Menu

Brytyjski rząd przedstawił projekt ustawy o Brexicie

Brytyjski rząd przedstawił projekt ustawy o Brexicie
Johnson chce, aby prace nad ustawą zakończyły się do czwartku. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd opublikował wczoraj projekt ustawy, która włącza postanowienia uzgodnionej z Unią Europejską umowy o warunkach Brexitu do brytyjskiego prawa. Rząd chce, żeby Izba Gmin zakończyła pracę nad nią do czwartku.
Reklama

Ustawa o porozumieniu w sprawie wyjścia - nazwana w skrócie WAB - ma dać politycznym uzgodnieniom z UE, w wynegocjowanej przez rząd Borisa Johnsona umowie, prawnie obowiązującą moc.

Zarówno tym ostatnim - w sprawie wyjścia całego Zjednoczonego Królestwa z unii celnej z UE i pozostawieniu Irlandii Północnej w elementach jednolitego unijnego rynku, jak i wcześniejszym - o okresie przejściowym, prawach obywateli UE po Brexicie i rozliczeniach finansowych z Unią.

Posłowie będą jeszcze mogli zgłaszać i przegłosowywać poprawki do projektu, choć nie będą na to mieli zbyt wiele czasu. Jacob Rees-Mogg, który jako przywódca większości rządowej w Izbie Gmin jest odpowiedzialny za koordynację realizacji polityki rządu w niższej izbie parlamentu, zapowiedział wczoraj ekspresowe tempo prac nad ustawą.

Według przedstawionego przez niego harmonogramu, już dzisiaj miałoby się odbyć drugie czytanie projektu, po czym posłowie mieliby możliwość zgłaszania poprawek do jej treści, zaś ostatecznie głosowanie, przed jej przesłaniem do Izby Lordów, odbyłoby się w czwartek. Oznacza to, że dzisiaj i jutro posłowie obradowaliby do północy.

Jacob Rees-Mogg zapowiedział ekspresowe tempo prac nad ustawą. (Fot. Getty Images)

Rees-Mogg oświadczył, że brak poparcia dla takiego tempa prac może spowodować, że nie zostanie dotrzymany termin wystąpienia kraju z UE, co według rządowych planów, ma nastąpić 31 października.

Opozycja krytykuje ten plan przekonując, że rząd nie daje czasu na dokładne zbadanie tak fundamentalnej dla przyszłości kraju ustawy i trudno oczekiwać by w ciągu trzech dni debaty można było przyjrzeć się liczącemu ponad sto stron dokumentowi.

Rząd Johnsona zamierzał najpierw - w minioną sobotę - poddać pod głosowanie samą umowę z UE, a dopiero później złożyć projekt ustawy wpisującej uzgodnienia do brytyjskiego prawa. Posłowie jednak przegłosowali poprawkę, która wstrzymuje głosowanie nad umową z UE do czasu przyjęcia ustawy.

W efekcie Johnson, zobligowany inną ustawą parlamentu, musiał w sobotę wysłać do Brukseli wniosek o przesuniecie daty wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 roku, choć się pod nim nie podpisał i dołączył do niego list, w którym wyjaśnia, że to decyzja posłów, a nie jego, a on sam uważa ją za błędną.

Czytaj więcej:

Media: Albo zgoda Izby Gmin w tym tygodniu, albo UE opóźni Brexit

Francuska minister: Niepewność ws. Brexitu gorsza niż brak porozumienia

Niemiecki minister: Nie miałbym problemu z przesunięciem terminu Brexitu

W przypadku poprawek rząd UK zrezygnuje z głosowania nad umową z UE

Szkocki sąd odroczył decyzję, czy Johnson zastosował się do ustawy Benna

Izba Gmin nie będzie dziś głosować nad umową z UE

  Komentarze
  • Mark111
   22 października 2019, 09:23

   Wyscig trwa w najlepsze. Ciekawe czy premier52% ma taka moc sprawcza zeby pominac glos pozostalych 48% , opozycji i parlamentu oraz paru ustaw z ostatniego czasu ??? Jesli by tak bylo to zaczne podejrzewac jego skoligacenie z naszym "Kaczorem" , ktory skinieniem palca lub zla mina zalatwia wiekszosc problemow. Tak czy tak temperatura rosnie a z nia stawki w zakladach . Zobaczymy kto ma wieksze jaja i nerwy....

  • Bobek
   22 października 2019, 09:25

   Przecierz to farsa i tak kolejny raz będzie oddstopienie od Brexitu. Emigranci wyjadą kto będzie utrzymywał beneficiarzy i kryminalistow w więzieniu. Już teraz NHS odwołuje zabiegi z braku pieniędzy

  • Vistula
   22 października 2019, 10:51

   A jaka drozyzna…

  • Ja
   22 października 2019, 11:44

   Jakoś poznikała reklamy z radia get ready for brexit 31 october

  • JA do 'Ja'
   22 października 2019, 11:53

   dzis wradiu lecialo GET READY FOR BREXIT, moze tobie zniknelo lol.

  • Z Anglii
   22 października 2019, 12:12

   Bawią się brexitem tzw bogaci taki Rees-Mogg rodzina milionerów a zwykli ludzie żebrzą na ulicach takiej biedy to ja dawno i nigdzie nie widziałem jak tu kraj naprawdę się stoczył

  • Gringo
   22 października 2019, 16:19

   Mark111 ty resortowy dzieciaku Kaczyńskiemu to ty buty możesz czyszcić

  • Nwo
   22 października 2019, 19:19

   a ludzie ktorym sie naleza zasilki renty ,to czekaja a pewnie co hoektorzy samobujstwa popelniaja. o tym sie nie mowi! niema umowy i wszystko wstrzymane. upadly swiat masakra

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości