Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Drugie Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe: Kobiety w STEM

Drugie Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe: Kobiety w STEM
Uczestnicy Drugiego Polsko-Brytyjskiego Forum Naukowego: Kobiety w STEM. (Fot. Ambasada RP w Londynie)
20 września Ambasada RP w Londynie, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ambasada Brytyjska w Warszawie oraz UK Science and Innovation Network były wspólnie gospodarzami wyjątkowego wydarzenia prezentującego najistotniejsze aspekty współpracy naukowej między Polską i Wielką Brytanią.
Reklama
Reklama

Drugie Polsko-Brytyjskie Forum Nauki: Kobiety w STEM, które odbyło się w Senate House w Londynie, zgromadziło najlepszych naukowców, którzy mówili o wyzwaniach i szansach dla kobiet w nauce, technologii, inżynierii i matematyce (STEM).

Tegoroczne forum było platformą dla zaproszonych urzędników, badaczy, nauczycieli i wykładowców uniwersyteckich, a także przedsiębiorców ed-tech do wymiany doświadczenia i wiedzy.

Uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się, jak Polska i Wielka Brytania pracują nad równością płci w STEM, a także zidentyfikować nowe obszary współpracy i szeroko pojętej gospodarce cyfrowej. Omówili również wpływ nowych technologii, a mianowicie sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego, na społeczeństwo i równość płci.

"Drugie Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe jest doskonałą okazją do zacieśnienia współpracy w dziedzinie badań, nauki i innowacji między Polską a Wielką Brytanią oraz do stworzenia sieci kontaktów i partnerstw" - zaznaczył ambasador RP w Londynie, Arkady Rzegocki.

"Niezwykle ważne jest podnoszenie świadomości i omawianie problemów, przed którymi stoi dziś STEM, takich jak potrzeba zwiększenia reprezentacji kobiet, szczególnie w czasach, gdy Polska przeżywa dynamiczny wzrost i rozwój gospodarczy. Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że nowe wspólne inicjatywy omawiane podczas ostatnich Polsko-Brytyjskich Konsultacji Międzyrządowych stają się rzeczywistością" - dodał dyplomata.

"Zidentyfikowane dotąd tematy - sztuczna inteligencja, biotechnologia i nauka, ze szczególnym uwzględnieniem fizyki, informatyki i matematyki, byłyby dobrym punktem wyjścia do wspólnych programów badawczych. Forum daje wyjątkową okazję do wymiany informacji i wzajemnego poznania się" -  stwierdziła w mowie inauguracyjnej Anna Budzanowska z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Forum obejmowało warsztaty tematyczne i bloki prowadzone przez wysokiego szczebla przedstawicieli uniwersytetów, instytucji badawczych i innowacyjnych, w tym Women in Science and Engineering (WISE), Intel Corporation i Institute of Making z University College London, a także rektorów polskich uniwersytetów.

Podczas wydarzenia odbyła się seria dyskusji panelowych poświęconych dziewczętom i kobietom podejmującym edukację i karierę w STEM, kobietom w STEM w Polsce i Wielkiej Brytanii, równouprawnieniu płci w kształceniu i profesjach STEM, a także sztucznej inteligencji i nowym technologiom oraz płci. Po dyskusjach odbyło się spotkanie z wybraną grupą najlepszych polskich firm z branży ed-tech.

Czytaj więcej:

Londyn: Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Polski w jednym miejscu

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama