Menu

Coraz więcej firm przenosi się z UK do Holandii

Coraz więcej firm przenosi się z UK do Holandii
Holandia przyciąga do siebie wiele międzynarodowych firm. (Fot. Getty Images)
Niepewność związana z Brexitem spowodowała, że w ubiegłym roku ponad dwukrotnie wzrosła liczba firm, które otworzyły lub przeniosły swoje siedziby z Wielkiej Brytanii do Holandii - poinformowała Holenderska Agencja Inwestycji Zagranicznych (NFIA).
Reklama

Na otwarcie biura w Holandii lub przeniesienie tam siedziby zdecydowało się w 2019 roku 78 firm, wskutek czego liczba takich przypadków od czasu referendum w sprawie Brexitu zwiększyła się do 140.

"Trend ten przyspiesza, bo co roku liczba firm przenoszących się do Holandii podwaja się. Niepewność pozostaje, ponieważ nikt nie wie, jak będzie wyglądać negocjowana umowa. Ta niepewność skłania firmy do rozważenia innych opcji" - przekazał szef NFIA Jereon Nijland.

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia. Równocześnie zaczął się 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego obie strony powinny rozpocząć i zakończyć negocjacje w sprawie umowy o przyszłych stosunkach handlowych. Jeśli nie uda się jej zawrzeć ani nie zostanie przedłużony okres przejściowy, w handlu będą mogły obowiązywać cła i inne bariery.

Holandia jest jednym z największym beneficjentów Brexitu. (Fot. Getty Images)

Jak ocenia NFIA, 140 firm, które przeniosło się do Holandii, stworzy ponad 4 200 miejsc pracy i zainwestuje w tym kraju w najbliższych latach 375 milionów euro. Większość z nich działa w branżach finansowej, IT, medialnej, reklamowej i medycznej.

Agencja dodała, że prowadzi obecnie rozmowy z 425 kolejnymi przedsiębiorstwami na temat przeniesienia się do Holandii, co oznacza duży wzrost w stosunku do 2018 roku, gdy takich rozmów było 175. Zarazem jednak Holandia, w gospodarce której duży udział ma handel zagraniczny, należy do krajów najmocniej narażonych na negatywne skutki Brexitu. 

Czytaj więcej:

Pracodawcy w UK już tak chętnie nie zatrudniają

Ekspert o Brexicie: Zaczyna się czas niepewności co do relacji Polska-UK

Merkel: Brexit zmusza UE do wzmocnienia konkurencyjności

  Komentarze
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości