Menu

Brytyjski Gibraltar w strefie Schengen? Trwają zaawansowane rozmowy

Brytyjski Gibraltar w strefie Schengen? Trwają zaawansowane rozmowy
Hiszpania ogłosiła też, że nie zamierza rezygnować ze swoich roszczeń dotyczących tego terytorium. (Fot. Getty Images)
Do lipca podlegający brytyjskiej jurysdykcji Gibraltar może stać się częścią strefy Schengen - wynika z dzisiejszych deklaracji minister spraw zagranicznych Hiszpanii Aranchy Gonzalez Lai. Potwierdziła ona, że UE i Wielka Brytania prowadzą już w tej sprawie zaawansowane rozmowy.
Reklama

Szefowa hiszpańskiego MSZ ogłosiła, że wypracowane pod koniec 2020 r. porozumienia między Madrytem a Londynem w sprawie enklawy dają nadzieję, że w ciągu najbliższego półrocza władze Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sfinalizują umowę dotyczącą Gibraltaru.

"Dzięki temu Gibraltar ponownie stanie się częścią strefy Schengen (pomimo Brexitu – przyp. red.). Nie oznacza to jednak, że będziemy przeprowadzali tam mniej kontroli granicznych, ale że ograniczą się one tylko do terenu lotniska i portu morskiego" - podkreśliła.

Gonzalez Laya ogłosiła też, że Hiszpania nie zamierza rezygnować ze swoich roszczeń dotyczących tego terytorium. "Nasze roszczenia do Gibraltaru są niezbywalne. Podobnie, jak przypuszczam, nie zamierzają rezygnować z tego terytorium Brytyjczycy. Mimo to musimy rozwiązać kwestie najważniejsze dla jego mieszkańców" - stwierdziła Gonzalez Laya, wymieniając m.in. sprawy podatkowe, a także walkę z przemytem towarów.

31 grudnia 2020 r. szefowa hiszpańskiej dyplomacji ogłosiła, że rząd Hiszpanii wypracował porozumienia z Wielką Brytanią w sprawie Gibraltaru. Wyjaśniła, że gwarantują one m.in. możliwość swobodnego przepływu pracowników pomiędzy Hiszpanią a Gibraltarem, a także regulują kwestie dotyczące handlu, ochrony klimatu, bezpieczeństwa, ceł i transportu.

Gonzalez Laya zapowiedziała, że szczegóły dotyczące hiszpańsko-brytyjskich umów w kwestii Gibraltaru będą sukcesywnie przekazywane opinii publicznej w styczniu.

Gibraltar był jedną z kluczowych spraw dla Hiszpanii podczas negocjacji umowy Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. Enklawa ta pozostaje pod jurysdykcją brytyjską od 1713 r.

Czytaj więcej:

Brexit: UK porozumiało się z Hiszpanią ws. pracowników z Gibraltaru

Hiszpania wezwała Londyn do pilnych rozmów w sprawie Gibraltaru

Brexit: Jest porozumienie Wielkiej Brytanii i Hiszpanii ws. Gibraltaru

Sos Nando's kolejną "ofiarą" Brexitu. Skonfiskowano go na granicy z UE

  Komentarze
  • Uczony UK
   22 stycznia, 21:46

   Do Grzegorz Marek cokolwiek jakbyś się uczył w szkole to byś wiedział że Anglicy napadli jak bandyci na ten przylądek bo zawsze należał do Hiszpanii a nie do UK, dlatego Tusk zawsze im mówił że Gibraltar nie należy do was a jak wiesz Tusk jest historykiem.

  • Fadel
   23 stycznia, 00:48

   Po co tworzyć Brytyjczykom tyle okazji do przemytu: Irlandia Północna, a teraz Gibraltar.

  • Raze
   23 stycznia, 06:35

   Mi Gibraltar zawsze kojarzy się z gen Sikorskim zamordowanym tam przez rząd Wielkiej Brytanii, „sojusznika” Polski.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.03.2021
  GBP 5.240 złEUR 4.523 złUSD 3.757 złCHF 4.121 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości

  Reklama