Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CBOS: Spada liczba Polaków chcących bycia częścią UE

CBOS: Spada liczba Polaków chcących bycia częścią UE
Według najnowszego sondażu, już 1 na 10 Polaków uważa, że Polska powinna odłączyć się od Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images)
85 proc. Polaków jest zwolennikami członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a 10 proc. deklaruje się jako jego przeciwnicy - wynika z sondażu CBOS. Mniej więcej równo rozkładają się natomiast oceny dotyczące tego, czy obecność w UE zbytnio ogranicza suwerenność Polski.
Reklama
Reklama

Przy okazji 19. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, która przypadła 1 maja tego roku, i w trakcie tzw. kryzysu zbożowego związanego z niekontrolowanym napływem ukraińskich produktów rolno- spożywczych na rynek unijny CBOS spytał Polaków o ich opinie dotyczące integracji europejskiej.

85 proc. mieszkańców Polski zadeklarowało się jako zwolennicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej (spadek o 10 pkt procentowych w porównaniu z zeszłorocznym badaniem), a 10 procent jako przeciwnicy (wzrost o 5 pkt procentowych).

Rośnie liczba eurosceptyków w Polsce. (Fot. Getty Images)

Zdaniem 44 procent Polaków, obecność w Unii nie ogranicza zbytnio suwerenności, niezależności Polski (spadek o 11 pkt proc. w porównaniu z 2022 rokiem), a 45 procent jest przeciwnego zdania (wzrost o 12 pkt proc.).

Badani byli też pytani, czy popierają wycofanie się przez Polskę z części zmian w sądownictwie, tak aby możliwe było uruchomienie wypłat dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy. 63 procent opowiedziało się za takim rozwiązaniem (36 proc. wybrało opcję "zdecydowanie tak", 27 proc. "raczej tak), co oznacza spadek o 4 pkt proc. 16 procent badanych (wzrost o 4 pkt proc.) sprzeciwia się tym ustępstwom.

CBOS zapytał także Polaków, kto, przede wszystkim, ponosi odpowiedzialność za blokowanie wypłat dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy. 23 procent badanych wskazało na Prawo i Sprawiedliwość, 21 procent na ugrupowanie Zbigniewa Ziobry (w badaniu jeszcze jako Solidarna Polska, obecnie Suwerenna Polska), po 16 procent uzyskały Unia Europejska i opozycja, a 1 procent badanych odpowiedzialność przypisuje prezydentowi Andrzejowi Dudzie. 23 procent badanych wybrało opcję "trudno powiedzieć".

Badanie zrealizowano w dniach od 11 do 20 kwietnia 2023 roku na próbie liczącej 1 081 osób (w tym: 56,9 proc. metodą CAPI, 24,0 proc. – CATI i 19,1 proc. – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.

Czytaj więcej:

CBOS: Pogarsza się ocena jakości nauczania w polskich szkołach

CBOS: 32 proc. Polek planuje potomstwo, 68 proc. nie ma takich planów

CBOS: Więcej Polaków boi się zakażenia wirusem grypy niż koronawirusem

CBOS: Andrzej Duda, Mariusz Błaszczak i Mateusz Morawiecki z największym zaufaniem

CBOS: Ponad połowa Polaków przekonana o zwycięstwie PiS w wyborach

CBOS: Pogorszyła się ocena poziomu życia wśród Polaków

  Komentarze
  • Drakus
   12 maja, 08:57

   Bycie w Unii jest dobre. Niemcy poprzez skorumpowaną Brukselę sterują UE dla własnej korzyści, dobro innych ich nie interesuje i to trzeba zmienić. Suwerenna Polska jest dla prawdziwych Polaków razem z PiS zadbają o nasze sprawy. Inne Państwa też widzą problem i razem możemy to naprawić. Do Europy Suwerennych Państw chętnie przystąpi Wielka Brytania po wyjściu z UE. Wszystkie Państwa tego potrzebują, ale niektórym trzeba to wyjaśnić. Wszystkie sprawy na Planecie są nasze i trzeba to zrozumieć.

  • Jolaa
   12 maja, 09:28

   Jeste za wyjście z eu szfabskiej. Niemcy rząda się UE i dyktują innym co maja robić. Same na niej zarabiając.
   Polska gowno ma z eu. Co z tego ze dostajemy Milardy. Jak 2-3razy Wienc zabieraj same supermarkety rocznie zabiera 100 Miardow zysku. TMobile 50 miliardów. A rozliczają się ze są tu charytywnie. Polska chce ich opodatkować ale UE się nie zgadza. Taki sam lidl w uk i inne kraj płaci podatki w pl nie. Skandal.
   Prad drożej bo 70% rachunek płacimy każdy eu za ekologię!!!! Bo tusk podpisał pakiet taki. PiS nie może się z tego wycofać. A teraz robaki mam jeść, bez samoch pieszo. TVP myśl

  • Czytelnik anonimowy
   12 maja, 09:39

   @Drakus

   ty chyba upadles na glowe chlopcze!! Propaganda dziala jak widze. Polska bez EU bedzie jak bialorus. Dlaczego UK lize cztery litery EU? Nie widzisaz co sie dzieje w UK a brexshit nie zostal jeszcze w pelni wdrozony. Dlatego UK chce zminic podejscie do EU i negocjowac cos podobnego do EFTA. No ale lepiej powielac bzdury z tvpis niz wydziec realny swiat!!

  • Zostancie w ue
   12 maja, 10:15

   UE niejet idealna to fkt ale jest duzo pozytywuw wyjsc to tragedia mieszkam w uk 18 lat i po brexicie niedobrze rzeka temat nielizc tylek Niemca ale tesz niebyc extremalny bo extremalizm niejest dobry we wszystkim

  • Do jola
   12 maja, 12:47

   Jak pijesz to mniej, bo nie trafiasz w klawiaturę!!

  • @Zostancie w ue
   12 maja, 20:56

   Tez mieszkam 18 lat w UK a poza Polska od 1999(Niemcy, Holandia), biegle znam 3 jezyki ale ojczystego nie zapomnialem. Twoj post i @Jolaa to tragedia...''pozytywuw '', ''tesz '', ''niejest'', poza tym zero interpunkcji..., ze tak napisze w waszym stylu "FSTYT mi za faz"

  • Jolaaa
   14 maja, 07:03

   Do zostańcie w uk sam jesteś tepa k. Chcesz to siedz w uk.
   Polska wstąpiła do eu w 2004 i do 2016 co było bida i nedza. A 2014 min netto 1240 ile miałeś za to paliwa mleka jedzienia itd. Ludzia na jedzenie brakowało.
   Bo jak rządzili złodziej to kradli wszystko!!!!
   PiS nie jest idelany ale 1 Polski Rządz od wojny!!! Był Olszewski 5 miechow i 2 lat PiS z oszustem giertych.
   Obecnie 2700netto min ile masz za to jedzenia paliwa itd. 2 razy więcej!!!
   Myśl TVP.
   Głupki reszta mediów niemcieki- ruskich

  • Czytelnik anonimowy
   15 maja, 16:52

   Niemiecka Unia to samo zło, Polska ma swoje zasoby,Amerykanie i ukraińcy chcą na tym wszystkim położyć swoje brudne łapska, ci z wiejskiej tylko zadłużaja Polaków i następne pokolenie .

  • Tak
   16 maja, 12:30

   Tylko 10% jest przeciwnych....do czasu, kasa już przestała płynąć a jak Ukraina wejdzie to cała kasa popłynie tam na odbudowę i Polacy nic nie dostaną.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.12.2023
  GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama