Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjskie organizacje biznesowe krytykują rząd za działania ws. Brexitu

Brytyjskie organizacje biznesowe krytykują rząd za działania ws. Brexitu
Ryzyko Brexitu bez umowy rośnie... (Fot. Getty Images)
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali dzisiaj działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.
Reklama

Pisząc na ledwie 100 dni przed planowanym opuszczeniem Wspólnoty, Brytyjska Izba Handlowa (British Chamber of Commerce), Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu (Confederation of British Industry), Federacja Małych Przedsiębiorstw (Federation of Small Businesses), Instytut Dyrektorów (Institute of Directors) i Federacja Pracodawców Inżynierów (EEF) ostrzegły, że proponowany przez niektórych polityków scenariusz wyjścia z UE bez umowy miałby dramatyczne konsekwencje dla biznesu.

"Brak przygotowań w Westminsterze (dzielnica rządowa Londynu, tożsama z określeniem brytyjskiej administracji państwowej - przyp. red.) oznacza, że ryzyko Brexitu bez umowy rośnie. Jest jednak jasne, że nie ma wystarczająco dużo czasu, aby powstrzymać poważne zakłócenia za ledwie 100 dni" - zaznaczyły organizacje biznesowe. Jak dodały, "nie jest to sytuacja, w której powinniśmy się znaleźć".

Jednocześnie podkreślono, że wiele firm musi poświęcać wszystkie dostępne środki na przygotowania do wyjścia z Unii Europejskiej zamiast inwestowania w nowe technologie i zwiększanie produktywności.

"Są też setki tysięcy firm, które dopiero muszą zacząć (planowanie) i nie możemy spodziewać się, że będą gotowe w tak krótkim czasie" - napisano.

Brytyjski rząd zdecydował wczoraj o wzmożeniu przygotowań na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty. Ma zostać m.in. utworzony liczący 3,5 tys. żołnierzy "batalion Brexitu".

Ministrowie zdecydowali także o zwiększeniu alokacji budżetowej, z której finansowane są przygotowania na wypadek załamania się negocjacji z UE, do rekordowego poziomu 4 mld funtów. Jak ujawniono, przygotowania do takiego scenariusza prowadzone są w ramach 320 różnych projektów, które mają zapewnić, że Wielka Brytania będzie w stanie sprostać każdej sytuacji.

Rzecznik szefowej rządu tłumaczył, że "osiągnięto taki moment, w którym trzeba podnieść poziom przygotowań", wdrażając tworzone w ostatnich miesiącach plany, które dotychczas nie były jeszcze stosowane.

"Rząd zgodził się także na przekazanie firmom rekomendacji, aby zadbały o to, że są odpowiednio przygotowane i wdrożyły - wedle własnego uznania - swoje plany na wypadek wyjścia bez umowy" - powiedział.

Jeszcze wczoraj wysłano ponad 160 tys. listów do średnich i dużych przedsiębiorców, ostrzegając ich przed możliwymi konsekwencjami. Na piątek planowana jest publikacja szczegółowego, 100-stronicowego poradnika dotyczącego potencjalnych zakłóceń związanych z wyjściem z UE bez umowy.

Jednocześnie trwają także przygotowania obejmujące alternatywne plany transportowe dla leków i podstawowej żywności w razie poważnych zakłóceń w przeprawach przez kanał La Manche, w tym m.in. przez rezerwowanie przestrzeni na promach pasażerskich i towarowych, a także przygotowanie mostów powietrznych.

W tym celu planowane jest m.in. zatrudnienie 3 tys. dodatkowych urzędników odpowiedzialnych za cła, a także setek oficerów straży granicznej.

Wzmocnienie przygotowań jest konieczne ze względu na trwający kryzys polityczny w brytyjskiej Izbie Gmin, gdzie premier Theresa May nie dysponuje większością parlamentarną niezbędną do przyjęcia projektu umowy opuszczenia UE, która została wynegocjowana w listopadzie.

May zapowiedziała wcześniej, że rząd zamierza ponownie rozpocząć debatę nad ustalonym z UE projektem umowy regulującej wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty w drugim tygodniu stycznia, a głosowanie odbędzie się tydzień później.

Pierwotnie posłowie mieli podjąć decyzję w tej sprawie 11 grudnia, ale May przyznała, że gdyby obecna propozycja została poddana pod głosowanie, to zakończyłoby się ono "porażką (rządu) z wysoką różnicą głosów".

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   19 grudnia 2018, 21:53

   komu torbę ?

  • Jaja
   19 grudnia 2018, 22:49

   To co się dzieje to jest masakra ten kraj upadnie hak tak dalej pójdzie włos się na głowie jezy

  • Rademenes
   20 grudnia 2018, 07:18

   do tych czterech (4) bln funtów trzeba jeszcze dodać 96 bln bo Unia podniosła poprzeczke z 60 bln i trzeba oddać a potem to bedzie jesień z dupy średniowiecza!

  • Robi
   20 grudnia 2018, 07:56

   T. May jest osobom nie odpowiedzalna ! swoj kraj prowadzi do nikad narobila dziadostwa na poprzednim stanowisku a na obecny bedzie tylko gozej.

  • Ryba
   20 grudnia 2018, 11:26

   Do Czytelnika poprosze jedną torbe w kratę ,czy mogę zapłacić złotówkami serdecznie pozdrawiam i Wesołych Świąt

  • THC
   20 grudnia 2018, 12:43

   Kto jes ustawiony temu brexit nie grozny. hue hue hue ;D

  • Boss
   20 grudnia 2018, 16:27

   30 tyś. Funtów bez problemu każdy zarobi, ale chleb będzie po 14 funtów.

  • Tom
   30 grudnia 2018, 00:55

   za wszystko zaplaca imigranci tak zawsze bylo kiedy dochodzilo do kryzysu . Anglia da sobie rade

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.07.2019
  GBP 4.721 złEUR 4.258 złUSD 3.787 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Reklama