Menu

"Budowa III linii metra w Warszawie możliwa tylko przy wsparciu UE"

"Budowa III linii metra w Warszawie możliwa tylko przy wsparciu UE"
Rozbudowa metra w Warszawie "to jeden z największych projektów transportowych współczesnej Polski". (Fot. Getty Images)
Pieniądze z Unii Europejskiej będą niezbędne przy inwestycjach związanych z powiększeniem sieci podziemnej kolei. To od nich uzależniona jest budowa III linii metra - wskazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Reklama

W ubiegłą środę odbył się przejazd pociągiem testowym na odcinku wolskim II linii metra. Prezydent stolicy podczas rozmowy z mediami, która miała miejsce na stacji metra Księcia Janusza oznajmił, że dotacje z Unii Europejskiej są niezbędnym elementem w realizacji inwestycji związanych z transportem miejskim w Warszawie. "Od nich uzależniona jest budowa III linii metra" - wskazał.

Według planów zaprezentowanych podczas ubiegłorocznej kampanii przed wyborami samorządowymi, przebieg III linia metra rozpoczynałby się przy istniejącej już stacji Wilanowska, a kończyła na stacji Stadion Narodowy i łączył się z linią M2. Na trasie III linii metra miałyby się znaleźć m.in. Stegny, Powsińska, Siekierki, Gocław, Ostrobramska, rondo Wiatraczna i Dworzec Wschodni. Łącznie miałoby powstać 11 stacji.

"Linia ta uwzględnia istniejące dworce PKP, proponowany przebieg linii tramwajowych na Gocławiu oraz tereny, które dziś nie cieszą się zainteresowaniem deweloperów. Pokazanie tego planu spowodowałoby uruchomienie boomu inwestycyjnego" – podkreślał wówczas prof. Andrzej Chudzikiewicz z Politechniki Warszawskiej, twórca koncepcji rozbudowy metra warszawskiego.

Rozbudowa metra to bardzo kosztowny projekt. (Fot. Getty Images)

Budowana obecnie II linia metra ma mieć - według informacji dostępnych na stronie urzędu miasta - 31 km i 21 stacji. W 2015 r. oddano do użytku centralny odcinek M2 (Rondo Daszyńskiego - Dworzec Wileński). We wrześniu został uruchomiony odcinek na Pradze-Północ. Mieszkańcy Warszawy mogą korzystać ze stacji Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Wiosną przyszłego roku ma zostać oddany do użytku odcinek wolski, w którego skład wchodzą stacje Płocka, Młynów i Księcia Janusza.

Cała druga linia metra ma być gotowa przed 2023 r. Pozostałe odcinki rozbudowywanej linii M2 są albo w budowie, albo trwa postępowanie poprzedzające podpisanie umów z wykonawcami.

Czytaj więcej:

Warszawa: Pociągi II linii metra ruszyły nowym odcinkiem na Pradze-Północ i Targówku

Lotnisko Modlin powoli rośnie i inwestuje

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama