Menu

Urząd w UK wymusił na Apple zmiany w kwestii baterii

Urząd w UK wymusił na Apple zmiany w kwestii baterii
Brytyjski urząd CMA chce, aby użytkownicy mieli informacje o tym, kiedy aktualizacja telefonu zwiększy zużycie ich baterii. (Fot. Getty Images)
Brytyjski urząd ds. konkurencji (CMA) poinformował, że koncern Apple zobowiązał się zapewnić użytkownikom iPhone'ów jaśniejsze i bardziej przejrzyste informacje na temat wydajności baterii.
Reklama

Deklaracja producenta iPhone'ów to skutek postępowania wyjaśniającego, jakie brytyjski regulator wszczął wobec Apple'a po serii zażaleń konsumenckich w związku ze sprawą baterii.

W ubiegłym roku do CMA (Competition and Markets Authority) wpłynęła seria skarg od osób twierdzących, iż Apple nie ostrzegło ich, że wydajność pracy telefonu może się zmniejszyć po aktualizacji systemowej z 2017 roku. Aktualizacja ta zawierała m.in. opcje zarządzania zasilaniem płynącym z baterii pozwalającym obniżyć bądź przyspieszyć jej zużycie. Sprawa dotyczyła przede wszystkim użytkowników starszych modeli iPhone'ów, czyli 6, 6s i SE.

Na zdjęciu: Znak nad wejściem do sklepu Apple na Covent Garden. (Fot. Getty Images)

Po serii doniesień medialnych na ten temat i fali niezadowolenia konsumenckiego Apple zdecydowało się obniżyć cenę wymiany baterii w oficjalnym serwisie z 79 dol. do 29 dol. za usługę. Koncern przeprosił też konsumentów.

"CMA zaniepokoił fakt, że konsumenci mogli próbować naprawiać swoje telefony bądź rezygnować z nich i wymieniać na nowe przez to, że nie zdawali sobie sprawy ze spowolnienia wywołanego przez aktualizację oprogramowania". Zdaniem regulatora, konsumenci nie mieli również możliwości łatwego znalezienia informacji na temat stanu baterii w ich telefonach.

W ubiegłym roku również włoski odpowiednik CMA nałożył karę na koncern Tima Cooka - także w związku ze sprawą baterii. Powodem był brak przejrzystych informacji dla klientów, jak utrzymywać baterię w dobrym stanie lub kiedy ją wymienić. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 16.07.2020
  GBP 4.943 złEUR 4.491 złUSD 3.942 złCHF 4.172 zł

  Sport


  Sport

  Reklama