Menu

Czy to koniec raju Brytyjczyków w Hiszpanii?

Czy to koniec raju Brytyjczyków w Hiszpanii?
Brytyjczycy w Hiszpanii apelują do swojego rządu o wynegocjowanie dobrego dla nich porozumienia. (Fot. Facebook/Bremain)
Brytyjczycy są zrozpaczeni wizją Brexitu bez porozumienia i pytają o emerytury, opiekę zdrowotną i dalsze podróżowanie między krajami. Wyspiarze uważają, że Brexit pozbawi ich 'życia w raju'.
Reklama

Kilka lat temu Michael Soffe wydawał się być oczarowany swoim życiem. Planista ślubów kupił dom i zbudował firmę w zalanej słońcem Maladze, coraz bardziej modnym mieście w sercu południowego wybrzeża Hiszpanii.

Teraz Brytyjczyk obawia się, że wszystko, nad czym pracował, przepadnie. Winą obarcza za to nieuczciwych polityków, którzy spychają negocjacje z Unią na "mętne wody". Największym zmartwieniem Michaela jest to, że jego chory na raka partner może stracić prawo do publicznej opieki zdrowotnej.

"Jesteśmy przerażeni myślą, że to zostanie nam zabrane" - podkreślił Soffe. "Drugą sprawą jest emerytura" - podaje dziennik "The Guardian". "Spędziwszy ponad 30 lat życia w Hiszpanii, oszczędności, które odkładał na życie na emeyturze znacznie skurczyłyby się".

Problemy z emeryturami i opieką zdrowotną są największym zmartwieniem wśród brytyjskich imigrantów w Hiszpanii, zwłaszcza tych na wybrzeżu. "Brytyjskie życie" na Costa del Sol skupia się w wielu małych osadach, w których starsi Brytyjczycy korzystają ze "słonecznej wersji emerytury". 

W Hiszpanii żyje ok. 300 tys. Brytyjczyków, w tym wielu emerytów. (Fot. Getty Images)

"Ale spośród 300 000 obywateli Wielkiej Brytanii formalnie zarejestrowanych w Hiszpanii, dwie trzecie pracuje" - podkreślił John Moffett, wiceprzewodniczący grupy "Bremain" w Hiszpanii.

"Nigdy nie spałam najlepiej, ale teraz mam radio włączone przez całą noc. Budzę się we wczesnych godzinach porannych, zapalam światło, zakładam okulary, żeby sprawdzić, czy są jakieś nowe informacje o Brexicie "- przekazała Alison Curtis, która od trzech lat mieszka w Hiszpanii.

Na Costa del Sol mieszka także córka i wnuki Brytyjki. Żadne z nich nie chce wrócić do Wielkiej Brytanii. Jako osoba, która przeżyła raka, kobieta czuje, że nie może pozostać bez zagwarantowanej opieki medycznej. "Musiałbym wrócić, jeśli nie będę mogła korzystać z opieki zdrowotnej".

Duża liczba Brytyjczyków w Niemczech, Francji i we Włoszech złożyło wniosek o nowy paszport. Ale Hiszpania nie zezwala na podwójne obywatelstwo. Aby zostać Hiszpanem, ludzie muszą zrezygnować ze swoich brytyjskich paszportów. Dla wielu poddanych Elżbiety II zrzekanie się brytyjskiego obywatelstwa to "o krok za daleko".

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości