Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Cygaro palone przez Churchilla w okresie II wojny światowej trafi na aukcję w UK

Cygaro palone przez Churchilla w okresie II wojny światowej trafi na aukcję w UK
"Churchill słynął z zamiłowania do cygar i czasami dawał je w prezencie ludziom, którzy w jakiś sposób mu pomogli". (Fot. Hansons Auctioneers)
Cygaro, które palił Winston Churchill prawie 80 lat temu, przechowywane w szklanym słoju, ma zostać sprzedane na aukcji w czerwcu – donoszą brytyjskie media.
Reklama
Reklama

Ówczesny premier UK podarował na wpół wypalone cygaro Hugh Stonehewer-Birdowi, konsulowi generalnemu w Rabacie w Maroku w latach 1943-1945, tuż po przyjęciu, które ten wydał na cześć brytyjskiego premiera 29 sierpnia 1944 roku.

Stonehewer-Bird przechowywał cygaro w szklanym słoju i pielęgnował je aż do swojej śmierci w 1973 roku w wieku 81 lat – wyjaśniła jego rodzina.

Teraz krewni zmarłego zdecydowali, że nadszedł czas, aby sprzedać tę pamiątkę po 50 latach jej przechowywania. Trafi ona pod młotek na aukcji Hansons Auctioneers w Derbyshire 16 czerwca za orientacyjną cenę od 600 do 900 funtów.

"To niesamowite, co znajduje się w tym szklanym słoiku. To kultowa pamiątka związana z jednym z najsłynniejszych brytyjskich premierów oraz II wojną światową" – oznajmił Charles Hanson, właściciel Hansons Auctioneers.

"Churchill słynął z zamiłowania do cygar i czasami dawał je w prezencie ludziom, którzy w jakiś sposób mu pomogli. Ludzie zadawali sobie wiele trudu, by przechować je dla potomności, a w tym przypadku szklany słoik doskonale spełniał swoje zadanie przez 79 lat" – dodał.

"Oryginalna, odręcznie napisana etykietka potwierdza autentyczność, jakiej oczekują kolekcjonerzy. Mamy nadzieję, że przedmiot ten odniesie sukces podczas licytacji" – podsumował.

Czytaj więcej:

UK: Listy księżnej Diany sprzedane na aukcji za 160 000 euro

Na aukcję trafiły nieznane, intymne zdjęcia rodziny królewskiej

Na aukcję trafił porcelanowy serwis, z którego korzystała królowa Elżbieta II

Londyn: Dom aukcyjny sprzedaje kolekcję biżuterii zgromadzoną przez niemieckiego nazistę

W Wielkiej Brytanii przypadkiem znaleziono dwa nieznane obrazy Rembrandta

Irlandia Północna: Ołówek podarowany Hitlerowi przez Evę Braun zostanie wystawiony na aukcji

  Komentarze
  • Robo
   2 czerwca, 08:49

   Ja też kiepy trzymam w słoiku. Może też kiedyś trafią na aukcję. Nadal jest bohaterem narodowym. Wolał Polskę oddać Stalinowi niż doprowadzić do III wś.

  • Antyputler
   4 czerwca, 00:15

   @robo, ru ski tro lu, spuśćmy " żelazną kurtynę " milczenia nad twoimi wpisami. Szkoda, że Polska odpuściła sojusz z Niemcami, a przyjęła " gwarancje " Angoli. Poszlibyśmy z Hitlerem na sowietow I byłby spokój z rosją na wieki. A tak ruscy stali się zagrożeniem dla Europy i swiata. Na szczęście wbiliscie sobie " samobója " atakujac Ukrainę. To jest już koniec, nie ma już nic....

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama