Brytyjski wywiad pokazał supertajny komputer, który pomógł wygrać II wojnę światową

Jak można przeczytać na stronie agencji, okazją jest 80. rocznica wynalezienia urządzenia, "uważanego przez wielu za pierwszy komputer cyfrowy". Co ciekawe, istnienie tego zabytku było utrzymywane w tajemnicy aż do 2000 roku.
Inżynierowie i łamacze szyfrów, którzy pracowali nad Colossusem, byli zobowiązani do zachowania tajemnicy państwowej. Inaczej było w przypadku powszechnie opisywanej "bomby kryptologicznej", skonstruowanej przez polskich kryptologów w celu automatycznego łamania szyfrogramów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, a udoskonalonej przez brytyjskich kryptoanalityków w Bletchley Park.
Ogromny, ponad dwumetrowej wysokości komputer Colossus został stworzony podczas II wojny światowej w celu rozszyfrowania wiadomości strategicznych krążących między najwyższymi rangą niemieckimi generałami w okupowanej Europie.

(Fot. Getty Images)
Rozpoczął pracę w Bletchley Park, domu brytyjskich łamaczy szyfrów, na początku 1944 roku i - jak poinformował teraz GCHQ - był kluczową częścią systemu, za sprawą którego przekonano hitlerowców, że alianci rozpoczną inwazję w Pas De Calais, a nie w Normandii (jak to było w rzeczywistości).
Pod koniec wojny w rozszyfrowywaniu nazistowskich wiadomości pomagało już 10 komputerów. Po wojnie inżynier, który zaprojektował maszynę, Tommy Flowers, otrzymał rozkaz przekazania całej dokumentacji dotyczącej budowy komputera do GCHQ.
"Wynikało to częściowo z tego, że technologia była tak skuteczna, że używano jej jeszcze we wczesnych latach 60." – informuje agencja.