Menu

Drogi prezent na komunię trzeba zgłosić fiskusowi

Drogi prezent na komunię trzeba zgłosić fiskusowi
W dzisiejszych czasach dzieci dostają na komunię bardzo drogie prezenty. (Fot. Getty Images)
'Biżuteria, rowery, laptopy czy konsole do gier - to najpopularniejsze prezenty na pierwszą komunię świętą. Nie każdy rodzic obdarowanego dziecka wie, że te droższe trzeba opodatkować' - informuje dziennik 'Rzeczpospolita'.
Reklama

"Prezent na komunię to klasyczna darowizna, od której należy zapłacić podatek" - ocenił doradca podatkowy Paweł Satkiewicz. Zwrócił uwagę, że "istnieją zwolnienia, ale nie trudno przekroczyć limit ulgi, zwłaszcza jeśli upominki dają niespokrewnione osoby, np. rodzic chrzestny".

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów potwierdzili, że otrzymanie darowizny wiąże się z obowiązkiem podatkowym. "Wszystko zależy od wartości prezentu i stopnia pokrewieństwa (tzw. grupy podatkowej) pomiędzy wręczającym a obdarowanym" - zaznaczono.

"Daninę wyliczamy według skali, która jest w art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn" - czytamy w "Rz".

Jako przykład "Rz" podała dziadka, który przekazał wnuczkowi 50 tys. zł (jest to tzw. zerowa grupa). Ten prezent może być zwolniony z podatku, ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze, darowiznę trzeba zgłosić do właściwego urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy. Po drugie, pieniądze muszą wpłynąć na rachunek bankowy. "Rz" napisała, że "jeśli małoletni nie ma swojego, wydaje się, że to może być konto rodziców".

Czasami trzeba odprowadzić podatek np. za drogi łańcuszek. (Fot. Getty Images)

Według "Rz", jeśli wartość prezentu "nie przekracza 9 637 zł, nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani płacić skarbówce". Jednak autorzy artykułu zwracają uwagę, że trzeba pamiętać "o sumowaniu darowizn z pięciu lat" od tej samej osoby.

Drugim przykładem jest sprezentowanie przez ciotkę bratanicy łańcuszka za 15 tys. zł. Jest to, według "Rz", darowizna w II grupie podatkowej, dla której limit wynosi 7 276 zł. "Fiskusowi trzeba oddać 541 zł. Termin na złożenie deklaracji jest krótszy i wynosi tylko miesiąc" - czytamy.

Jeśli prezent przekazuje osoba niespokrewniona (tzw. III grupa), np. niespokrewniony z dzieckiem ojciec chrzestny - limit zwolnienia wynosi 4 902 zł. Deklarację trzeba złożyć w ciągu miesiąca.

"Weryfikacja wywiązywania się z obowiązków w zakresie podatków od spadków i darowizn może następować w toku czynności sprawdzających, kontroli i postępowań podatkowych" - informuje Ministerstwo Finansów, cytowane w "Rz", dodając, że "nieprawidłowości ujawniane są przy weryfikowaniu źródeł pochodzenia majątku".

"Od takiej ujawnionej dopiero w trakcie kontroli darowizny grozi nam 20 proc. danina" - podkreślił Paweł Satkiewicz. Ekspert przypomniał, że "w podobny sposób należy rozliczać prezenty otrzymane z innej okazji, np. osiemnastki albo ślubu".

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.06.2020
  GBP 4.954 złEUR 4.435 złUSD 3.957 złCHF 4.119 zł

  Sport


  Sport

  Reklama