Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski rząd rozważa wysłanie setek żołnierzy do Polski i państw bałtyckich

Brytyjski rząd rozważa wysłanie setek żołnierzy do Polski i państw bałtyckich
Wspólne ćwiczenia żołnierzy polskich, brytyjskich, amerykańskich i rumuńskich na poligonie w Bemowie Piskim w listopadzie 2021 r. (Fot. JANEK SKARZYNSKI/AFP via Getty Images)
Wielka Brytania rozważa wysłanie setek dodatkowych żołnierzy do Polski i państw bałtyckich, aby zwiększyć możliwości odstraszania Rosji - podał dziennik 'Times', powołując się na źródła w brytyjskim ministerstwie obrony.
Reklama
Reklama

Państwa NATO przeprowadziły rozmowy na wysokim szczeblu na temat zwiększenia obecności wojsk w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce.

Jak przypomina "Times", w ramach NATO-wskiej misji Enhanced Forward Presence (EFP)Wielka Brytania ma już 830 żołnierzy, czołgi, opancerzone pojazdy wojskowe, artylerię samobieżną, obronę powietrzną oraz personel inżynieryjny i wywiadowczy w Estonii, gdzie przewodzi grupie bojowej liczącej 1 200 osób. W skład grupy bojowej wchodzi również ponad 300 żołnierzy francuskich. Z kolei w Polsce przebywa 140 brytyjskich żołnierzy.

Zgodnie z planami omawianymi w ministerstwie obrony, Wielka Brytania chce wzmocnić te misje "setkami" żołnierzy gotowych do walki, którzy mogliby zostać rozmieszczeni w krótkim czasie.

"Oni (NATO) zapytali o wzmocnienie (EFP) i misji NATO w krajach bałtyckich. Kraje zastanawiają się, co mogłyby zrobić" - twierdzi cytowane przez gazetę źródło. "Jeśli byłby sojusznik NATO, do drzwi którego pukałyby rosyjskie wojska, wtedy byliby tam szybko" - odparło źródło zapytane o skalę czasową takiego rozmieszczenia.

Wielka Brytania ma również około 100 żołnierzy na Ukrainie w ramach misji szkoleniowej Operation Orbital, a w tym tygodniu do tego kraju poleciało około 30 brytyjskich żołnierzy, aby przeszkolić ukraińskie siły w obsłudze 2 000 przekazanych ręcznych wyrzutni pocisków kierowanych.

Czytaj więcej:

Brytyjskie MSZ: Nie będziemy odwracać wzroku od sytuacji na polskiej granicy

140 żołnierzy przyjedzie do Polski, aby pomóc na granicy z Białorusią

Szef MON: Kolejni żołnierze brytyjscy wylądowali w Polsce. Mają pomóc na granicy

Irlandzki ekspert: Niemcy sprzedają broń na Bliski Wschód, ale odmawiają jej Ukrainie

Media: UK wysyła wyrzutnie przeciwpancernych pocisków na Ukrainę

  Komentarze
  • Pit
   22 stycznia, 14:55

   Były ruskie nie trzeba nam następnych pseudo braci

  • Haha
   22 stycznia, 15:01

   moze my wyslijmy im kilkuset polskich zolnierzy... moze wojne przeprowadzimy w uk... a nie u nas... przekierujmy rosjan do uk jak tak chca walczyc ;]

  • Ozi
   22 stycznia, 15:19

   Niech siedza u siebie. Polska sobie poradzi. Z Angola i tylko kłopoty są, nie umieją się zachować, prowokują do zaczepki i konfliktu.

  • Czytelnik
   22 stycznia, 16:38

   Polska poligonem europy

  • Robo
   22 stycznia, 17:16

   Skoro żołnierze UK szukają pracy w PL na koszt polskiego podatnika, niech starają się o wizę pracowniczą w systemie australijskim. Potwierdzenie pracodawcy, opłata za wizę i test językowy.

  • Adam
   22 stycznia, 18:10

   No prosze na londynku rosyjska trollownia ma się dobrze. Wańka wyłącz komputer #ebilu

  • NATO
   22 stycznia, 18:38

   Polska niestety jest w trudnym miejscu geopolitycznie na mapie(jeżeli chodzi o poligon) . Ale widzę że co niektórzy to chcieli by rozmawiać po rosyjsku i pracować za free na Syberii oraz żeby w razie rosyjskiej agresji nikt z sojuszników z NATO nie przyszedł z pomocą... podobnie jak w 1939 roku.Dobrze że sojusznicy przyjeżdżają bo Polska, Rumunia i kraje bałtyckie raczej same se rady nie dadzą z tą "dziczą"

  • Antyputin
   22 stycznia, 21:25

   No i proszę, od razu
   odezwały się sługusy Putina!

  • Srutututu
   23 stycznia, 04:14

   NATO powinno zrobić porządek z Niemcami którzy są sojusznikami Putina, utrudniają , uniemożliwiają pomoc wojskową dla Ukrainy, niszczą UE , uzależniają od Rosji i ich gazu. Niszczą Polskę jak tylko potrafią. Nawet wewnątrz przez wytresowanego psa Tuska i PO. Na naszych oczach kopiowany jest pakt libentrop-molotow oraz urealnia się złowieszcza 4 rzesza niemiecka. Bez walki, wojska cała Europa juz prawie jest zniewolona a wszystkie zyski płyną w jednym kierunku zwanym Berlinem. Wojska sojusznicze są nam bardzo potrzebne tak samo jak silna i nowoczesna. armia oraz rozsądny rząd taki jak obecny

  • Antypis
   23 stycznia, 11:45

   Srutututu, majtki z drutu ! Gdybym mieszkał w Polsce, to 100 razy wolałbym " okupację " niemiecką, niż pisowską.

  • Trep
   23 stycznia, 13:12

   Polski nie ma, to kolonia. Wczesniej sowiecka a teraz USA z polsko-jezycznymi zarzadcami czekajacymi na wytyczne od wlascicieli. Obszar dobry do roznych testow i prob.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.05.2022
  GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama