Menu

Brytyjskie MSZ: Rosyjscy hakerzy powiązani z FSB próbowali ingerować w brytyjską politykę

Brytyjskie MSZ: Rosyjscy hakerzy powiązani z FSB próbowali ingerować w brytyjską politykę
Rosyjska grupa hakerska wykradała poufne dokumenty i próbowała podsłuchiwać rozmowy brytyjskich polityków. (Fot. Getty Images)
Powiązana z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) grupa hakerska co najmniej od kilku lat próbowała ingerować w brytyjską politykę, wykradając poufne dokumenty i próbując podsłuchiwać rozmowy polityków - przekazało brytyjskie MSZ.
Reklama
Reklama

Jak poinformowano w oświadczeniu tego resortu, działania hakerskie prowadziła grupa Star Blizzard, która - według Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NSCS) - niemal na pewno kontrolowana jest przez Centrum 18, jednostkę FSB, zidentyfikowaną jako odpowiedzialną za szereg operacji cyberszpiegowskich, wymierzonych w Wielką Brytanię.

Działania prowadzone przez Star Blizzard obejmowały:

  • targetowanie, w tym poprzez spear phishing, parlamentarzystów z wielu partii politycznych od co najmniej 2015 r. do tego roku;
  • włamanie do brytyjsko-amerykańskich dokumentów handlowych, które wyciekły przed wyborami do Izby Gmin w 2019 r., co już wcześniej zarzucono państwu rosyjskiemu;
  • włamanie w 2018 r. do komputerów Institute for Statecraft, brytyjskiego ośrodka analitycznego, który zajmuje się wychwytywaniem dezinformacji i niedawne włamanie do komputera jego założyciela Christophera Donnelly'ego, którego konto zostało przejęte w grudniu 2021 r.;
  • ataki hakerskie wymierzone w uniwersytety, dziennikarzy, sektor publiczny, organizacje pozarządowe i inne organizacje społeczeństwa obywatelskiego, z których wiele odgrywa kluczową rolę w brytyjskiej demokracji.

MSZ wyjaśniło, że chociaż niektóre ataki doprowadziły do wycieku dokumentów, próby ingerencji w brytyjską politykę i demokrację nie powiodły się.

Poinformowano, że grupa Star Blizzard jest również znana jako Callisto Group, Seaborgium oraz ColdRiver i jest sterowana przez oficerów FSB. Przekazano, że grupa jest odpowiedzialna za dokonywanie wycieku dokumentów i nagłaśnianie przecieków zgodnie z interesami państwa rosyjskiego, w tym w celu podważenia zaufania do polityki w Wielkiej Brytanii i podobnie myślących państwach.

W związku z ujawnionym atakiem, MSZ wezwało ambasadora Rosji Aleksandra Kielina, aby przekazać mu głębokie zaniepokojenie Wielkiej Brytanii ciągłymi próbami wykorzystywania przez Rosję cyberprzestrzeni do ingerowania w procesy polityczne i demokratyczne w Wielkiej Brytanii i poza nią. Nałożono też sankcje na dwóch członków Star Blizzard odpowiedzialnych za prowadzone działania.

Czytaj więcej:

Rząd UK nałożył sankcję na 11 członków rosyjskiej grupy hakerskiej

"The Times": Dwóch kandydatów na brytyjskich posłów mogło być chińskimi szpiegami

Prokuratura: Pięcioro Bułgarów oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Rosji

Francja: Szokujący raport o rosyjskich i chińskich szpiegach, którzy destabilizują kraj

"The Guardian": Zagraniczni hakerzy włamali się do zakładu jądrowego Sellafield

    Komentarze
    • Bloop
      8 grudnia 2023, 08:49

      Tam nie potrzeba hakerów tylko kogoś z dużą ilością kasy i każdy Angielski polityk pomoże w pewnych rzeczach

    • Czytelnik anonimowy
      8 grudnia 2023, 08:51

      Pan Putin to klasa.

    • Yogi
      8 grudnia 2023, 10:20

      Dlaczego tylu ruskich jest wpuszczonych pod płaszczykiem innych narodowości? Dotyczy nie tylko UK ale i innych krajów…

    • Jaja
      8 grudnia 2023, 19:04

      Sankcje powinny byc mega drastyczne, ale niestety angole maja mega biznesy z kacapami i nie moga wiele... Moge tylko leciutko i dyplomatycznie zaprotestowac... Smiech na sali...

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.10.2024
    GBP 5.1982 złEUR 4.3350 złUSD 3.9989 złCHF 4.6144 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama