Menu

Część Brytyjczyków zrzeka się paszportu brytyjskiego na rzecz holenderskiego

Część Brytyjczyków zrzeka się paszportu brytyjskiego na rzecz holenderskiego
Niektóre kraje UE wymagają od Brytyjczyków, aby porzucili dawne obywatelstwo, jeśli chcą posiadać nowe. (Fot. Getty Images)
W związku z zamieszaniem wokół Brexitu, niektórzy Brytyjczycy zamieszkujący kontynentalną Europę decydują się aplikować o nowe obywatelstwo. W niektórych przypadkach, które pokazano w reportażu BBC, sięgnięcie po drugi paszport wiązało się z koniecznością 'poświęcenia' swojego brytyjskiego obywatelstwa.
Reklama

Reportaż BBC "Passports and nationality: The Brits going Dutch over Brexit" pokazał historię kilku byłych już Brytyjczyków, którzy zrzekli się obywatelstwa, aby zabezpieczyć swoje prawa do życia w Holandii po Brexicie.

Fakt, że obywatele Wielkiej Brytanii szukają każdej możliwości, aby pozostać w kontynentalnej części Europy, ma swoje odzwierciedlenie w statystykach. Tylko w ubiegłym roku ponad 200 tys. Brytyjczyków zaaplikowało o irlandzki paszport. W przypadku Holandii, liczba aplikacji wzrosła z 200 w 2015 r. do 1 300 w 2017 r.

Holandia zezwala swoim obywatelom mieszkających w Wielkiej Brytanii posiadać dwa paszporty (holenderski i brytyjski), ale w drugą stronę sytuacja wygląda już inaczej. Brytyjczycy aspirujący do bycia Holendrami muszą zrezygnować z poprzedniego obywatelstwa. 

"To było dziwnie uczucie, kiedy musiałam kliknąć Tak, chcę zrzec się obywatelstwa" - przyznała kobieta o imieniu Anna, której historię przytoczyło BBC. 

Kobieta zapytana o to, dlaczego chciała zostać Holenderką odpowiedziała, że " częściowo była to emocjonalna odpowiedź na wynik referendum". 

"Czuję się w 100 procentach Europejką. Jeśli to jest to, czego chce Wielka Brytania, to nie jestem już Brytyjką" - skomentowała, dodając, że "czuje teraz dużą ulgę".

"Cokolwiek by nie działo się w Westminster, nas to już nie dotyczy" - zwróciła uwagę.

Największą popularnością wśród Brytyjczyków cieszy się irlandzki paszport. (Fot. Getty Images)

BBC przytoczyło również historię imigranta z Wysp o imieniu Jack. Mężczyzna podjął decyzję o porzuceniu obywatelstwa, ponieważ obawiał się, że będzie zmuszony zostawić swoją pracę, przyjaciół i kraj, który zdążył już pokochać. Były już Brytyjczyk przyznał jednak, że "uronił łzę, kiedy oddawał swój paszport".

Ostatnią osobą w reportażu jest Samantha. Kobieta zaaplikowała o holenderski paszport, aby mieć takie same prawa, jak jej urodzone w Holandii dzieci. Imigrantka obawiała się, że w związku z Brexitem będzie musiała je pozostawić. 

"Szkoda, że musiałam utracić brytyjskie obywatelstwo. Wolałabym mieć oba, bo w głębi serca wciąż jestem Brytyjką" - oświadczyła na łamach BBC.

  Komentarze
  • Frank
   18 września 2019, 08:05

   Te głąby mówić nie potrafią w żadnym języku to jaki paszport chyba że se narysują i wytną. Prostactwo opasłe.

  • Leon
   18 września 2019, 09:43

   No tak nie dlug wiecej Brytyjczykow porzuci paszporty bo juz sie nie oplaca w londynie pracowac.

  • Obivankanobi
   19 września 2019, 02:57

   A Polacy to nie lepsi. Spotkałem wielu w pracy za granicą. Holenderski język do dupy. Już lepszy niemiecki, ew angielski. A to że Brytyjczycy nie gadają w żadnym innym to gowno prawda. Gadają i po niemiecku, czy francusku. W zależności od potrzeb. Zwykły John nie musi, bo nie potrzebuje.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 11.08.2020
  GBP 4.893 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.090 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości