Menu

Czy granica z Irlandią Północną będzie chroniona przez policję i wojsko?

Czy granica z Irlandią Północną będzie chroniona przez policję i wojsko?
Czy po Brexicie uda się uniknąć twardej granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną? (Fot. Getty Images)
Informacjom, jakoby irlandzka Garda rozważała skierowanie 600 nieumundurowanych policjantów do ochrony granicy z Irlandią Płn. w przypadku powrotu do twardych granic po Brexicie, zaprzeczył komendant służb. Wcześniej taką informację podał Independent.ie. Tymczasem premier Varadkar nie wyklucza powrotu wojska na granicę.
Reklama

“Kilkuset dodatkowych policjantów będzie musiało chronić granicę z Irlandią Północną w przypadku Brexitu bez umowy. W środę szefowie irlandzkiej Gardy zaprezentowali wstępne plany na wypadek powrotu do twardych granic” - napisał portal. Słowa miały paść podczas spotkania na wysokim szczeblu, między komendantem Gardy Drew Harrisem a wysokimi stopniem funkcjonariuszami służb. Narada miała miejsce w głównej siedzicie irlandzkiej policji, w dublińskim Phoenix Parku.

“Źródła ujawniły, że do ochrony 500-kilometrowej granicy z około 300 przejściami, niezbędne by było dokooptowanie 600 funkcjonariuszy. Gardziści współpracowaliby z 400 nowymi celnikami” - napisał serwis.

Tego samego dnia komendant Harris zdementował jednak doniesienia.

“Informacje o planach skierowania 600 gardzistów w rejony przygraniczne są całkowicie nieprawdziwe. Nie dyskutowałem na ten temat, a nawet nie brałem pod uwagę tej propozycji. Zwiększony nabór rekrutów we wszystkich regionach politycznych, w tym północnym, jest związany z rozwojem służb. Przygotowujemy się do Brexitu zgodnie z wytycznymi rządu” - sprostował szef policji.

Harris odniósł się w ten sposób do przekazanej przez portal informacji, że na przyszły tydzień dowództwo służb zaplanowało wydanie dyrektywy w sprawie rekrutowania ochotników z 5 na 6 regionów Gardy, którzy będą wysyłani na 6- i 12-miesięczne misje na granicach.

“Dodatkowi funkcjonariusze wzmocnią zasoby personelu obecnie stacjonującego w regionach przygranicznych, gdzie w ciągu ostatniej dekady sukcesywnie spadało obsadzenie. Posterunki zasilą także dodatkowi celnicy” - przekazał Independent.ie, dodając, że jeśli nie uda się zarekrutować wystarczającej liczby ochotników, dowództwo będzie miało obowiązek wyznaczania konkretnych osób do służby.

Do ochrony granic mają być wysyłani, według Independent.ie, także rekruci szkolący się obecnie w akademii policyjnej w Templemore.

Podczas spotkania komendant Harris podkreślił, że działające obecnie w regionach przygranicznych gangi i republikańscy dysydenci mogą próbować wykorzystywać do swoich celów sytuację po Brexicie – podsumował serwis.

Podobne plany przygotowuje, według informacji portalu, także irlandzkie wojsko, co potwierdził premier. Leo Varadkar ostrzegł wczoraj przed możliwością powrotu wojska na granicę z Irlandią Północną w razie chaotycznego Brexitu. Wskazał, że fizyczna infrastruktura graniczna mogłaby być celem dla terrorystów.

W rozmowie z agencją Bloomberga na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Varadkar tłumaczył, że granica wymagałaby postawienia "punktów poboru cła, ludzi w mundurach, a być może także - na przykład - kamer, fizycznej infrastruktury, a może także policji lub armii, aby ją wspierać".

Irlandzki premier podkreślił jednocześnie, że - wbrew zapowiedziom zwolennikówBbrexitu - nie widzi na razie funkcjonującego systemu technologicznego, który pozwoliłby na uniknięcie powrotu do twardej granicy po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

"Takie (technologie) nie istnieją i nikt mi ich na razie nie był w stanie pokazać. Dlaczego mamy zrezygnować z gwarancji prawnej i czegoś, o czym wiemy, że będzie działało w praktyce, na rzecz obietnicy, że później to jakoś rozwiążemy lub wymyślimy odpowiednią technologię? To nie jest poważne stanowisko" - podkreślił. "Niektórzy ludzie mówią, że są przeciwko twardej granicy i backstopowi - to sprzeczność" - dodał.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości