Menu

Brytyjski rząd wyklucza przeprosiny i odszkodowania za niewolnictwo

Brytyjski rząd wyklucza przeprosiny i odszkodowania za niewolnictwo
W zeszłym roku podczas wizyty w Kenii król Karol III mówił o swoim "największym smutku i żalu" z powodu niewłaściwych czynów popełnionych w erze kolonialnej... (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd wykluczył wczoraj, by podczas przyszłotygodniowego szczytu Wspólnoty Narodów Wielka Brytania przepraszała za udział w handlu niewolnikami bądź podjęła kwestię wypłaty odszkodowań.
Reklama
Reklama

Rzecznik rządu wyjaśnił stacji BBC, że nawet jeśli kwestia przeszłych związków Wielkiej Brytanii z niewolnictwem zostanie poruszona na szczycie, nie ma planów symbolicznych przeprosin, a już wcześniej rząd odrzucił możliwość wypłat odszkodowań na niewolnictwo.

Rzecznik dodał, że Wielka Brytania zamiast tego skupi się na bieżących kwestiach, takich jak "wspólne wyzwania i możliwości stojące przed Wspólnotą Narodów, w tym napędzanie wzrostu w naszych gospodarkach".

To oznacza, że nowy rząd Partii Pracy, który objął władzę na początku lipca, przyjmuje w tej sprawie takie samo stanowisko, jak miały wcześniejsze gabinety Partii Konserwatywnej.

Szczyt głów państw i szefów rządów 56 krajów Wspólnoty Narodów odbędzie się w dniach 25-26 października na Samoa. Wielką Brytanię reprezentować będą król Karol III oraz premier Keir Starmer. Podczas szczytu odbędzie się m.in. głosowanie nad wyborem nowego sekretarza generalnego, a wszyscy trzej kandydaci są zwolennikami reparacji za transatlantycki handel niewolnikami.

W zeszłym roku podczas wizyty w Kenii król Karol III mówił o swoim "największym smutku i żalu" z powodu niewłaściwych czynów popełnionych w erze kolonialnej, ale powstrzymał się od przeprosin, na wyrażenie których zgodę musiałby wyrazić rząd. Odnosząc się do wysuwanych przez niektóre kraje żądań odszkodowań, poprzedni premier Rishi Sunak powiedział w zeszłym roku, że "próba rozpruwania naszej historii nie jest właściwą drogą naprzód".

Przeciwnicy przeprosin zwracają uwagę, że Wielka Brytania odegrała znaczącą rolę w zakończeniu niewolnictwa, m.in. przyjmując w 1807 roku ustawę mającą na celu zniesienie handlu niewolnikami.

Czytaj więcej:

UK: Wzrost liczby podejrzeń o współczesne niewolnictwo wśród pracowników opieki

    Komentarze
    • Celesryn76
      19 października, 18:39

      Bobę końcu jakaś odważna decyzja bo już pewnie prawnicze hieny ostrzyły sobie zeby na kasę tak jak oszuści w Polsce na kamienice a handlarzami niewolników w większości byli Izraelici bo mieli łatwy dostęp do kredytu u bankierów tej samej wiary

    • do celesryn76
      19 października, 21:20

      Lecz sie chlopcze na glówke

    • Czytelnik anonimowy
      20 października, 07:08

      patologia się już zdążyła wypowiedź niestety w tym kraju tylko patologia została która w Polsce nie ma niczego

    • Janko Walski
      20 października, 09:08

      NO JAK TO? TO PIŁKARZE JUŻ NIE BĘDĄ KLĘCZEĆ PRZED MECZEM? Co za rasiści!

    • Krol
      20 października, 11:10

      No krolu szykuj sakiewke, same Indie wyliczyly strate na...45 tryliardow funtow za prawie 200 lat okradania,mordowania i niszczenia kraju. A Anglia okradla dziesiatki takich krajow to niech krol sie bierze do roboty.

    • AL
      20 października, 13:49

      Przecież Wielka Brytania już przepraszała i zakończyła wypłacać bodajże w zeszłym roku. A tak na marginesie, kto wypłaci Słowianom za blisko tysiąc lat niewolnictwa?

    • Max Kolonko
      21 października, 02:04

      Murzynscy wodzowie wiosek sami tez sprzedawali swoich za kolorowe kamyki i inne fanty dla kolonizatorow.
      Nie ma zandych dowodow na to ze to biali wymyslili niewolnictwo

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.12.2024
    GBP 5.1549 złEUR 4.2739 złUSD 4.1127 złCHF 4.5654 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama