CBOS: Minimalne pogorszenie ocen pracujących o sytuacji ich zakładów
Dodano, że od stycznia tego roku spadek wyniósł 2 pkt proc. Z sondażu wynika ponadto, że nieznacznie przybyło osób oceniających sytuację w zakładach pracy negatywnie. O ile w styczniu odsetek takich osób wyniósł 10 proc. to w lutym wzrósł on do 12 proc.
Przybyło też osób twierdzących, że sytuacja w ich zakładach pracy jest "ani dobra, ani zła" (wzrost z 30 proc. do 31 proc.).
Jak wskazało w informacji Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), oceny obecnej sytuacji w zakładach pracy wyraźnie różnicuje sektor własności. Tak jak przed miesiącem najlepiej oceniali ją pracownicy spółek właścicieli prywatnych i państwa, z których 65 proc. uważało ją za dobrą, a 7 proc. za złą.
Również tak jak poprzednio najmniej opinii pozytywnych wyrażały osoby pracujące w indywidualnych gospodarstwach rolnych (29 proc.), a co piąta z nich (20 proc.) uważała, że sytuacja w miejscu pracy jest zła.
"Zestawienie wyników dwóch ostatnich badań pokazuje, że za stwierdzone ogólne niewielkie pogorszenie ocen aktualnej sytuacji w zakładach pracy odpowiadają pracujący w sektorze prywatnym oraz w spółkach właścicieli prywatnych i państwa. Natomiast wśród zatrudnionych w instytucjach, urzędach lub zakładach całkowicie państwowych, samorządowych lub publicznych, w tym także jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa – w porównaniu z pierwszą połową stycznia – oceny się poprawiły" - informuje CBOS.
W pierwszej dekadzie lutego znacznie zwiększył się pesymizm w przewidywaniach sytuacji w zakładach pracy na najbliższe dwanaście miesięcy. Nie wpłynęło to jednak na poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia, które utrzymało się na poziomie z pierwszej połowy stycznia. pic.twitter.com/BN6YixxXiz
— CBOS (@CBOS_Info) February 18, 2022
Z badania wynika, że wyraźnie gorzej niż pracownicy najemni sytuację w swoim miejscu pracy oceniali pracujący na własny rachunek – zarówno rolnicy indywidualni, jak i osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
"Zaledwie 34 proc. rolników i 41 proc. przedsiębiorców wystawiło jej oceny pozytywne, a blisko co czwarty z nich (odpowiednio: 23 proc. i 24 proc.) ocenił ją źle" - dodano w komentarzu do wyników sondażu.
Ponadto, że w pierwszej dekadzie lutego większość (58 proc.) pracujących zarobkowo przewidywała, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy się nie zmieni. Wśród pozostałych badanych więcej osób spodziewało się jej pogorszenia (17 proc.) niż poprawy (14 proc.).
W badaniu wskazano, że w pierwszej dekadzie lutego poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia utrzymywało się na takim samym poziomie jak w pierwszej połowie stycznia br. Blisko trzy czwarte (73 proc.) pracujących zarobkowo zadeklarowało, że nie liczy się z ewentualnością utraty obecnej pracy (zwolnienia, upadku/likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itp.), a możliwość utraty tego źródła utrzymania brał pod uwagę co czwarty (25 proc.) badany.
"Pewność zatrudnienia i poczucie zagrożenia utratą pracy różnicuje też sektor własności. Jak zwykle najwięcej przekonanych, że utrata obecnej pracy jest mało prawdopodobna, znajdujemy wśród pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych (50 proc.), w tym wśród właścicieli gospodarstw (55 proc.). Natomiast ponadprzeciętnie często w tym miesiącu obawy o możliwość utraty obecnej pracy zgłaszali pracujący w sektorze prywatnym poza rolnictwem (8 proc. z nich deklarowało, że bardzo poważnie się z tym liczy, a 22 proc. - raczej bierze to pod uwagę)" - przekazało CBOS.
Sondaż z serii "Aktualne problemy i wydarzenia" został przeprowadzony w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 31 stycznia do 10 lutego 2022 roku na próbie liczącej 1 065 osób.
Czytaj więcej:
Eksperci: Pracownicy często wolą zmienić pracę niż prosić o podwyżkę
Ukraińcy coraz bardziej chcą pracować i osiedlać się w Polsce
CBOS: 59 proc. Polaków źle ocenia sytuację nad Wisłą