Menu

Diamentowy oszust z Indii pozostanie w brytyjskim areszcie

Diamentowy oszust z Indii pozostanie w brytyjskim areszcie
W 2017 r. jubiler był na 57. miejscu listy najbogatszych Hindusów magazynu "Forbes". (Fot. Getty Images)
Brytyjski sąd omówił zwolnienia za kaucją jubilera Nirava Modiego, uwikłanego w Indiach w pranie brudnych pieniędzy o wartości 2 mld dolarów. Po wykryciu oszustwa w Narodowym Banku Pendżabu Modi zbiegł do Londynu. Rząd Indii domaga się jego ekstradycji.
Reklama

Sędzia przedłużył jego areszt do 27 czerwca, dając jednocześnie stronie indyjskiej dwa tygodnie na określenie, do którego więzienia trafi Modi po ekstradycji do Indii.

Prawnicy oskarżonego starają się opóźnić zakończenie sprawy ekstradycyjnej. Strona indyjska ma dowody, że handlarz diamentami był - jak to ujęto - "głównym beneficjentem oszustwa".

Policja aresztowała handlarza diamentów 19 marca w oddziale banku w centrum Londynu, kiedy zakładał nowe konto. Nirav Modi, niespokrewniony z premierem Indii Narendrą Modim, był ścigany międzynarodowym listem gończym, gdy wykryto nieprawidłowości w Narodowym Banku Pendżabu na sumę 2 mld dolarów.

Indyjscy śledczy odkryli, że bankierzy z bombajskiego oddziału udzielali kredytów bez zabezpieczeń na nazwisko i firmę słynnego jubilera. Modi stworzył markę Gitanjali, którą promowała m.in. gwiazda Bollywood Priyanka Chopra oraz amerykańska aktorka Dakota Johnson.

W 2017 r. jubiler był na 57. miejscu listy najbogatszych Hindusów magazynu "Forbes". Jego rodzina pochodziła z Palanpuru w Gudźaracie. Palanpurskie rodziny przejęły przemyt, handel i obróbkę diamentów w Indiach.

Szacuje się, że przez gudźaracki Surat przechodzi 90 proc. światowej podaży diamentów, które następnie wracają na Zachód z wymaganymi certyfikatami handlowymi.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama