Menu

Co 10. śmierć młodej osoby w UK związana z "siedzącym trybem życia"

Co 10. śmierć młodej osoby w UK związana z "siedzącym trybem życia"
Nasze ciała stworzone są do ruchu i zbytnio nie lubią siedzenia. (Fot. Getty Images)
Wielogodzinne, codzienne siedzenie zwiększa ryzyko różnych chorób i podnosi ogólne ryzyko przedwczesnego zgonu. W 2016 r. aż 11,6 proc. śmierci w Wielkiej Brytanii było związanych z siedzącym trybem życia - wynika z badania Queen's University Belfast i Ulster University.
Reklama

Zdaniem naukowców, do ok. 69 tys. zgonów w ogóle by nie doszło, gdyby ludzie ograniczyli siedzący tryb życia - i nie chodzi tylko o pracę, ale również o spędzanie czasu wolnego.

Z szacunków badaczy wynika też, że brytyjska służba zdrowia wydaje rocznie ok. 700 milionów funtów na leczenie chorób związanych z długotrwałym siedzeniem. Schorzenia te obejmują m.in.: zespół metaboliczny, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2, raka okrężnicy, płuc i trzonu macicy.

Istnieją również dowody, że ciągłe przebywanie za biurkiem, na kanapie czy fotelu jest powiązane z kilkoma innymi nowotworami, zaburzeniami zdrowia psychicznego, a także zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi - informuje SKY News.

"Mniej czasu spędzanego na siedzeniu może uratować życie i odciążyć NHS. Problem w tym, że stworzyliśmy gospodarkę opartą na siedzeniu, więc wyciąganie ludzi zza biurek może oznaczać duże koszty dla kraju" - komentuje wyniki badań dr Gavin Sandercock z University of Essex.

"Niewielka redukcja czasu spędzanego na siedzeniu jest dość mało znacząca pod względem korzyści zdrowotnych. W rzeczywistości trzeba go skrócić o kilka godzin każdego dnia, aby zobaczyć zauważalną poprawę zdrowia. Dlatego dużo lepsze efekty przyniesie skłonienie ludzi do większej aktywności fizycznej" - podsumowuje naukowiec.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama