Menu

Brytyjski rząd tłumaczy się z wycieku niepokojącego dokumentu

Brytyjski rząd tłumaczy się z wycieku niepokojącego dokumentu
Michael Gove zapewnił, że dokument prezentował jedynie "najgorszy możliwy scenariusz". (Fot. Getty Images)
'Rządowy dokument, prezentujący możliwe problemy w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy, opisuje najgorszy scenariusz' - skomentował Michael Gove, który w rządzie Borisa Johnsona jest odpowiedzialny za przygotowania do twardego Brexitu.
Reklama

"Sunday Times" opisał wczoraj zbiór niejawnych rządowych dokumentów na temat przygotowań do wyjścia z UE bez umowy, z których wynika, że w takim przypadku Wielka Brytania będzie borykała się z brakami żywności, leków i paliwa oraz z chaosem i opóźnieniami w transporcie przez kanał La Manche. Jak zaznaczono, zebrane dossier  "stanowi najbardziej wyczerpującą ocenę przygotowania Zjednoczonego Królestwa na Brexit bez umowy", a dokumenty, do których dotarła gazeta, opisują najbardziej prawdopodobne konsekwencje, a nie najgorsze scenariusze w takiej sytuacji.

"Zwykle nie komentujemy przecieków, lecz fakt - Yellowhammer (taki kryptonim mają przygotowania do Brexitu bez umowy - przyp.red.) jest najgorszym scenariuszem; znaczące kroki zostały podjęte w ostatnich trzech tygodniach, aby przyspieszyć przygotowania do Brexitu" - przekazał Gove na Twitterze.

Według opisywanego przez "Sunday Times" dokumentu, aż 85 proc. samochodów ciężarowych transportujących towary najpopularniejszymi trasami przez kanał La Manche "może nie być przygotowanych" na przywrócenie kontroli celnych we Francji, co oznacza, że zakłócenia i opóźnienia w portach mogą potrwać nawet trzy miesiące, nim przepływ samochodów zacznie się poprawiać.

Według rządowego dokumentu, Wielka Brytania będzie musiała zmierzyć się z chaosem w wielu dziedzinach życia i gospodarki. (Fot. Getty Images)

Rząd brytyjski uważa też, że w razie Brexitu bez porozumienia prawdopodobnie na granicy Irlandii i Irlandii Północnej powróci tzw. twarda granica, bo obecne plany, by uniknąć powszechnych kontroli na tej granicy, już teraz oceniane są jako nie do utrzymania na dłużej. Władze w Londynie liczą się też ze wzrostem świadczeń socjalnych.

Brytyjski premier Boris Johnson, który urząd objął przed niespełna czterema tygodniami, deklaruje, że zamierza wyprowadzić kraj z UE w wyznaczonym terminie 31 października, a jeśli strona unijna nie zgodzi się na renegocjowanie warunków wyjścia, będzie to Brexit bez porozumienia. Bruksela stanowczo odrzuca możliwość ponownego negocjowania porozumienia, uzgodnionego już z poprzednim rządem w Londynie.

Agencja PA informuje, że w tym tygodniu Johnson spotka się w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Oczekuje się, że w rozmowach z nimi oświadczy, iż brytyjski parlament nie jest w stanie powstrzymać Brexitu i konieczna jest nowa umowa, jeśli ma się on odbyć za porozumieniem.

  Komentarze
  • Xxx
   19 sierpnia 2019, 11:01

   "Wyciek" informacji byl celowy, zeby nie mozna bylo obcizyc politykow, hahahahaha "sila wyzsza" :-P

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości