Menu

Brytyjski MSZ z zadowoleniem o uwolnieniu pracownika hongkońskiego konsulatu

Brytyjski MSZ z zadowoleniem o uwolnieniu pracownika hongkońskiego konsulatu
Simon Cheng został zwolniony po 15 dniach spędzonych w areszcie. (Fot. Facebook/Simon Cheng)
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii z zadowoleniem przyjęło dziś uwolnienie pracownika brytyjskiego konsulatu w Hongkongu, który przez 15 dni przebywał w areszcie w Chinach kontynentalnych.
Reklama

"Z zadowoleniem przyjmujemy uwolnienie Simona Chenga i cieszymy się, że znów może być ze swoją rodziną. Nadal będziemy ich wspierać" - oświadczył rzecznik MSZ w Londynie.

Dodał, że "Simon i jego rodzina poprosili o prywatność". "Bylibyśmy wdzięczni za jej uszanowanie" - poprosił rzecznik.

Zatrzymany 8 sierpnia przez policję w Chinach kontynentalnych Cheng został dziś zwolniony z aresztu po odbyciu 15-dniowej kary "zatrzymania administracyjnego" za wykroczenie. Rodzina poinformowała, że mężczyzna wrócił do Hongkongu.

Sytuacja w Hongkongu pozostaje napięta. (Fot. Getty Images)

Policja nie podała, jakie konkretnie wykroczenie miał popełnić Cheng, ale napisała, że przyznał się do winy.

28-letni Cheng jest rezydentem Hongkongu i pracuje w wydziale handlowo-inwestycyjnym tamtejszego konsulatu Wielkiej Brytanii. Krewni zgłosili na policję jego zaginięcie, gdy 8 sierpnia nie wrócił z podróży służbowej do Shenzhen. Dopiero po 12 dniach od tego zgłoszenia chińskie ministerstwo spraw zagranicznych potwierdziło, że został ukarany 15-dniowym "zatrzymaniem administracyjnym".

Wielu komentatorów łączyło zniknięcie Chenga z poparciem, jakiego zdawał się udzielać trwającym w Hongkongu od trzech miesięcy prodemokratycznym protestom oraz ze stanowiskiem Londynu, który krytykował Pekin za jego politykę względem tego specjalnego regionu administracyjnego ChRL. Chiński rząd dopatruje się w protestach "oznak terroryzmu" i za ich eskalację obwinia ingerencje "obcych sił". 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama