Menu

Diamentowy oszust z Indii pozostanie w brytyjskim areszcie

Diamentowy oszust z Indii pozostanie w brytyjskim areszcie
W 2017 r. jubiler był na 57. miejscu listy najbogatszych Hindusów magazynu "Forbes". (Fot. Getty Images)
Brytyjski sąd omówił zwolnienia za kaucją jubilera Nirava Modiego, uwikłanego w Indiach w pranie brudnych pieniędzy o wartości 2 mld dolarów. Po wykryciu oszustwa w Narodowym Banku Pendżabu Modi zbiegł do Londynu. Rząd Indii domaga się jego ekstradycji.
Reklama

Sędzia przedłużył jego areszt do 27 czerwca, dając jednocześnie stronie indyjskiej dwa tygodnie na określenie, do którego więzienia trafi Modi po ekstradycji do Indii.

Prawnicy oskarżonego starają się opóźnić zakończenie sprawy ekstradycyjnej. Strona indyjska ma dowody, że handlarz diamentami był - jak to ujęto - "głównym beneficjentem oszustwa".

Policja aresztowała handlarza diamentów 19 marca w oddziale banku w centrum Londynu, kiedy zakładał nowe konto. Nirav Modi, niespokrewniony z premierem Indii Narendrą Modim, był ścigany międzynarodowym listem gończym, gdy wykryto nieprawidłowości w Narodowym Banku Pendżabu na sumę 2 mld dolarów.

Indyjscy śledczy odkryli, że bankierzy z bombajskiego oddziału udzielali kredytów bez zabezpieczeń na nazwisko i firmę słynnego jubilera. Modi stworzył markę Gitanjali, którą promowała m.in. gwiazda Bollywood Priyanka Chopra oraz amerykańska aktorka Dakota Johnson.

W 2017 r. jubiler był na 57. miejscu listy najbogatszych Hindusów magazynu "Forbes". Jego rodzina pochodziła z Palanpuru w Gudźaracie. Palanpurskie rodziny przejęły przemyt, handel i obróbkę diamentów w Indiach.

Szacuje się, że przez gudźaracki Surat przechodzi 90 proc. światowej podaży diamentów, które następnie wracają na Zachód z wymaganymi certyfikatami handlowymi.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.10.2019
  GBP 4.970 złEUR 4.279 złUSD 3.841 złCHF 3.885 zł

  Sport


  Reklama