Menu

Co 2. Brytyjczyk: "Islam nie do pogodzenia z brytyjskimi wartościami"

Co 2. Brytyjczyk: "Islam nie do pogodzenia z brytyjskimi wartościami"
W Wielkiej Brytanii żyje ponad 2 mln muzułmanów. (Fot. Getty Images)
Nowy sondaż przeprowadzony przez organizację Ahmadiyya Muslim Community i ComRes ujawnił, że niemal 50 procent mieszkańców Wielkiej Brytanii ma negatywny stosunek do islamu. Według większości badanych, 'islam nie może być pogodzony z brytyjskimi wartościami'.
Reklama

Jak zauważyli twórcy badania, w Wielkiej Brytanii mieszka obecnie ponad 2 mln osób wyznających islam - stanowią oni ok. 5 proc. ogółu populacji. Pomimo tego, 48 proc. mieszkańców uważa, że religia muzułmańska nie pasuje do kultury życia w Wielkiej Brytanii.

Zwrócono uwagę, że niechęć do islamu jest obecna zwłaszcza wśród osób powyżej 55. roku życia (56 proc.). Wśród młodych ludzi jedynie 28 proc. uważa, że islam nie pasuje do brytyjskiego społeczeństwa.

Jednocześnie aż 58 proc. Brytyjczyków zgodziło się z twierdzeniem, że w Wielkiej Brytanii można spotkać się z islamofobią. 29 proc. z kolei wyraża przekonanie, że muzułmanie są zachęcani do przeprowadzania ataków na osoby o odmiennym wyznaniu.

Jak ujawniono w badaniu, ponad dwie trzecie mieszkańców Wysp w ogóle uważa, że religia jest negatywnym zjawiskiem.

Islamofobia jest obecna głównie wśród osób powyżej 55. roku życia. (Fot. Getty Images)

"Doniesienia jedynie potwierdzają to, że ludzie uważają islam za problem" - uważa brytyjski imam Farhad Ahmad. 

"Islam to religia pokoju. Nie ma w niej miejsca na jakikolwiek przymus. Co więcej, prorok Mahomet uczył nas, że lojalność wobec kraju jest elementem wiary" - wskazał. "To jest pokojowe przesłanie islamu, z którym dorastałem i na którym skoncentrujemy się podczas zbliżającego się największego zjazdu muzułmanów. Zamierzamy wywiesić wielką flagę Wielkiej Brytanii jako znak naszej lojalności wobec kraju" - dodał imam. 

Wcześniej w lipcu analiza British Council of Muslims sugerowała, że ​​za wzrost islamofobii w kraju odpowiadały media, które w większości skupiają się na negatywnych wiadomościach związanych z muzułmanami.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama