Menu

Co Polska może zaoferować powracającym z emigracji?

Co Polska może zaoferować powracającym z emigracji?
Czy Polacy wracający z emigracji odnajdą się w Polsce? (Fot. Getty Images)
Poprawa sytuacji na polskim rynku pracy powstrzymuje dzisiaj emigrację zarobkową. Coraz mniej Polaków deklaruje potrzebę wyjazdu w związku z brakiem pracy. Wciąż jednak głównym i stałym czynnikiem motywującym do emigracji są zarobki - wyższe za granicą, niż w Polsce. Nad problemem tym zastanowią się uczestnicy XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Do rozmowy o tym, jak zachęcić rodaków do powrotu, w ramach panelu XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy, zatytułowanego "Polska atrakcyjnym pracodawcą dla powracających z emigracji", zostali zaproszeni m. in. Jarosław Gowin - minister nauki i szkolnictwa wyższego, Bożena Borys-Szopa - minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Jadwiga Emilewicz - minister przedsiębiorczości i technologii, Zbigniew Jagiełło - prezes Zarządu PKO Banku Polskiego oraz Grażyna Ciurzyńska - p.o. prezesa Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. Tym, co skłania Polaków do powrotu jest - według badań - sentyment, spadek skali bezrobocia oraz podwyższenie płacy.

Czy oferowany przez inne państwa komfort życia jest nadal na tyle kuszący, by młodzi poszukiwali swoich szans za granicą? Dlaczego i do czego mieliby wracać? Decyzja o opuszczeniu domu zawsze jest trudna, ale ta o powrocie może być jeszcze trudniejsza, bo przez niektórych bywa interpretowana jak przyznanie się do życiowej porażki.

W Krynicy dobywa się XXIX Forum Ekonomiczne. (Fot. Centrum Prasowe PAP)

Co państwo może zaoferować powracającym - z Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Norwegii i jak - w dłuższej perspektywie - skutecznie ich wspomagać? Motywacje są przecież oczywiste: przyjęcie na rynek powracających pracowników będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę, ale także odsuwa złowrogie widmo spadku liczby ludności w wieku produkcyjnym, a w konsekwencji, w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat - obawę o brak rąk do pracy.

Obecna poprawa sytuacji na rynku pracy nieco zahamowała emigrację zarobkową. Coraz mniej Polaków deklaruje potrzebę wyjazdu w związku z brakiem pracy. Wciąż jednak głównym i stałym czynnikiem motywującym do emigracji pozostają zarobki – wyższe za granicą, niż w kraju.

Najważniejsze pytanie stojące przed uczestnikami krynickiej dyskusji o możliwościach, jakie stoją przed powracającymi z emigracji brzmi: co zrobić, żeby ten powrót po prostu się opłacał.

  Komentarze
  • TUSSSKKK
   16 sierpnia 2019, 09:36

   Kredyt we frankach

  • Piernik
   16 sierpnia 2019, 10:02

   No co może zaoferować nic jak zwykle

  • Rtl1978
   16 sierpnia 2019, 10:15

   Artykuł o niczym

  • Przemek
   16 sierpnia 2019, 10:16

   Mysle ze brexit troche zmieni i duzo Polakow wroci. Niestety duzo rodakow w UK pracuje z wyrokami i po prostu nie uzyskaja settled status i dobrze o tym wiedza. Trudno powiedziec czy wybiora polske jako kraj do powrotu. Niestety ciezko sie przestawic z zachodniego stylu zycia (stac cie na wszystko) na polski (ciagle oszczedzanie).
   Wszystko zalezy jakie masz wyksztalcenie i prace. Mysle ze duzo pracownikow magazynu wroci bo jakosc zycia podobna ale ci bardziej wykfalifikowani zostana.

  • Fadel
   16 sierpnia 2019, 10:46

   "Co Polska może zaoferować powracającym z emigracji?" Fiskusa!

  • Iria
   16 sierpnia 2019, 10:59

   Polska absolutnie nic nie oferuje powracajacym z zagranicy rodakom. Wrocilam do Polski po 7 latach pracy za gran.ica i niestety w Polsce nie moglam znalezc przz 8 miesiecy zadnej pracy. To czysta propaganda wladz PiS o rzekomym " dobrobycie " i pracy czekajacej na powracajacych. Jedna wielka bzdura. Nic tam nan nas nie czeka a poza tym inflacja jest coraz wyzsza, panuje okropna drozyzna. Po prostu po raz drugi wyjechalam z Polski

  • +++
   16 sierpnia 2019, 11:00

   500+, częściowe zwolnienie z podatku, zmniejszony ZUS dla nowo otwierających własną firmę po powrocie

  • Zibi
   16 sierpnia 2019, 11:21

   Odp. na pytanie Nic!!!!! Dziękuje

  • Ela
   16 sierpnia 2019, 11:23

   A ja wracam. Nie moge juz zniesc wynajmowania pokoi a studio flat za drogie na jedna pensje...

  • Trol
   16 sierpnia 2019, 11:55

   Pracy jest ogrom Dla kogos kto nie moze znalezc pracy to albo badzo nie chce albo broni sie od pojscia do pracy bo cale zycie na benefitach zyl. Prawda sa mniejsze zarobki ale nie duzo mniejsze za to tansze uslugi i czesto zywnosc lepszej jakosci. A do tego nie zyjesz u ciapatego z grzybami na scianach tylko u siebie Nikt cienie wygoni bo mu tak pasuje. Jestes panem u siebie. A na koncu masz kolege przyjaciela rodzine znajomych z ktorymi napijesz sie piwka kawki herbatki.

  • N i C
   16 sierpnia 2019, 12:16

   NIC

  • Obywatel
   16 sierpnia 2019, 12:31

   dla tych którzy przebywają w UK krócej niż 5 lat, to są raczej marne szanse na uzyskanie "settled status", a co za tym idzie to łatwo się domyśleć, na pewno będą utrudnienia przy wjeździe do UK, ci co przyjeżdzali jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej to pamiętają jak trzeba się było ciężko tłumaczyć na granicy, a już nie wspomne ilu ludzi zawrócili z byle powodu, do tego brak przywijlejów nie będąc obywatelem UK, i związanych z tym benefitów, a do tego NHS pewno ulegnie diametralnej zmianie bo dużo tego było w ang. prasie na temat cięć i oszczędności w opiece zdrowotnej, czyli pozostaje bycie obywatelem drugiej kategorii, tak niestety zapowiada się przyszłość po brexicie

  • Bert
   16 sierpnia 2019, 12:39

   Bylem, rozejrzalem sie. Urzedniczka w Magistracie dala mi liste obiegowa .Prawie otrzymalem sprawnosc harcerska w zdobywaniu pieczatek na kazdym pietrze inna. Bede bez pracy zanim zweryfikuja... A potem ''sie zobaczy'' po abolicji podatkowej... .Wrocilem do UK. Tak musi zostac.

  • JarosławK
   16 sierpnia 2019, 12:54

   Może zaoferować wstąpienie do PiSu albo zostanie księdzem...

  • Kaś
   16 sierpnia 2019, 13:34

   Jak wyżej Trol napisał powrót to rodzina , przyjaciele, poczucie bycia po prostu u siebie. No i nie chce żeby córka tutaj dorastała. Wszystko

  • Groch
   16 sierpnia 2019, 15:39

   Żeby zarobić w Polsce 1000 euro jako najniższy w hierarchii firmy trzeba dobrze się natyrać po 250 godzin miesięcznie jak się ma szczęście to czasem ktoś zapłaci ZUS od tego...

  • Pisarz
   16 sierpnia 2019, 15:49

   co za durnie się ty wymądrowywują na tematy . jak mieszkasz w mieście to robota jest a jak mieszkasz w dziurze zabitej dechami i tam asfalt zawijają po 22 to raczej nie znajdzie się szybko pracy , to chyba logiczne czy nie ? Bydło ?

  • User
   16 sierpnia 2019, 19:10

   Co PL moze zaoferowac swoim rodakom z emigracji? Bieda ++ czyli zostac zdala z PL

  • Sebolo
   17 sierpnia 2019, 13:19

   Tak juz zadzieram kiece i lece bo zus musze placic ,najwyzsze podatki w europie i vat tylko w polsce 23% super!!!

  • Marek
   17 sierpnia 2019, 15:16

   Prowadzę małą firmę w Polsce i od jakiegoś czasu szukam polaków którzy chcą wrócić do kraju. Kontaktowałem się z kilkoma potencjalnymi pracownikami i rozmawiałem na temat warunków pracy. Powiem wam jedno nie wracajcie bo nie ma do czego jak zatrudnimy was i damy godne warunki pracy to pójdziemy z torbami. Żeby mała firma mogła wam zapłacić miesięcznie równowartość 1000 EURO przy obciążeniach jakie trzeba tu ponosić to max co możecie dostać na papierze 1/2 etatu. Inaczej się to po prostu nie kalkuluje.

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 17.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.250 złUSD 3.919 złCHF 3.992 zł

  Sport