Menu

Cyberprzestępcy wzięli Polskę na celownik

Cyberprzestępcy wzięli Polskę na celownik
Cyberprzestępcy są bardzo zainteresowani działalnością w Polsce. (Fot. Getty Images)
Polska znajduje się wśród 20 krajów najbardziej narażonych na cyberataki. Szczególnie aktywni są tam hakerzy rosyjscy. To pokłosie konfliktu na Ukrainie - doniósł dziennik 'Rzeczpospolita'.
Reklama

"Za niemal co drugim atakiem hakerskim stoją grupy wspierane przez rządy, którym zależy m.in. na kradzieży wrażliwych danych, istotnych z punktu widzenia geopolitycznego - wynika z najnowszych danych firm Thales i Verint. Obie firmy przeprowadziły szczegółowe badania ataków cybernetycznych na świecie z ostatniego roku. Rezultaty są zaskakujące tym bardziej, że wśród kluczowych celów atakujących znalazła się Polska" - podaje gazeta.

Na top liście cyberprzestępców jest 12 państw z najwyższym PKB, w tym USA, Chiny, Wielka Brytania, Niemcy, Francja czy Japonia. Ale analitycy Thalesa wskazują, iż na szczycie listy są też kraje istotne z punktu widzenia geopolityki i gospodarki – w tym Polska (obok Korei Płd., Ukrainy czy Izraela).

"Polska jest na 20. pozycji w rankingu krajów najbardziej narażonych na cyberataki" - oznajmił na łamach "Rz" Andrzej Bartosiewicz, dyrektor sprzedaży i rozwoju biznesu w obszarze cybersecurity w Thales Polska.

Hakerzy za cele obierają sobie m.in. infrastrukturę związaną z energią. (Fot. Getty Images)

"Według badań, ataki pochodzą głównie z Rosji. Często stanowią pokłosie konfliktu na Ukrainie. Najbardziej aktywna nad Wisłą jest grupa Black Energy, powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym, która w ub.r. uderzyła w firmy energetyczne i transportowe na Ukrainie i w Polsce" - podał dziennik.

Jak wyjaśnił Bartosiewicz, "to właśnie energetyka i transport są branżami, obok administracji rządowej i sektora finansowego, w które hakerzy celują najczęściej".

"Dotyczy to zwłaszcza infrastruktury krytycznej – sieci energetycznych i linii kolejowych. Nie zawsze jednak chodzi o sparaliżowanie ich funkcjonowania. Ataki ograniczają się zazwyczaj do zbierania informacji i penetracji sieci. Gromadzony potencjał pozwala na skuteczne użycie go w ramach wojny hybrydowej" - dodał.

Czytaj więcej:

Polacy są coraz bardziej mobilni, ale mało świadomi zagrożeń w cyberprzestrzeni

Raport: Znaczący spadek liczby cyberataków na firmy

Raport: Windows 7 zagrożeniem dla brytyjskiego NHS

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama