Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Coraz więcej polskich miast rozwija się dzięki turystyce

Coraz więcej polskich miast rozwija się dzięki turystyce
Kościół Wang w Karpaczu. (Fot. Getty Images)
Dynamiczny wzrost liczby wyjazdów turystycznych Polaków sprawił, że coraz więcej miast wiąże swój rozwój z turystyką - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu 'Tygodnika gospodarczego PIE'. Blisko 1/5 miast turystycznych znajduje się na Dolnym Śląsku.
Reklama
Reklama

Z analizy PIE wynika, że 10 proc. miast w Polsce (94) to ośrodki "z wyspecjalizowaną funkcją turystyczną". "Do tak wyodrębnionego zbioru nie weszły miasta powszechnie uważane za turystyczne, które pełnią też inne funkcje (tzw. ośrodki wielofunkcyjne)" - czytamy.

Jak podkreślono, dynamiczny wzrost liczby wyjazdów turystycznych Polaków sprawił, że "coraz więcej miast czynnikiem rozwoju uczyniło zapewnianie turystom warunków do spędzania wolnego czasu".

Według PIE, prawie 1/5 miast turystycznych znajduje się na Dolnym Śląsku, 16 proc. na Pomorzu Zachodnim, 13 proc. w województwie warmińsko-mazurskim, a najmniej w centralnej Polsce. "Miasta turystyczne to przede wszystkim niewielkie ośrodki od nieco ponad 1 tys. do prawie 33 tys. mieszkańców, przy czym w przypadku połowy z nich ich ludność nie przekraczała 5,7 tys. mieszkańców" - wskazuje PIE.

Zamek w liczącej nieco ponad 10 tys. mieszkańców Nidzicy na Mazurach. (Fot. Getty Images)

Eksperci PIE podkreślają w analizie, że czynnikami "zdecydowanie pozytywnie wpływającymi na rozwój miast turystycznych" są: wzrost dochodów ludności w Polsce, zwiększanie się liczby Polaków korzystających z wyjazdów turystycznych, a także wzrost liczby przyjeżdżających cudzoziemców, m.in. dzięki promocji turystycznych walorów naszego kraju przez biura podróży.

"Zidentyfikowane zagrożenia rozwoju polskich miast turystycznych, takie jak rosnąca liczba wyjazdów Polaków na urlop za granicę, ograniczone środki na promocję miast turystycznych w Polsce czy zmiany klimatu, nie spotęgują słabych stron rozwoju miast turystycznych i nie osłabią ich mocnych stron" - ocenili eksperci Instytutu.

Wśród słabych stron rozwoju miast turystycznych w Polsce, na które wskazuje PIE znalazły się takie czynniki, jak: niedostateczna sieć parkingów i nie zawsze dostosowana struktura obiektów noclegowych do potrzeb turystów, rosnące w sezonie ceny usług turystycznych. "Natomiast mocnymi stronami rozwoju polskich miast turystycznych są: walory środowiska naturalnego i atrakcyjność zabytków, gościnność mieszkańców i profesjonalna kadra turystyczna oraz dynamicznie rozwijająca się baza noclegowa i oferta gastronomiczna" - podkreślono.

Według przytoczonych przez PIE danych GUS, w 2017 r. 59 proc. populacji Polaków powyżej 15. roku życia podróżowało turystycznie w ramach kraju. Był to wynik o 14 pkt. proc. wyższy niż w 2010 r. Największą dynamiką charakteryzowały się wyjazdy krótkie (2-4 dni). Wzrósł też udział wyjeżdżających za granicę.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama