Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski premier Sunak: Razem musimy wspierać Ukrainę i walczyć z nielegalną imigracją

Brytyjski premier Sunak: Razem musimy wspierać Ukrainę i walczyć z nielegalną imigracją
Rishi Sunak wygłosił przemówienie w stolicy Islandii w trakcie spotkania przedstawicieli państw Rady Europy. (Fot. Getty Images)
Państwa członkowskie Rady Europy muszą wysłać jasny komunikat, że będą wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne, ale muszą też wyciągnąć wnioski z tej wojny i przygotować się do konfrontacji z innymi zagrożeniami, jak nielegalna imigracja - apelował brytyjski premier Rishi Sunak w Reykjaviku.

"Dziś stoimy w obliczu największego zagrożenia dla demokracji i rządów prawa na naszym kontynencie od czasu podpisania traktatu londyńskiego (na mocy którego powstała w 1949 roku Rada Europy - przyp.red.). Z Rosją prowadzącą wojnę agresywną na europejskiej ziemi i Chinami rosnącymi w asertywności, świat staje się coraz bardziej rywalizujący i niestabilny" - przekazał Sunak w przemówieniu wygłoszonym podczas szczytu Rady Europy w Reykjaviku.

"Wyzwanie dla naszych wartości rośnie, a moment na odparcie go jest teraz. Demokracje, takie jak nasze, muszą budować odporność, abyśmy mogli współpracować i konkurować z tymi, którzy napędzają niestabilność" - dodał.

Podkreślił, że Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej, ale nie opuściła Europy i razem z innymi krajami Rady Europy chce bronić wspólnych wartości. Przekonywał, że kraje członkowskie muszą się wykazywać takim samym zdecydowaniem jak w zeszłym roku, gdy Rosja, w ciągu kilku dni od dokonanej agresji na Ukrainę, została wydalona z Rady Europy.

Zachęcił do tego, by wysłać jasny komunikat, iż państwa członkowskie będą wspierać Ukrainę tak długo jak to konieczne i że pociągną Rosję do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne.

Brytyjski premier wezwał też, by wyciągnąć wnioski z wojny i przygotować się do konfrontacji z zagrożeniami, zanim staną się one zbyt duże, by sobie z nimi poradzić. Wymienił działania w zakresie cyberbezpieczeństwa, sztuczną inteligencję i walkę z nielegalną imigracją.

"Moralne uzasadnienie dla działania jest jasne. Nie możemy po prostu siedzieć z założonymi rękami i patrzeć, jak gangi przestępcze czerpią zyski z nieszczęścia ludzi. Nielegalna migracja wykorzystuje najsłabszych. Grozi wypychaniem tych, którzy faktycznie ubiegają się o azyl. Nadwyręża zaufanie naszych obywateli nie tylko do naszych granic krajowych, ale także do systemu międzynarodowego" - przekonywał Sunak.

Czytaj więcej:

Zełenski z niezapowiedzianą wizytą w Londynie. Rishi Sunak ogłosi przekazanie nowoczesnych dronów

"Imigranci w UK muszą nauczyć się angielskiego i zrozumieć normy społeczne"

Media: Premier Sunak zapewnił Zełenskiego, że poprze wejście Ukrainy do NATO

  Komentarze
  • On
   17 maja, 14:28

   Ratujcie swoj kraj bo upada. Dbajcie o swoich obywateli a nie wszystko dookola

  • Juhas
   17 maja, 15:30

   W koło te same tematy zastępcze, zasłona dymna by odwrócić uwagę opinii publicznej i obywateli od karykaturalnych i kompletnie nieudolnych rządów Torysów, przez które Anglia idzie na dno jak kamień. Zajmij się gospodarką kraju, szalejącymi cenami żywności, ubożeniem społeczeństwa, uciekającymi z UK biznesami itd. a nie mydlisz ludziom na okrętkę oczy jakąś Ukrainą.

  • Jola monola
   17 maja, 16:44

   przestancie wspierac Ukraine ten kraj pusci z torbami wszystkich . a ten aktor tylko pomocy pomocy , dawaj dawaj i wiecej dawaj dawaj . zenada . opamietajcie sie wielcy CI wielcy , bo to chore . przez 50 lat brali gaz za frytki od putina a teraz wrog .

  • Wolne zarty
   17 maja, 18:24

   Uszatemu chyba juz do konca odbilo. Kraj upada, wszystko sie wali, drozyzna, a ten bedzie pomagal najbardziej skurompowanej nacji w Europie. Mieli 32 lata na uporzadkowanie swojego bajzlu, widac dobrze im sie zylo jak sie zylo. Wystarczylo tylko nie mordowac Rosjan rekami nazistow w rodzaju batalionu 'Azow'. Dosc sponsorowania najwiekszych zebrakow Europy!

  • Hanka Skakanka
   17 maja, 20:10

   Wczoraj słyszałam ze Prezydent Ukrainy został nazwany największym żebrakiem na świecie .Mysle ze to prawda ,ciagle mu mało ,jest nienasycony .No i ma duże ambicje ,chce wysadzić rurociąg przyjaźni i atakowac Moskwę

  • Antyputler
   17 maja, 20:11

   Jola, ty wróć do przedszkola, ruski tro lu.

  • Do Antypulter
   18 maja, 10:45

   Spadaj na szczaw i mirabelki gadzie upadlinski. Jakim trzeba byc ubogim umyslowo zeby nie skumac, ze to polskie forum i ludzie nie zycza sobie tu pelnej jadu i nienawisci propagandy. Jak zwykle moderacja forum pozwala na ublizanie uzykownikom przez padalca Antyputlera.

  • Antyputler
   18 maja, 13:07

   @Do Antyputler. Za to twój komentarz emanuje miłością i empatią. Napiszę tak : POLSKĄ RACJĄ STANU jest popierać Ukrainę. Kto pisze inaczej, ten jest ruskim tro lem, lub pożytecznym idiotą na usługach putlera i ruskich. Czy tak trudno zrozumieć, że ruscy walczący w Donbasie z Ukraincami, to lepiej dla Polski i Polaków, niż wojna z ruskimi o Suwałki, czy Warszawę ?

  • Antyputler
   18 maja, 15:29

   Antyputler jesteś chorym człowiekiem. Polacy nie potrzebują aby Ukraińcy nas bronili. Sami wojnę sprowokowali i chcą wciągnąć innych. Spier...li 30 lat swojej niepodległości. Przestań wyzywać innych . Nie stać cię na sensowne riposty i nadrabiasz ubliżaniem . Sprawdź co oznacza trolling i spójrz w lustro.

  • Drakus
   18 maja, 18:38

   Sunak bardzo mądrze powiedział że opuścili UE, ale nie Europę, z którą pragnie współpracy. Namawia do przyjaźni pomiędzy Państwami. On widzi naszą Suwerenną Polskę i Europę Suwerennych Państw. On rozumie że Putin jest wrogiem wszystkich i razem musimy to załatwić. Wojna dotyka wszystkich i teraz należy się tym zająć, a nie planować interesów z Rosją. Koliduje to trochę z fałszywymi planami Niemców w UE, ale większość Państw wyciągnie wnioski i to zrozumie.

  • Antyputler
   18 maja, 22:48

   @Robo, oczywiście to Ukraincy zaatakowali moskwe i ruscy się bronią, ruski tro lu. Proste pytanie : Kto, kogo, zaatakował ? Odpowiesz, nie będę nazywał cię ruskim tro lem. Aha, a ruscy ile lat spier....li swoim obywatelom ? 106 ?

  • Do
   21 maja, 09:06

   Ci Co nie chcą pomagac Ukrainie to sa ograniczeni umysłowo, propaganda ruska zlaszowala im resztki mózgu . Nie da sie ignorować problemów swiata , prędzej czy pozniej problem nas dopadnie. Anglicy sie nauczyli , Hitlera tez sie nie spodziewali u siebie . Jak mylicie ze Putin chce tylko Ukrainę to znaczy ze jesteście naiwni . Putin ma niskie poczucie wartości . Musi zdobyć pol Europy zeby pokazać jaki jest wielki. Facet pewnie w szkole podstawowej byl prześladowany bo jest niski i mu na głowę padło, ambicje go przerosły . Szacunku siłą się nie zdobywa Putin !

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł

  Sport