Menu

Brytyjskie MSW: Jeśli Francja nie zatrzyma imigrantów, nie dostanie pieniędzy

Brytyjskie MSW: Jeśli Francja nie zatrzyma imigrantów, nie dostanie pieniędzy
Na zdj.: przejęci przez łódź ratowniczą RNLI migranci przybijający na plażę w Dungeness w sierpniu br. Do takich sytuacji dochodzi na wybrzeżach Anglii coraz częściej. (Fot. Dan Kitwood/Getty Images)
Brytyjska minister spraw wewnętrznych (Home Office) Priti Patel ostrzegła, że zablokuje przekazanie Francji obiecanych 54 mln funtów na wzmocnienie patroli na kanale La Manche, jeśli kraj ten nie będzie skuteczniej zatrzymywał nielegalnych imigrantów - podał wczoraj 'The Times'.
Reklama
Reklama

Brytyjskie MSW jeszcze nie potwierdziło, czy znów został pobity dobowy rekord liczby nielegalnych imigrantów, którzy przedostali się przez kanał La Manche. W poniedziałek wieczorem stacja Sky News, powołując się na świadków, poinformowała, że po raz pierwszy przekroczony został poziom 1 000 osób w ciągu doby. Wczoraj BBC podała, że ostatecznie było ich mniej, prawdopodobnie ok. 740. To jednak nadal byłby drugi najwyższy dobowy bilans w historii, a w ciągu tegorocznego lata rekordy padały już cztery razy.

Jak podaje "The Times", Patel jest wściekła na małą liczbę migrantów przechwytywanych przez francuskie patrole, zanim dotrą oni na brytyjskie wody i podczas spotkania z grupą posłów miała zapowiedzieć, że wstrzyma wypłatę obiecanych Francji funduszy, jeśli do końca miesiąca nie będzie zatrzymywane przynajmniej trzy czwarte prób przepraw.

"Do tej pory nie daliśmy im ani pensa i Francja będzie musiała podjąć działania, jeśli chce zobaczyć pieniądze. Ta wypłata jest uzależniona od wyników, a jeszcze tych wyników nie widzieliśmy. Pieniądze są warunkowe" - miała zapewnić posłów szefowa Home Office.

Półtora miesiąca temu Patel i jej francuski odpowiednik Gerald Darmanin podpisali umowę, zgodnie z którą Wielka Brytania przekaże 54 mln funtów na podwojenie przez Francję liczby patroli po swojej stronie La Manche. Od tego czasu do Wielkiej Brytanii przedostało się 3 500 nielegalnych imigrantów, a Francja zatrzymała, według brytyjskich szacunków, mniej niż połowę tej liczby.

Po podpisaniu podobnej umowy w listopadzie 2020 roku liczba zatrzymywanych przez Francję łodzi się potroiła. Według brytyjskiego MSW, do wiosny Francuzi zatrzymywali ok. trzy na cztery łodzie, ale później ten odsetek spadł poniżej połowy. Jak pisze "The Times", brytyjscy urzędnicy są sfrustrowani, że Francuzi odmówili latania samolotami obserwacyjnymi wzdłuż wybrzeża w nocy, kiedy przemyt ludzi jest największy, bo małe samoloty nie mogą być używane w ciemności ze względów bezpieczeństwa we Francji. Ponadto francuska policja nie może korzystać z dostarczonych przez Wielką Brytanię dronów ze względu na francuskie przepisy dotyczące ochrony prywatności.

Nie uwzględniając niesprecyzowanego jeszcze bilansu z poniedziałku, od początku roku do Wielkiej Brytanii przedostało się przez kanał La Manche - najczęściej pontonami lub niewielkimi łodziami - ponad 12,5 tys. nielegalnych imigrantów. To o połowę więcej niż w całym roku 2020, który dotychczas był rekordowy, i ponad sześć razy więcej niż w 2019 roku.

Czytaj więcej:

Imigranci oczekujący na deportację trafiają do brytyjskich więzień

Home Office uruchomił stronę, by zniechęcić uchodźców do azylu w UK

Znów rekordowa dobowa liczba nielegalnych imigrantów na La Manche

  Komentarze
  • Nick
   8 września, 08:00

   wlasnie dlatego francja ich wysyla zeby dostac wiecej pinindzy a jak kasa przestanie plynac od uk to brytania bedzie miala desant jak w 44 tylko w druga strone .Lukaszenka sie uczy od Erdogana i Macrona jak wymusic pieniadze .Polecam fragment komedii 19 poludnik o murze z 2003 roku wszystko sie wyjasni .Proroctwo sprzed 18tu lat

  • Eric
   8 września, 08:30

   W interesie Francji jest to aby pozbyć się nieproszonych gości, Patel moze sobie ponarzekać. Z drugiej strony, jak to możliwe aby w XXI kraj taki jak UK nie radził sobie z pontonami?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama