Menu

Brytyjskie banki "mają przygotować się na Brexit bez umowy"

Brytyjskie banki "mają przygotować się na Brexit bez umowy"
Zalecenie BoE to pojawiło się, gdy największe brytyjskie banki zmagają się z efektami pandemii. (Fot. Getty Images)
Gubernator Banku Anglii (BoE) Andrew Bailey przekazał szefom największych brytyjskich banków, by w obliczu impasu w rozmowach między Londynem a Brukselą zintensyfikowali przygotowania do braku porozumienia - podała dzisiaj stacja Sky News.
Reklama

Według stacji, słowa te padły podczas wczorajszej wideokonferencji, w której uczestniczyli m.in. prezesi Barclays, HSBC, Lloyds Banking Group i Royal Bank of Scotland, czyli tzw. wielkiej czwórki brytyjskiego sektora bankowego. Jak twierdzi źródło Sky News, negocjacje z Unią Europejską były głównym tematem dyskusji.

Jak komentuje Sky News, uwagi Baileya podczas rozmowy z szefami banków sugerują, że w Banku Anglii nastąpiła zmiana założeń co do wyniku trwających rozmów między Wielką Brytanią a UE. Przypomina też, że zalecenie to pojawiło się w momencie, gdy największe brytyjskie banki zmagają się z gospodarczymi efektami pandemii koronawirusa.

W tym tygodniu rozpoczęła się - zaplanowana do piątku - ostatnia runda negocjacji przed upływem przypadającego na koniec czerwca terminu, w którym ma się wyjaśnić, czy Wielka Brytania zwróci się o przedłużenie okresu przejściowego poza 2020 r.

Boris Johnson wielokrotnie wykluczał możliwość przedłużenia okresu przejściowego. (Fot. Getty Images)

Brytyjski premier Boris Johnson wielokrotnie wykluczał taką możliwość, ale zapowiadał, że jeśli do końca czerwca nie będzie postępu w negocjacjach, Wielka Brytania może je zerwać, aby skupić się na przygotowaniach do zakończenia okresu przejściowego bez umowy.

Biuro brytyjskiego premiera poinformowało na początku tygodnia, że Johnson przed końcem miesiąca prawdopodobnie przeprowadzi osobiste rozmowy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Zakończenie bez porozumienia handlowego trwającego 11 miesięcy okresu przejściowego po Brexicie oznaczałoby, że obie strony będą handlować zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli możliwe będą cła i inne bariery, a to będzie miało wpływ na klientów korporacyjnych banków ze wszystkich głównych sektorów gospodarki.

Czytaj więcej:

Brexit: Po "rozczarowującej" rundzie ruszyła kolejna tura negocjacji Londynu z UE

Brexit: Ważą się losy imigrantów o niskich kwalifikacjach

Zielone światło dla punktowego systemu imigracji w UK

Frost: "Unia traktuje nas jak niegodnego partnera"

Brytyjski rząd: Możliwe kontrole towarów wysyłanych do Irlandii Płn.

  Komentarze
  • Miś uszatek
   3 czerwca, 18:49

   Nie ma mowy, o Brexicie jeśli nie spłaca Unię Europejska. To główny warunek wyjścia z unii. A dyskusje czy będzie z umową czy twardy, nie ma znaczenia. Łatwo się brało kasę i za emigrantów nie oddawalo podatku do Unii to teraz trzeba oddac z odsetkami.

  • Ja
   3 czerwca, 18:53

   Teraz dopiero zobaczą co to brexit...

  • Polak
   3 czerwca, 20:38

   Zadnej litosci dla brytoli.UE musi być nieugieta i nie powinna isc im na ręke.Brytole muszą poczuć się obco na terytorium UE i najwyzsza pora zgasić im te nadymane ego o ich wyzszosci.Brytyjczyk nie moze byc na tym samym poziomie co Niemiec i Polak we Francji itd.Nie zycze sobie aby Londynskie Citi operowalo kasą UE i mialo z tego profity.Itd itd:)

  • Adidas
   3 czerwca, 21:49

   Ma ktos jakies namiary do tego pana co kiedys oferowal tutaj torby w krate na sprzedac w razie emigracji z Anglii?

  • Vistula
   3 czerwca, 23:25

   Ale jako płatnik netto, jaką jest niby UK winne kasę UE? Dlaczego to niby nie miałoby być mowy o Brexicie? Może sponsoring Grecji, Włoch czy Hiszpanii niekoniecznie musi się wszystkim krajom podobać. Zabierają zabawki i wychodzą, jeżeli taką mają wolę, i jest Brexit czy się to komu podoba czy nie. Twardy Brexit nie jest na rękę nikomu, więc wszystkim się opłacają rozmowy i końcowa umowa.

  • Ola
   4 czerwca, 01:04

   Jeszcze Robin Hooda mogąc zaoferować

  • SILESIAN
   4 czerwca, 13:45

   Leszek Ferenc czy Ty naprawde tak myslisz albo tylko trollujesz i masz zabawe. Bo jeslli tak naprawde myslisz to przykro mi ale musisz sie doedukowac chlopie i nierobic z siebie wala. Przeciesz te Twoje wypociny sa juz naprawde nudne. Jakim smutnym walem musisz byc czlowieku. Zal mi Cie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości