Menu

Co Polacy myślą o spotkaniach w pracy?

Co Polacy myślą o spotkaniach w pracy?
Zdanie Polaków na temat zasadności spotkań w pracy jest podzielone. (Fot. Getty Images)
Portal LiveCareer zapytał prawie 1 400 Polaków o ich opinię na temat spotkań w pracy - m.in. o to, czy je lubią i czy uważają je za potrzebne. Okazuje się, że większość badanych preferuje rozmawiać ze współpracownikami osobiście.
Reklama
Reklama

Z badania wynika, że większość badanych (69%) głównie bierze udział w spotkaniach na żywo, u13% przeważają spotkania online, a 18% ma po równo spotkań online i na żywo. 

Jeśli zaś chodzi o upodobania ankietowanych, to 66% woli spotkania na żywo, 14% online, a pozostali nie mają preferencji. Co ciekawe, wśród najmłodszych (w grupie wiekowej 18-25 lat), spotkania online woli aż 22% — znacznie więcej niż wśród ogółu ankietowanych oraz innych grup demograficznych.

Podczas badania zapytano również o ilość czasu, którą ankietowani spędzają na spotkaniach. Zdecydowana większość (62%) przyznała, że spotkania zajmują im mniej niż 3 godziny w tygodniu.

W kontekście spotkań, zwłaszcza online, często podnosi się temat problemów z koncentracją i kurczącym się attention span. Jednakże aż 75% ankietowanych twierdzi, że jest w stanie słuchać w skupieniu przez całe spotkanie. 

Znacznie gorzej oceniły siebie osoby, które głównie uczestniczą w zdalnych spotkaniach — wśród nich 65% przyznało, że jest w stanie uważnie wysłuchać całego spotkania.

Spotkania online preferują ludzie młodzi, którzy dopiero zaczynają karierę zawodową. (Fot. Getty Images)

Czy służbowe narady są potrzebne? Prawie ⅓ (27%) stwierdziła, że są bez sensu, a 43% nie zgodziło się z tym stwierdzeniem (pozostali nie mają zdania). Wśród badanych, którzy mają głównie spotkania online, 33% uważa je za bezsensowne.

Prawie ⅕ (19%) badanych uważa, że spotkania to marnowanie czasu. Sądzi tak więcej mężczyzn (23%) niż kobiet (16%). Ponadto, wśród osób pracujących online, zgadza się z tym stwierdzeniem 26%.

Mimo to przeważająca większość ankietowanych (77%) uważa, że spotkania pomagają w podejmowaniu decyzji biznesowych. Zaledwie 5% się z tym nie zgadza. 

Aż 62% badanych przyznało z kolei, że lubi spotkania w pracy. Z drugiej strony, prawie ¼ (23%) stwierdziła, że przez nie są mniej produktywni. Sądzi tak również 36% osób, które mają głównie spotkania online. 

Przedłużające się lub zaczęte z opóźnieniem spotkania najbardziej frustrują pracowników, którzy woleliby także, aby takie zebranie miało swój plan. (Fot. Getty Images)

Ponadto z badania wynika, że:

  • 21% ankietowanych mówi, że muszą pracować po godzinach ze względu na zbyt dużą liczbę spotkań
  • aż 51% najmłodszych ankietowanych mówi, że spotkania są stresujące
  • tylko 26% badanych twierdzi, że spotkania są nudne
  • 43% respondentów podczas spotkań zabija czas, m.in. przeglądając media społecznościowe.

Biurowe życie to też relacje, plotki i wspólne kawy. Badania pokazują, że w trakcie pandemii i upowszechnienia się pracy zdalnej bądź hybrydowej, relacje ze współpracownikami znacznie się pogorszyły — mimo znacznego wzrostu liczby spotkań. 

Czytaj więcej:

Możliwość pracy hybrydowej ma pozytywny wpływ na produktywność i zadowolenie pracowników

Badanie: Polacy pracowali w 2021 r. średnio 43,3 godziny tygodniowo

Więcej urlopu za bycie niepalącym? Polacy są "na tak"

Deloitte: Ponad 1/3 międzynarodowych firm zezwala pracownikom na pracę z zagranicy

"Rzeczpospolita": Polacy nie chcą wracać do biur

Od 7 kwietnia w Polsce praca zdalna oficjalnie w kodeksie pracy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 15.01.2025
    GBP 5.0499 złEUR 4.2611 złUSD 4.1330 złCHF 4.5331 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama