Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

CBOS: Polacy żyją dobrze, ale na większe zakupy muszą oszczędzać

CBOS: Polacy żyją dobrze, ale na większe zakupy muszą oszczędzać
Większość Polaków na zakup np. telewizora musi jednak oszczędzać. (Fot. Getty Images)
30 proc. Polaków ocenia swoje materialne warunki życia jako dobre lub bardzo dobre - wynika z najnowszego badania CBOS. 51 proc. pytanych twierdzi, że pieniędzy starcza im na co dzień, ale na poważniejsze zakupy muszą oszczędzać.
Reklama

Z badania CBOS "Materialne warunki życia" wynika, że Polacy są na ogół zadowoleni ze swojego poziomu życia – 51 proc. badanych deklaruje, że pieniędzy starcza im na co dzień, ale na poważniejsze zakupy muszą oszczędzać. 30 proc. ankietowanych twierdzi, że może sobie pozwolić na wiele bez szczególnego oszczędzania, a 3 proc. może pozwolić sobie na luksusy.

Poziom swojego życia jako skromny ocenia 14 proc. badanych, nieliczni (1 proc.) – jako bardzo biedny.

Autorka opracowania Małgorzata Omyła-Rudzka zauważyła, że od 2014 r. sytuacja finansowa Polaków dosyć systematycznie się poprawia. Uzyskane w tym roku rezultaty są najlepsze z dotąd rejestrowanych.

Uzyskane w tym roku rezultaty pokazują trwający od kilku lat trend poprawy statusu materialnego. (Fot. Getty Images)

Sytuacja finansowa, według wyników badania, wiąże się z wiekiem, wykształceniem i z miejscem zamieszkania. W związku z tym w gorszej sytuacji są starsi, gorzej wykształceni ankietowani. Średnio co czwarty ankietowany z wykształceniem zasadniczym zawodowym lub podstawowym i mający 55 lat lub więcej deklaruje, że żyje skromnie lub biednie. Podobnie sytuacja ma się z mieszkańcami mniejszych miast i wsi, którym żyje się gorzej w porównaniu z mieszkańcami większych miast.

W badaniu CBOS zapytano respondentów o obawy przed biedą – 19 proc. deklaruje strach przed brakiem pieniędzy, z czego 15 proc. uważa, że sobie z tym jakoś poradzi, a 4 proc. odczuwa bezradność. 80 proc. badanych nie ma takich obaw, a 39 proc. z nich uważa, że ich sytuacja finansowa może się pogorszyć. 41 proc. jest spokojnych o swoją przyszłość.

Jak wskazuje Omyła-Rudzka, uzyskane w tym roku rezultaty pokazują trwający od kilku lat trend poprawy statusu materialnego. Od 2014 r. systematycznie wzrasta liczba osób deklarujących dobry lub bardzo dobry poziom życia oraz tych, które nie obawiają się o swoją finansową przyszłość i swobodnie gospodarują pieniędzmi.

Najniższy w historii jest też odsetek osób obawiających się biedy. Respondenci pytani o perspektywy na przyszłość przewidują sobie znacznie częściej poprawę warunków materialnych niż obawiają się ich pogorszenia.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (346) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI), od 7 do 14 marca 2019 r., na liczącej 1 046 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

 

  Komentarze


  • Utuczony chipsami
   9 maja, 09:16

   Czy ten artykuł jest napisany po to żeby namówić Polaków do powrotu? Lepsza bieda w UK niż dobrobyt w PL

  • Ak
   9 maja, 12:27

   A no to tak jak ja. Żeby kupić drugie Porsche to też muszę oszczędzać.

  • He he
   9 maja, 13:42

   zaraz zjawia sie zachwalacze UK jak tu super Eldorado a jak to w Polsce blee...
   Prawda taka, ze ludziom w Polsce coraz bardziej sie powodzi, po wolutku I do przodu - oczywiscie tym którzy potrafia wykorzystac szanse. Wystarczy pojechac do wiekszego miasta I zobaczyc jakie jezdza samochody a jakie na przedmiesciach stoja piekne domy...
   No ale cóz zal d.... sciska, ze juz nie ma za bardzo sie czym pochwalic z UK, to trzeba sie jakos pocieszac...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2019
  GBP 4.737 złEUR 4.259 złUSD 3.785 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Reklama