Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski rząd rezygnuje ze zniesienia stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających

Brytyjski rząd rezygnuje ze zniesienia stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających
Minister finansów Kwasi Kwarteng i premier Liz Truss podczas konferencji Partii Konserwatywnej w Birmingham. (Fot. Getty Images)
Po krytyce ze strony kilku posłów z Partii Konserwatywnej i opozycyjnej Partii Pracy, minister finansów Kwasi Kwarteng potwierdził, że rząd wycofuje się z budzącej ogromne kontrowersje decyzji o obniżeniu podatku dla najlepiej zarabiających, która została ogłoszona zaledwie 10 dni temu.
Reklama
Reklama

"Od wspierania brytyjskich przedsiębiorstw do obniżenia obciążeń podatkowych dla najniżej opłacanych, nasz Plan Wzrostu określa nowe podejście do budowania bardziej prosperującej gospodarki. Jest jednak jasne, że zniesienie stawki podatkowej 45 proc. odwróciło uwagę od naszej nadrzędnej misji, aby stawić czoła wyzwaniom, przed którymi stoi nasz kraj.

W rezultacie ogłaszam, że nie przystępujemy do znoszenia stawki podatkowej 45 proc. Zrozumieliśmy to i wysłuchaliśmy. Pozwoli nam to skupić się na realizacji głównych części naszego pakietu wzrostu" - napisał na Twitterze minister finansów Kwasi Kwarteng na kilka godzin przed tym, jak oczekiwano, że podczas trwającej w Birmingham konferencji Partii Konserwatywnej będzie tego bronił.

Niedługo później potwierdziła to premier Liz Truss, również używając słów o "odwracaniu uwagi".

Zniesienie 45-procentowej stawki podatkowej dla osób, które zarabiają powyżej 150 tys. funtów rocznie, było jednym z elementów ogłoszonego 23 września przez Kwartenga największego od dziesięcioleci pakietu cięć podatkowych, który - jak przekonywał minister wraz z szefową rządu - jest konieczny do pobudzenia brytyjskiej gospodarki.

Jednak pakiet ten został fatalnie odebrane przez opinię publiczną, bo w czasie, gdy rosną koszty życia, głównymi beneficjentami mieli być najlepiej zarabiający. Nerwowo zareagowały również rynki finansowe, ponieważ cięcia zostaną sfinansowane przez wzrost zadłużenia kraju. Sceptycznie zareagowała, widząc dramatycznie spadające w sondażach poparcie dla partii, nawet część posłów konserwatywnych, którzy sugerowali, że mogą zagłosować przeciw jego przyjęciu.

Większość elementów planu ma wejść w życie od nowego roku finansowego, czyli od początku kwietnia 2023 roku, ale pod warunkiem, że wcześniej zatwierdzi to Izba Gmin. Wczoraj wieczorem były minister transportu Grant Shapps, który zwykle ma bardzo dobre rozeznanie w kwestii nastrojów w klubie poselskim konserwatystów, oświadczył, że nie ma szans, by plan uzyskał większość w głosowaniu.

Zwrot, którego rząd dokonał, stawia poważne pytania o przyszłość Kwartenga jako ministra finansów, szczególnie że dzień wcześniej Truss mówiąc w wywiadzie, że zniesienie stawki 45 proc. było jego pomysłem, wydawała się zrzucać na ministra całe odium niezadowolenia społecznego.

Zapytany dzisiaj rano przez BBC o swoją przyszłość, Kwarteng zapewnił, że w ogóle nie rozważa rezygnacji i wskazał, że w ciągu 12 lat, od kiedy jest posłem, było wiele przypadków, by rząd wsłuchując się w reakcje ludzi, wycofywał się z jakiejś polityki.

Kiedy tylko pojawiły się doniesienia, że rząd porzuci plan obniżenia podatków dla najbogatszych, funt zbliżył się do poziomu, w którym znajdował się przed ogłoszeniem cięcia podatków w zeszłym miesiącu.

Czytaj więcej:

Minister finansów tnie podatki, by pobudzić wzrost gospodarczy

UK: Kurs funta z drastycznym spadkiem

Premier Truss broni cięć podatkowych, ale przyznaje, że "źle rozegrała sprawę"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama