Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Cameron ogłosił oficjalną datę referendum ws. członkostwa w UE

Cameron ogłosił oficjalną datę referendum ws. członkostwa w UE
David Cameron podczas ogłaszania swojej decyzji przed 10 Downing Street. (Fot. Getty Images)
Referendum na temat członkostwa Wielkiej Brytanii w UE odbędzie się 23 czerwca - poinformował dzisiaj brytyjski premier David Cameron, nazywając plebiscyt 'jedną z najważniejszych decyzji' w historii kraju.
Reklama

"W parlamencie przedstawię propozycję, że Brytyjczycy zdecydują o naszej przyszłości w Europie w referendum na temat pozostania lub wyjścia z UE w czwartek, 23 czerwca" - poinformował Cameron po posiedzeniu gabinetu.

Rząd zgodził się rekomendować Brytyjczykom, by w referendum opowiedzieli się za pozostaniem w zreformowanej UE - oświadczył premier przed swoją siedzibą na Downing Street.

Cameron powtórzył, że Wielka Brytania "będzie silniejsza, bezpieczniejsza i dostatniejsza w zreformowanej Unii Europejskiej". Zapewnił, że jeśli Brytyjczycy zdecydują o pozostaniu w UE, będzie nadal domagał się reform, ażeby odpowiedzieć na ich obawy o utratę miejsc pracy czy sprawę zasiłków dla migrantów szukających zatrudnienia na Wyspach.

"Nie kocham Brukseli, kocham Wielką Brytanię" - podkreślił Cameron, zwracając uwagę, że Wielka Brytania może mieć "to co najlepsze z obu tych światów", jeśli pozostanie w UE, którą określa wynegocjowane w piątek na szczycie w Brukseli porozumienie.

Brytyjski premier jest gotowy do kierowania kampanią na rzecz pozostania W. Brytanii w UE, lecz wciąż musi stawić czoło sceptykom w łonie swej własnej Partii Konserwatywnej - zwraca uwagę agencja Associated Press.

Cameron zaznaczył, że jego ministrowie będą mieć swobodę, czy chcą przyłączyć się do kampanii na pozostanie Londynu we wspólnocie, czy będą lobbować na rzecz Brexitu.

Wczoraj wieczorem przywódcy unijni obradujący jednomyślnie poparli porozumienie w sprawie zmiany warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Jak oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, "to porozumienie odpowiada na wszystkie obawy, wyrażone przez Wielką Brytanię, a jednocześnie nie narusza naszych fundamentalnych zasad". Podkreślił, że wynegocjowane warunki zapewnią "specjalny status" W. Brytanii w UE, będą prawnie wiążące i nieodwracalne.

Premier Cameron oświadczył, że wynegocjował "porozumienie, które daje Wielkiej Brytanii specjalny status w UE" i, że uzgodniony kompromis pozwala mu zachęcać Brytyjczyków, by w planowanym referendum zagłosowali za pozostaniem w UE.

Przestrzegł także, by nikt nie spodziewał się, że w razie negatywnego wyniku referendum możliwe będzie wynegocjowanie drugiego, być może lepszego kompromisu z UE. "Jeśli zagłosujemy za opuszczeniem Unii Europejskiej, trzeba będzie z niej wystąpić" - oświadczył.

 

    Komentarze


    • Darek
      20 lutego 2016, 15:11

      Jak zadecyduja o wyjsciu to sie tu wszystko posypie
      - ceny wzrosna
      -kurs funta spadnie do 4 zl podobnie jak euro
      masakra - anglicy nie zdaja sobie sprawe jaka krzywde sobie zrobia

    • Roman
      20 lutego 2016, 16:18

      Po referendum Polacy zaczną sie cofać do czasów sprzed nieszczęsnego 2004 . Wszyscy co przez ostatnie 6 lat płacili podatki ,nie pobierali benefitów i nie byli karani niech robią obywatelstwo i maja spokój a reszta niech sie pakuje i moze w tym temacie wrócimy do normalności , wiec ja głosuje za wyjściem z UE do czego namawiam wszystkich ogarniętych .

    • Nauczyciel
      20 lutego 2016, 16:32

      Ogolnie to bedzie na niekorzysc Anglikow, bo wejda cla.. oplaty i inne koszty wspolpracy z UE. Problem w tym kto pojdzie do referendum?
      Ludzie majacy biznesy w UK raczej beda glosowac za zostaniem. Niestety zwykly Anglik to szczerze mowiac przyglup - nie ma co sie oszukiwac - ich poziom swiadomosci i wiedzy jest beznadziejny. Zatem czy wiecej pojdzie ludzi biznesu do glosowania czy przyglopow to sie okaze...Siak czy owak sprawa robi sie nieprzyjemna. Dlatego lepiej sobie zrobic ten cholerny swistek rezedentura stala w uk aby pozniej nie miec formalnych problemow. Zycie to nie bajka... dzisiaj jest okey.. a jutro obudzimy sie z reka w nocniku..., szczegolnie jak ma sie rodzine w Wielkiej Brytanii. Jest taka stronka co mozna pobrac ten swistek, wypelnic wyslac i miec z glowy - rezydentura-stala.uk
      Teraz sie narobi bigosu....Jak wyjda a nie bedziemy rezydentami to przechlapane... Poza tym, wielu mowi ze ten swistek nie potrzebny, ze sie ma automatycznie rezydenture, a prawda taka, ze po referendum bedzie wymagany ten dokument z home office - tak zapowiada urzad w UK - bo robi sie klopot z emigrantami. No ale o tym juz nie pisza. Kto madry dziala wczesniej, pozniej bedzie za pozno.

    • Grzegorz
      20 lutego 2016, 17:15


      Do nauczyciel. Co reklame swojej firmy robisz? Chcesz zarobic straszac ludzì? Po pierwsze nie wiem ile kasujecie za pomoc w uzyskaniu tego dokumentu ale wiem ze normalnie kosztuje £50 i wystarczy wypelnic bardzo prosty papier , a zamowic go mozna przez internet. Po 2 to nawet jak ang. Zaglosuja za wyjsciem w co watpie to w.brytania jeszcze przez 2 lata bedzie czlonkiem EU bo tak zapisane jest w jej traktatach! Tak wiec apeluje do wszystkich aby nie dali sie naciagac takim "nauczycielom" ktorzy potrafia tylko czerpac kozysci i wyzyskiwac rodakow!

    • Kate
      20 lutego 2016, 18:33

      Do Darek
      A co Anglikow obchodzi,ze funt w Polsce spadnie do 4 zl?
      Najpierwsz zastanow sie,a pozniej pisz!!

    • Nauczyciel
      20 lutego 2016, 18:58

      Do Grzegorz - szanowny Panie Grzegorzu, po pierwsze nie strasze, wystarczy poczytac troche jak Pan tak zna dobrze angielski, po drugie koszt rezydentury to 65 funtow a nie jak Pan napisal 50 - jest na stronie rzadowej gov.uk info i tak samo podaja na rezydentura-stala.uk - tam tez sa linki do strony rzadowej - i wyraznie podaja ze mozna za darmo sciagnac ten formularz i jest link, po trzecie - firma polska bierze tylko 19 funtow za tlumaczenie - to dla tych co maja problem ze slownictwem prawniczym, bo wiadomo jak jest - rozna interpretacja, roznie to bywa, po czwarte - proponuje pierw sie zapoznac z informacjami z tej strony potem krytykowac ok? Akurat nie reklamuje ale wlasnie ta firma jest ok - i wlasnie tylko oni nie biora oplat. Tak ze reasumujac, bardzo niekulturalnie Pan sie zachowal. Typowe - a moze to Pan chce naciagac ludzi co? Proponuje isc na strone i poczytac troche a potem sie wypowiadac ok?Bo glupota nie zna granic - prosze pierw przeczytac o czym pisza - potem sie wypowiadac idioto - kazdy mi przyzna racje. Masz Pan przynajmniej studia? Debil... brak slow...

    • Karolina
      20 lutego 2016, 19:39

      Każdy przebywający i pracujący i płacący podatki obywatel UE po 5 latach automatycznie staje się stałym rezydentem w UK !!!
      Te papiery,o których piszecie są skierowane do zupełnie innych osób-współmałżonków i partnerów spoza UE oraz dzieci przysposobionych przez aplikantów !!!
      NIKOMU TO NIE JEST POTRZEBNE !!! JESTEŚMY REZYDENTAMI W SYTEMIE HMRC I TO WYSTRACZA !!!

    • Agnieszka Smieszka45
      20 lutego 2016, 19:48

      Popieram Nauczyciela - firma jest ok, bo sama od nich bralam formularz, wyraznie pisza jak unikac posrednikow i jak nie placic kupe kasy za rezydenture. Oczywiscie ze nie napisze tak dobitnie jak Pan Nauczyciel ale az mnie krew zalewa jak widze, ze koles - Grzegorz - nie czytajac o czym informuja wlasnie na rezydentura-stala.uk informacji. Dziwi mnie to jak mozna krytykowac wlasnie tych co akurat mowia o tym ja tego unikac? Szczyt chamstwa i prostactwa. I bede pisac to - i tez nie reklama, ze rezydentura-stala.uk jest naprawde w porzadku! Na kazdym forum wlasnie aby nasi rodacy unikali zbednych oplat. Gosc Grzegorz wykazal sie wybitnie glupota!

    • Nauczyciel
      20 lutego 2016, 20:08

      KAROLINKO - CZYTAC ZE ZROZUMIENIEM! Oczywiscie, ze kazdy otrzyma status rezydentury stalej automatycznie po 5 latach + 1 - udowodnionych przepracowanych lat. Tu nie chodzi o status ale o DOKUMENT! Moze Pani miec np. skonczona szkole kucharska- ale jak Pani nie poda swiadectwa ukonczenia ( dowodu ) np. dla pracodawcy to jest Pani malo wiarygodna. Prosze tez wziac pod uwage napiecia emigracyjne a to coraz gorzej sie dzieje. I te referendum co ma byc na temat wyjscia UK z UE. Tu chodzi o DOKUMENT! Jak nie masz dowodu osobistego to na jakiej podstawie moga Pania zweryfikowac? Tak samo sie ma sprawa z rezydentura. ROZUMIE PANI PROBLEM? A urzedy juz przygotowuja procedury zeby nie pokazywac sterty dokumentow z przed 5 lat ( pay slipy itp), lecz tylko ten wlasnie swistek. Formalnosc ale istotna dla urzedow, bankow i szpitali!!! CZY TO JEST JASNE!? MASZ SWISTEK - WIARYGODNY- NIE MASZ - PODEJRZANY! Czemu ludzie tego nie rozumieja! przeciez to oczywiste do k.. nedzy!

    • Daro
      20 lutego 2016, 20:25

      Do kate. Sama sie zastanów co piszes to nie o to chodzi ze funt w Polsce bedzie po 4zl ta waluta sie osłabi na całym świecie. Koledze wyżej prawdopodobnie o to chodziło. Ja sie z nim zgadzam

    • Swistak
      20 lutego 2016, 20:43

      Pewnie, Karolinka nie zrozumiala tematu - jak to baba - zapewne przeczytala moze 1 ksiazke w zyciu i potem czyta wypowiedzi innych bez zrozumienia i jeszcze wieksza glupote pisze, podobnie jak Grzegorz - widac pelen nienawisci albo Bog jeden wie czego hehe :) Jak Cie policja zlapie na ulicy za sikanie albo picie, to na piekne oczy ma Ci wierzyc kim jestes?:) Wiadomo ze zapytaja o dowod albo paszport - tak samo jest z rezydentura stala - rozne sytuacje rozne tworza wymagania.. Swiadectwo rezydentury trzeba miec, to normalne, i bez wzgledu na to czy UK wyjdzie z UE czy nie:) Czy jestes 5 czy 10 lat w UK - to nie ma znaczenia - swiadectwo miec trzeba. A zrozumieja dopiero Ci.. co dostana po tylku... i bedzie zdziwienie wielkie... i szok:) No ale czasami moze byc za pozno...

    • Pracownik CAB
      20 lutego 2016, 21:07

      Do określenia Twojego statusu na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej służy aktualny dokument tożsamości kraju wydania tego dokumentu oraz National Insurance Number.
      NIN określa w systemie administracyjno-skarbowym wasze stan cywilno-prawny.Dziękuję.

    • Zbik
      21 lutego 2016, 07:39

      Mam pytanko.Czy jest wymagana rejestracja WRS czy możemy składać paiery bez niej.Ja jestem w Anglii juz 12 lat ale nigdy się nie rejestrowalem na WRS.Wiem ze od 2011 nie ma obowiązku rejestracji ale słyszałem ze jak się nie ma rejestracji to 5 lat się liczy od 2011

    • No to