Menu

Do końca roku imprezy sportowe we Francji bez kibiców

Do końca roku imprezy sportowe we Francji bez kibiców
Sytuacja epidemiczna we Fracncji jest ekstremalnie trudna. (Fot. Getty Images)
Do końca roku wszystkie imprezy sportowe we Francji będą się odbywały bez udziału kibiców - potwierdził prezydent Emmanuel Macron podczas wczorajszej wideokonferencji z klubami i stowarzyszeniami sportowymi.
Reklama

Powodem jest aktualnie ekstremalnie trudna sytuacja związana z pandemią koronawirusa, która zdecydowanie pogorszyła się po tym, gdy na przełomie sierpnia i września władze znacznie zmniejszyły ograniczenia związane z Covid-19.

Podczas trwającego ponad dwie godziny spotkania Macron przyznał, że zdaje sobie sprawę z problemów, jakie obecnie ma sektor sportu, rekreacji i wypoczynku. Prezydent obiecał pomoc finansową, całkowicie ma ona wynieść nawet około 400 mln euro, z czego 15 mln znajdzie się tzw. "funduszu awaryjnym" do natychmiastowego wykorzystania przez najbardziej potrzebujących.

Macron zapowiedział, że jeżeli sytuacja pandemiczna będzie się poprawiała, to już w grudniu być może uda się w ograniczonym zakresie zorganizować zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży, które będą finansowane od 2021 roku przez rodziców w tzw. "karnetu sportowego", jaki wszyscy rodzice otrzymają ze środków budżetowych.

O pomoc dla sportu zwrócił się do prezydenta Francuski Komitet Olimpijski (CNOSF) i część parlamentarzystów. Jak wynika z badań, od września już ponad 20 procent członków francuskich klubów sportowych, których jest około 300 tysięcy, zrezygnowało z płacenia składek. Wiele z powodów finansowych musiało zakończyć działalność, pozostałe, jeżeli nie otrzymają finansowego wsparcia, także w większości ogłoszą upadłość.

O wsparcie dla sportu apelował także przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich Paryż 2024, Tony Estanguet. "Musimy minimalizować skutki społeczne pandemii, z których dzisiaj jeszcze sobie nie zdajemy sprawy. Mogą być one bardzo trudne dotkliwe przez nadchodzące lata. A tego nikt nie chce, Francja musi żyć sportem" - oznajmił Estanguet.

Czytaj więcej:

"The Times": Wimbledon w 2021 r. odbędzie się nawet bez kibiców

Formuła 1 w Portugalii: Sprzedano bilety, ale wyścig może się odbyć bez kibiców

"Igrzyska w Tokio się odbędą, ale bez zagranicznych kibiców"

Bundesliga bez kibiców. Nowe obostrzenia w niemieckim sporcie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.11.2020
  GBP 5.028 złEUR 4.471 złUSD 3.763 złCHF 4.130 zł

  Sport


  Sport

  Reklama