Menu

Corbyn zarzuca Johnsonowi "tajne negocjacje" z USA ws. NHS

Corbyn zarzuca Johnsonowi "tajne negocjacje" z USA ws. NHS
451-stronicowy dokument ma być dowodem tajnych rozmów handlowych między Wielką Brytanią a USA . (Fot. Getty Images)
Lider brytyjskiej opozycji Jeremy Corbyn przedstawił wczoraj dokumenty mające - jego zdaniem - dowodzić, że rząd Borisa Johnsona prowadzi tajne negocjacje z USA na temat dopuszczenia amerykańskich firm do krajowego publicznego systemu opieki zdrowotnej NHS.
Reklama

"Tak więc teraz wiemy bezpośrednio z tajnych sprawozdań - oni nie chcieli, byście kiedykolwiek je zobaczyli - USA żądają, aby nasz NHS był na stole w negocjacjach ws. toksycznego porozumienia; zostało to już omówione w tajemnicy" - podkreślał Corbyn na konferencji prasowej w Londynie, prezentując 451-stronicowy dokument, będący zapisem sześciu rund rozmów handlowych między Wielką Brytanią a USA od lipca 2017 do lipca 2019 r.

"To może prowadzić do niekontrolowanej prywatyzacji naszej służby zdrowia. Megakorporacje postrzegają sojusz Johnsona z Trumpem jako szansę na zarobienie miliardów na chorobie ludzi w tym kraju" - przekonywał lider Partii Pracy. 

Jednak w ocenie mediów przedstawione przez Corbyna dokumenty nie bardzo dowodzą, że rząd Johnsona zamierza sprzedawać NHS lub wpuszczać na brytyjski rynek amerykańskie firmy. Choćby dlatego, że są one zapisem rozmów, które były prowadzone, zanim Johnson objął urząd premiera. Były to zresztą rozmowy wstępne, które dotyczyły także innych obszarów, takich jak rolnictwo czy zmiany klimatyczne.

Dokumenty pokazują, że USA faktycznie są zainteresowane rozmowami na temat cen leków, a w szczególności wydłużeniem ochrony patentowej, aby zapobiec stosowaniu tańszych zamienników, a także że Amerykanie chcieli, by punktem wyjścia w negocjacjach był "całkowity dostęp do rynku", z czego wyłączone byłyby te obszary, które zostałyby wyszczególnione.

Sam fakt, że amerykańskie firmy farmaceutyczne chciałyby swobodnego dostępu do brytyjskiego rynku, nie jest żadną nowością, bo w USA ceny leków są dwa razy wyższe niż w Wielkiej Brytanii. Jednak w jednym z ujawnionych dokumentów przedstawiciel brytyjskiego rządu twierdzi, że rozmowy pomagają stwierdzić, o czym Amerykanie chcą rozmawiać, zastrzegając jednocześnie, że Londyn zgłosi obiekcje; a o tym Corbyn nie wspomniał.

"To całkowity nonsens. Ta kwestia jest stale podnoszona przez Partię Pracy jako sposób na odwracanie uwagi od problemów, na które napotyka. Mogę dać absolutną, żelazną gwarancję, że NHS nie będzie w żadnych okolicznościach na stole negocjacyjnym" - oświadczył Johnson, odnosząc się do zarzutów.

Niezależnie od tego, czy zarzuty Corbyna są prawdziwe, czy nie, mogą okazać się bardzo celnym ciosem w kampanii wyborczej. Brytyjczycy są bardzo przywiązani emocjonalnie do NHS - mimo jej niedofinansowania, braków kadrowych i wydłużających się kolejek do lekarzy, a Partia Pracy z twierdzenia, że rząd chce sprywatyzować publiczną służbę zdrowia, uczyniła motyw przewodni swojej kampanii. I przynajmniej na tym polu to działa - spośród głównych tematów w kampanii tylko w kwestii NHS wyborcy w wyraźnie większym stopniu ufają laburzystom niż torysom.

Czytaj więcej:

Boris Johnson chce ułatwić zatrudnianie obcokrajowców w NHS po Brexicie

Boris Johnson: Imigranci będą płacić za korzystanie z NHS "już w dniu przyjazdu do UK"

Brexit: Liberalni Demokraci obiecują 50 mld funtów "bonusu" za zostanie w UE

Partia Pracy zapowiada w programie wyborczym "radykalną zmianę"

Boris Johnson: Dzięki Brexitowi zbudujemy nową Wielką Brytanię

  Komentarze
  • Sad
   28 listopada 2019, 10:16

   ASDA - USA wykupiła, SPORT DIRECT - USA Wykupiła, ARGOS - USA wykupiła, BP - zamieniane jeste teraz na ESSO z USA, POZOSTAŁYCH NIE WYMIENIE BO SZKODA BAZGROLIĆ !!!! Borys razem z tym drugim zadymiaczem sprzedają UK po kawałku prowadzą rozbiór ......

  • Do Sad
   28 listopada 2019, 11:28

   tak ale większość taśmociągów polskich powie ci ze łony som w raju i łony jeszcze w ładniejszam raju nie były to łony lubią Anglia a o bezzębnych z pubu nie wspomnę bo szkoda bazgrołów

  • Czytelnik anonimowy
   28 listopada 2019, 11:36

   W londynie dzielnica zostala sprzedana Francuzom tak mowi sasiad anglik stary zesikany a naprawde to tu najwiecej m...&m czyli anglik sie nie przyznaje do tego co robi tu sam

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.250 złUSD 3.919 złCHF 3.992 zł

  Sport


  Reklama