Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski minister obrony: Przekazujemy Ukrainie trzy śmigłowce wojskowe

Brytyjski minister obrony: Przekazujemy Ukrainie trzy śmigłowce wojskowe
Śmigłowce Sikorsky Sea King były używały używane przez Królewskie Siły Powietrzne (RAF) i marynarkę wojenną (Royal Navy). (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania wysyła śmigłowce wojskowe na Ukrainę, z czego jeden już został dostarczony - poinformował brytyjski minister obrony Ben Wallace. To pierwsze załogowe statki powietrzne przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię od początku wojny.

Dostarczane śmigłowce to Sikorsky Sea King, których do niedawna używały Królewskie Siły Powietrzne (RAF), jak również marynarka wojenna, Royal Navy. Ostatni z nich wycofano ze służby w 2018 r. Wallace nie sprecyzował, ile ich zostanie przekazane, ale według stacji BBC News chodzi o trzy sztuki.

W wydanym komunikacie poinformowano, że w związku z tym dziesięciu członków ukraińskich sił zbrojnych oraz inżynierów wojskowych przeszło w Wielkiej Brytanii sześciotygodniowy kurs, podczas którego uczyli się ich obsługi. Jak wskazano, mają być one używane przede wszystkim do zadań poszukiwawczo-ratowniczych.

Ukraina od momentu rosyjskiej napaści apeluje o przekazanie jej samolotów bojowych, ale jeśli chodzi o statki powietrzne, to do tej pory państwa zachodnie w większości ograniczają się do jednostek bezzałogowych.

Wallace poinformował także o wysłaniu na Ukrainę kolejnych 10 tys. pocisków artyleryjskich.

Czytaj więcej:

Premier UK z wizytą w Kijowie. "Przekażemy Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej"

Brytyjczycy przekażą Ukrainie nowszą wersję pocisku Brimstone

Boris Johnson ujawnił postawy państw zachodnich przed wybuchem wojny w Ukrainie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł

  Sport