Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Butelka szkockiej whisky została sprzedana za 2,1 miliona funtów

Butelka szkockiej whisky została sprzedana za 2,1 miliona funtów
Macallan 1926 to jedna z najbardziej pożądanych whisky na świecie. (Fot. Getty Images)
Butelka szkockiej whisky uznawanej za 'najbardziej pożądaną' została sprzedana za rekordową kwotę 2,1 miliona funtów. Cena znacznie przekroczyła przedsprzedażowe szacunki, które zakładały od 750 tys. do 1,2 miliona funtów.
Reklama
Reklama

Butelka Macallan Adami została sprzedana w sobotę na aukcji w Londynie po zażartej licytacji - poinformowała agencja AP.

"Macallan 1926 to jedyna whisky, którą każdy aukcjoner chce sprzedawać i każdy kolekcjoner chce posiadać" - oznajmił Jonny Fowle, globalny szef ds. alkoholi domu aukcyjnego Sotheby’s.

Sprzedany w sobotę trunek jest napojem sędziwym, stwierdza AP i wskazuje na jej historię, 40 butelek whisky Macallan wyprodukowano w 1926 r i umieszczono, by leżakowała w beczce po sherry. Spędziła tam spokojnie 60 lat, podczas gdy na świecie był wielki kryzys, a potem II wojna światowa, gdy Indie, a w ślad za nimi inne skolonizowane państwa uzyskiwały niepodległość, gdy toczyła się zimna wojna, wojny w Korei i Wietnamie, gdy wynajdowano szczepionkę przeciwko polio i rozpowszechniały się komputery.

W 1986 roku, po sześciu dekadach, w roku katastrofy w Czarnobylu, whisky opuściła beczkę i została zabutelkowana. W 2019 jedną z tych butelek sprzedano za rekordową - do soboty - cenę 1,5 miliona funtów.

Przed aukcją butelkę poddano regeneracji, polegającej na wymianie korka i podklejeniu rogów etykiety.

Ze sprzedanej butelki pobrano jeden mililitr whisky w celu przeprowadzenia testów i dla porównania z zawartością innych butelek z rocznika 1926 - dodała agencja AFP.

Czytaj więcej:

Szkocja: Podczas naprawy kaloryfera znaleziono list w butelce sprzed 135 lat

Walijska whisky single malt uzyskała specjalny status produktu chronionego po Brexicie

UK: Na aukcje trafią 24 butelki najstarszej na świecie, 190-letniej whisky

  Komentarze
  • Benekiciaż
   20 listopada, 15:22

   Pffe ja idę do tesko i kupuje za dychę whisky i się też opije a bol głowy pewnie podobny jak i ten za milony ! Jeśli jeszcze mieszasz z cola to wlewam najgorsze ścierwo! A ja w domu biorę markera i pisze na etykieciec1926r a rano i tak nic nie pamiętam!

  • Benekiciaż2,5
   20 listopada, 16:13

   W 1986 beczka otwarta. W 2019 butelka otwarta. 2 baniek bym nie dał za taką „nienaruszoną” whisky.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.11.2023
  GBP 5.0350 złEUR 4.3492 złUSD 3.9810 złCHF 4.5510 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama