Menu

CBOS: Spada liczba Polaków chcących bycia częścią UE

CBOS: Spada liczba Polaków chcących bycia częścią UE
Według najnowszego sondażu, już 1 na 10 Polaków uważa, że Polska powinna odłączyć się od Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images)
85 proc. Polaków jest zwolennikami członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a 10 proc. deklaruje się jako jego przeciwnicy - wynika z sondażu CBOS. Mniej więcej równo rozkładają się natomiast oceny dotyczące tego, czy obecność w UE zbytnio ogranicza suwerenność Polski.
Reklama
Reklama

Przy okazji 19. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, która przypadła 1 maja tego roku, i w trakcie tzw. kryzysu zbożowego związanego z niekontrolowanym napływem ukraińskich produktów rolno- spożywczych na rynek unijny CBOS spytał Polaków o ich opinie dotyczące integracji europejskiej.

85 proc. mieszkańców Polski zadeklarowało się jako zwolennicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej (spadek o 10 pkt procentowych w porównaniu z zeszłorocznym badaniem), a 10 procent jako przeciwnicy (wzrost o 5 pkt procentowych).

Rośnie liczba eurosceptyków w Polsce. (Fot. Getty Images)

Zdaniem 44 procent Polaków, obecność w Unii nie ogranicza zbytnio suwerenności, niezależności Polski (spadek o 11 pkt proc. w porównaniu z 2022 rokiem), a 45 procent jest przeciwnego zdania (wzrost o 12 pkt proc.).

Badani byli też pytani, czy popierają wycofanie się przez Polskę z części zmian w sądownictwie, tak aby możliwe było uruchomienie wypłat dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy. 63 procent opowiedziało się za takim rozwiązaniem (36 proc. wybrało opcję "zdecydowanie tak", 27 proc. "raczej tak), co oznacza spadek o 4 pkt proc. 16 procent badanych (wzrost o 4 pkt proc.) sprzeciwia się tym ustępstwom.

CBOS zapytał także Polaków, kto, przede wszystkim, ponosi odpowiedzialność za blokowanie wypłat dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy. 23 procent badanych wskazało na Prawo i Sprawiedliwość, 21 procent na ugrupowanie Zbigniewa Ziobry (w badaniu jeszcze jako Solidarna Polska, obecnie Suwerenna Polska), po 16 procent uzyskały Unia Europejska i opozycja, a 1 procent badanych odpowiedzialność przypisuje prezydentowi Andrzejowi Dudzie. 23 procent badanych wybrało opcję "trudno powiedzieć".

Badanie zrealizowano w dniach od 11 do 20 kwietnia 2023 roku na próbie liczącej 1 081 osób (w tym: 56,9 proc. metodą CAPI, 24,0 proc. – CATI i 19,1 proc. – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.

Czytaj więcej:

CBOS: Pogarsza się ocena jakości nauczania w polskich szkołach

CBOS: 32 proc. Polek planuje potomstwo, 68 proc. nie ma takich planów

CBOS: Więcej Polaków boi się zakażenia wirusem grypy niż koronawirusem

CBOS: Andrzej Duda, Mariusz Błaszczak i Mateusz Morawiecki z największym zaufaniem

CBOS: Ponad połowa Polaków przekonana o zwycięstwie PiS w wyborach

CBOS: Pogorszyła się ocena poziomu życia wśród Polaków

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.01.2025
    GBP 5.0952 złEUR 4.2657 złUSD 4.1415 złCHF 4.5341 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama