Menu

Co jest siłą polskiego przemysłu?

Co jest siłą polskiego przemysłu?
Fot. Thinkstock
Polski przemysł jest konkurencyjny w Europie dzięki wydajności i jakości produkcji. Najbardziej konkurencyjne branże to m.in. tekstylna, motoryzacyjna i meblarska - wynika z raportu DNB Bank Polska i Deloitte.
Reklama
Z raportu "Kierunki 2014. Made in Poland" wynika, że polskie firmy są konkurencyjne dzięki wydajności produkcji, jakości wyrobów i utrzymania kosztów pracy na niskim poziomie. Szczególnie widać to w branżach nastawionych na rynki zagraniczne, głównie niemiecki.

Najbardziej konkurencyjne polskie sektory związane są z motoryzacją, wyrobami metalowymi, urządzeniami elektrycznymi, przemysłem tekstylnym oraz meblarskim, a najmniej z branżami skórzaną, energetyczną, wodną czy poligrafią.

Członek zarządu Deloitte Business Consulting Rafał Antczak zwrócił uwagę, że duże znaczenie dla przemysłu mają jednak ceny i stabilność dostaw energii. Podkreślił, że w Polsce ceny energii elektrycznej są zbliżone do unijnych, a dla dużych jej odbiorców nawet wyższe niż w Niemczech. A - jak zaznaczył - Polska konkuruje na niemieckim rynku nie tylko jakością produktów, ale też ich ceną.

Antczak szacuje, że ceny gazu i ropy naftowej będą na świecie spadać. Według prognoz amerykańskiej Energy Information Administration (EIA) w latach 2014-2017 ceny ropy naftowej mają spaść do 90 dolarów za baryłkę.

Mimo prognozowanych spadków cen surowców, prognozy cen energii elektrycznej w Polsce przewidują prawie dwukrotny ich wzrost na rynku hurtowym do 2030 roku. Ma on być spowodowany w dużej mierze rosnącym kosztem pozwoleń na emisję CO2.

Zdaniem Antczaka firmy przemysłowe uciekają głównie do Azji. "Chińczycy bardzo ekspansywnie wydobywają nie tylko węgiel, ale też bardzo agresywnie wchodzą w gaz łupkowy. Od 2020 roku zacznie się tam wydobycie gazu na przemysłową skalę. Jeśli Chiny będą miały niższe ceny energii, to przemysł będzie się tam 'wynosił'" - podkreślił.

Antczak zaznaczył, że Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem dostępności kredytów dla firm, ale dopiero 137 miejsce jeśli chodzi o dostęp do sieci elektrycznej.

Zwrócił ponadto uwagę, że w obszarze edukacji sytuacja też nie wygląda najlepiej. Ocenił, że edukacja podstawowa jest na dobrym poziomie, kuleje natomiast wyższe szkolnictwo. Według niego narzekanie na firmy, które wolą kupować patenty i technologie za granicą jest niezasadne, jeśli nie ma się własnych dobrych naukowców. Zauważył, że uniwersytety w Polsce wymagają reformy, a nie pieniędzy od firm i podatników.
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.04.2020
  GBP 5.143 złEUR 4.536 złUSD 4.180 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama