Menu

Donald Tusk o Brexicie: "Mam sygnały, że umowa jest możliwa"

Donald Tusk o Brexicie: "Mam sygnały, że umowa jest możliwa"
Tusk: Boris Johnson obiecał, że zaproponuje UE rozwiązanie, które będzie odpowiadało wszystkim. (Fot. Getty Images)
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił dzisiaj, że wciąż ma nadzieję na porozumienie między Londynem i Brukselą ws. Brexitu. 'Otrzymałem obiecujące sygnały od premiera Irlandii, że umowa jest nadal możliwa' - oświadczył podczas wizyty na Cyprze.
Reklama

Jak relacjonował Tusk, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson obiecał, że zaproponuje UE rozwiązanie, które będzie odpowiadało wszystkim.

"Takie rozwiązanie, które nie tylko zadowoliłoby zapalonych zwolenników Brexitu, ale także spełniło nasze dobrze znane i uzasadnione cele: uniknięcie twardej granicy w Irlandii, ochronę porozumienia wielkopiątkowego i zapewnienie integralności jednolitego rynku" - zaznaczył.

"Niestety nadal jesteśmy w sytuacji, w której Wielka Brytania nie przedstawiła wykonalnej, realistycznej propozycji" - dodał szef RE.

Wczoraj Johnson przeprowadził poważne rozmowy z premierem Irlandii. (Fot. Getty Images)

Tusk przypomniał, iż tydzień temu przekazał Johnsonowi, że jeśli ten do dzisiaj nie przedstawi propozycji ws. Brexitu, to sam publicznie ogłosi, że nie ma już szans na zawarcie umowy podczas nadchodzącej Rady Europejskiej.

"Jednak wczoraj, kiedy spotkali się premier Irlandii i premier Wielkiej Brytanii, po raz pierwszy dostrzegli oni drogę do porozumienia. Otrzymałem obiecujące sygnały od premiera Irlandii, że umowa jest nadal możliwa" - podkreślił Donald Tusk.

"Obencnie w Bruskeli odbywają się rozmowy techniczne. Oczywiście nie ma gwarancji sukcesu, a czas praktycznie się skończył. Ale nawet najmniejsza szansa musi zostać wykorzystana" - wskazał.

W dniach 17-18 października w Brukseli odbędzie się szczyt unijny, na którym Brexit będzie jednym z najważniejszych omawianych tematów.

Czytaj więcej:

Tusk do Johnsona: Nie chodzi o głupią grę oskarżeń, ale o przyszłość UK

"The Times": UE gotowa jest na znaczne ustępstwa w sprawie Brexitu

Brexit: Wielka Brytania i Irlandia "widzą szansę na porozumienie"

Johnson "skończy w sądzie", jeśli nie poprosi o opóźnienie Brexitu

  Komentarze
  • Rupert
   11 października 2019, 17:37

   Tusek zawsze mowi to, co mysli Makrela ale z jakichs wzgledow nie chce powiedziec.

  • M.M.
   11 października 2019, 17:52

   Opublikujcie tą umowę i wówczas ludzie się będą mogli wiedzieć o co ta gra się toczy.

  • Bodzio
   12 października 2019, 09:54

   Jak nie będzie twardego Brexitu to czeka nas katastrofa zaczną nami Polakami pomiatać i mniej płacić. Módlmy się wiec otwarty Brexit bez porozumienia

  • True 7
   16 października 2019, 15:02

   Pierwsze ,to niech już nastąpi ,ten ciągnący się ,jak flaki z olejem Brexit.Po drugie, w obowiązek rejestracji jak zwykle wpadną tylko Ci którzy,często przekraczają granice Anglii.Po trzecie,zgodnie z prawem Ci co już pare lat temu tu przyjechali I w dodatku nie wyjezdzają za granice,nie muszą starać się o zadne statusy osiedleńcze.Po czwarte,myślałem że Anglia to wolny kraj I nie można nikomu nażucać w świetle prawa,gdzie ma się zamiar osiedlać.To inwidualna dobra wola kazdego,gdzie wraz z postepem politycznym może ulec decyzja zmianie.Po piąte,jesteśmy ludzmi a nie Czymś do spisywania.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości