro. (Fot. Getty Images)

Leo Varadkar przyznał, że bezpłatna komunikacja byłaby "czymś wspaniałym dla środowiska". "Gdyby jednak każdy korzystał z darmowego publicznego transportu, wystąpiłyby poważne problemy z przepustowością" - zaznaczył premier i dodał, że taki ruch kosztowałby "setki milionów euro rocznie".

Wcześniej w tym roku raport Inrix, globalnej firmy specjalizującej się w analizie transportu, odkrył, że w Dublin był najwolniejszym miastem w Europie w 2018 r., a kierowcy spędzili w samochodach około 246 godzin i podróżowali z prędkością zaledwie 10 km/h.

Przywódca Partii Zielonych zaznaczył, że transport jest "najsłabszym ogniwem" w nowym planie rządu, Dodał, że choć z zadowoleniem przyjął niektóre inicjatywy, to sprawozdanie nie jest "wystarczająco ambitne". Jego zdaniem, rząd powinien kłaść większy nacisk na inicjatywy związane z poruszaniem się pieszo i transportem rowerowym.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 13.08.2020
  GBP 4.865 złEUR 4.401 złUSD 3.718 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama