Menu

Doradca rządu UK ostrzega: "Jest ryzyko, że trzeba będzie przywracać niektóre restrykcje"

Doradca rządu UK ostrzega: "Jest ryzyko, że trzeba będzie przywracać niektóre restrykcje"
Premier Johnson zaproponował ogólnokrajowe luzowanie restrykcji zamiast powrotu do regionalnego, wielopoziomowego systemu. Tylko czy rzeczywiście będzie można już odetchnąc z ulgą?...(Fot. Getty Images)
Istnieje ryzyko, że kraj 'będzie musiał znowu cofnąć się' po złagodzeniu lockdownu w Anglii - ostrzegł dzisiaj naukowy doradca brytyjskiego rządu. To reakcja na wykrycie w Wielkiej Brytanii pierwszych przypadków niepokojącego brazylijskiego wariantu Covid-19 o symbolu P.1.
Reklama
Reklama

Agencja rządowa Public Health England (PHE) poinformowała wczoraj, że w Wielkiej Brytanii wykryto sześć przypadków brazylijskiego wariantu koronawirusa P.1, który może rozprzestrzeniać się szybciej i może nie reagować tak dobrze na istniejące szczepionki. To pierwsze przypadki tego wariantu na Wyspach.

Prof. Graham Medley, członek Naukowej Grupy Doradczej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (SAGE), przyznał dzisiaj w programie BBC Radio 4’s Today, że jest to szczep, którego nie wolno lekceważyć. "To bardzo niepokojący wariant, z którym będziemy musieli zmierzyć się w ciągu następnych sześciu miesięcy" - ostrzegł naukowiec.

"Podczas luzowania koronawirusowych restrykcji na naszej drodze pojawią się różne wyzwania. Zawsze istnieje ryzyko, że na pewnym etapie znowu będziemy musieli cofnąć się i przywrócić pewne ograniczenia. A wiadomo, że nikt nie chce otwierać gospodarki, a za chwilę - ponownie jej zamykać" - zauważył.

Medley zaznaczył, że bardzo ważne jest, aby monitorować zagrożenia, jakie mogą stwarzać nowe warianty. Ostrzegł również, że ryzyko mogą stanowić "regionalne różnice w występowaniu nowych szczepów wirusa".

Według "The Independent", naukowiec poddaje tym samym w wątpliwość strategię przyjętą przez Borisa Johnsona w celu łagodzenia środków blokujących w Anglii. W zeszłym tygodniu premier zaproponował ogólnokrajowe luzowanie restrykcji - zamiast powrotu do regionalnego, wielopoziomowego systemu.

"Już mamy do czynienia z sytuacją, w której różne warianty wirusa nierównomiernie rozpowszechniają się w różnych częściach kraju. Kiedy zaczniemy otwierać gospodarkę, te regionalne różnice jeszcze bardziej się pogłębią" - stwierdził rządowy doradca.

"Dlatego jednoczesne otwieranie Anglii będzie dużym wyzwaniem" - podsumował członek Naukowej Grupy Doradczej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Czytaj więcej:

Wariant z RPA dominujący w UK? "Mało prawdopodobne"

Wariant wirusa z UK "na dobrej drodze", by dominować na świecie

Pod ścisłą lupą naukowców są trzy warianty SARS-CoV-2

Brytyjski wariant wirusa szerzy się w Europie. Głównie w UK i we Włoszech

UK: Wykryto sześć przypadków brazylijskiego wariantu koronawirusa

  Komentarze
  • Osa
   1 marca, 20:54

   I tak będzie 3 fala, 4fala, 5fala....10...100....
   ....... Rok 2031 kolejna fala covd

  • Gacek
   1 marca, 21:09

   Nikt nie widzi tego, że te zamknięcia są po to, żeby nie było widać skutków Brexitu.

  • Piotr
   1 marca, 21:49

   Wg. Nauki mutacją jest słabsza od poprzedniego wirusa. Można być głąbem i wierzyć w ich brednie...

  • Wytrych
   2 marca, 02:28

   Po brazylijskiej bedzie szwecka i nastepne swieta zleca nastepne firmy padna musimy otworzyc racjonalne myslenie nie lykajmy jak pelikany takich bezsensownych bzdur co za pajac to wymysla

  • CICHY.
   2 marca, 05:29

   I tak juz bedzie ciagle k.... mac!!!

  • Pom
   2 marca, 05:41

   Jak dobrze, ze juz nie mieszkam w tym gooopim kraju

  • Sztefan
   2 marca, 05:57

   Ciekawe kiedy w końcu polski wariant będzie. Ja już nie chce inaczej gęgać.

  • Dziwnie skrajny ten virus
   2 marca, 06:43

   Mam przewlekła chorobę poruszam się cały lockdown nie mam innej możliwości pracy mimo choroby immunologicznej systemu odpornościowego miałem 2 miesiące temu katar parę dni

  • Miekiszony
   2 marca, 06:57

   Zamykać na 5 lat

  • Fajnie
   2 marca, 10:04

   Do Marcin Flisnik.
   Dokładnie tak pomyślałem jak zeczela się gadka o luzowaniu. Ma to być etapami a w maju praktycznie luz bluz

  • Basiek2000
   2 marca, 21:26

   Idioci do potęgi i niektórzy ludzie w to wierzą doprowadzając w ten sposób do samoistnej zagłady, brak słów masakra

  • Rush
   3 marca, 00:12

   Miałem sen. Śniło mi się, że w maju, w wyborach lokalnych wystartują niezależni kandydaci, przeciwnicy lockdownów. Ludzie na nich zagłosują. To jest jedyna szansa, żeby partie odsunąć od władzy, chociaż na poziomie lokalnym.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama