Menu

"Dagens Nyheter": Zamknijcie Szwecję, aby ratować kraj

"Dagens Nyheter": Zamknijcie Szwecję, aby ratować kraj
Na sztokholmskim lotnisku Arlanda można zobaczyć wiele informacji na temat koronawirusa, ale rząd na razie nie chce zamykać granic. (Fot. Getty Images)
'Zamknijcie Szwecję, aby ratować kraj' - apeluje w komentarzu redaktor naczelny największego szwedzkiego dziennika 'Dagens Nyheter'. Władze Szwecji na razie unikają radykalnych kroków w walce z koronawirusem.
Reklama

"Nic nie wskazuje na to, że Szwecja ma kontrolę nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa. (...). Musimy podjąć natychmiastowe działania w celu zmniejszenia szkód" - wzywa szef gazety Peter Wolodarski.

Gazeta podkreśla, że Szwecja straciła już dużo czasu z powodu opóźnionego działania podlegającego rządowi Urzędu Zdrowia Publicznego i jego niewłaściwej oceny sytuacji. Do tego tygodnia błędnie uważano, że Szwecja jedynie importuje przypadki koronawirusa. "Grupy ryzyka zbyt późno zostały ostrzeżone, aby unikać tłumów. Jeszcze w poprzednią sobotę odbył się w Sztokholmie finał eliminacji do Eurowizji z udziałem publiczności, mimo że to w stolicy znacznie wzrosła liczba zakażonych koronawirusem" - zauważa dziennik.

Szwecja w przeciwieństwie do sąsiednich Danii i Norwegii, a także Polski, nie zdecydowała się na zamknięcie szkół. Formalnie wciąż otwarte są granice. Wczoraj premier Szwecji Stefan Loefven ogłosił jedynie, że należy spodziewać się kolejnych utrudniających życie ograniczeń.

Według zamieszczonej dzisiaj w "Dagens Nyheter" analizy, wkrótce szwedzkiej służbie zdrowia zabraknie materiałów ochronnych. "Nie wiadomo jednak, jak duże są braki, gdyż inwentaryzacja objęta jest tajemnicą" - podkreśla gazeta. W Szwecji takie materiały wytwarza tylko jeden producent, a możliwości importu w związku z zapotrzebowaniem na świecie są ograniczone.

W Szwecji w sobotę do godz. 8:00 rano potwierdzono koronawirusa u ponad 800 osób, z czego najwięcej ponad 300 w regionie Sztokholm. Zmarła jedna osoba.

Czytaj więcej:

Polska przywraca kontrolę na granicach, zamyka wjazd dla obcokrajowców

Dania: Rząd zamyka granice dla cudzoziemców w związku z koronawirusem

Rosja zamknie jutro czasowo granicę lądową z Polską i Norwegią

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama