Menu

Brytyjska prasa krytykuje Johnsona za zignorowanie konferencji w Monachium

Brytyjska prasa krytykuje Johnsona za zignorowanie konferencji w Monachium
"Johnson nie wykorzystał szansy do zaprezentowania otwartej na świat Wielkiej Brytanii zaledwie dwa tygodnie po Brexicie". (Fot. Getty Images)
Brytyjskie dzienniki 'Financial Times' i 'The Times' krytykują dzisiaj rząd Borisa Johnsona za niską rangę brytyjskiej reprezentacji na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, co jest zaprzeczeniem zapowiedzi globalnej roli, którą kraj chce odgrywać po Brexicie.
Reklama

Na zakończoną wczorasj konferencję - będącą jednym z najważniejszych dorocznych spotkań światowych przywódców, na której inne kraje były reprezentowane przez prezydentów, premierów czy ministrów spraw zagranicznych - Wielka Brytania wysłała Marka Sedwilla, mało znanego doradcę premiera ds. bezpieczeństwa narodowego

Do Monachium pojechał też James Cleverly, nowo mianowany wiceminister spraw zagranicznych ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz rozwoju międzynarodowego, przy czym tylko ten pierwszy uczestniczył w spotkaniu jako panelista.

Jak pisze "FT", oficjalnym wyjaśnieniem tak niskiej rangi brytyjskiej reprezentacji było to, że Johnson chciał, aby wszyscy ministrowie byli obecni na piątkowym posiedzeniu rządu, pierwszym po przeprowadzonej dzień wcześniej rekonstrukcji. Jednak zagraniczni przywódcy wyrazili zdziwienie tym, że krajowe względy polityczne przeważyły nad szansą zaprezentowania ambitnej, otwartej na świat Wielkiej Brytanii zaledwie dwa tygodnie po jej wyjściu z UE.

Podczas wydarzenia kraje były reprezentowane przez prezydentów, premierów czy ministrów spraw zagranicznych. (Fot. Getty Images)

"Stosunek Wielkiej Brytanii do tegorocznego szczytu w Monachium zaskoczył uczestników, ponieważ jest to kluczowy moment w brytyjskiej dyplomacji. Ministrowie chętnie zapewniali swoich sojuszników w Brukseli, że Brexit nie osłabi współpracy w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa i starają się utrzymać silne powiązania, szczególnie z Francją i Niemcami" - zwraca uwagę gazeta.

"FT" ocenia także, że faktyczna nieobecność Wielkiej Brytanii w Monachium nie pomoże w rozwianiu obaw w UE, iż Londyn może coraz bardziej przechodzić na pozycje amerykańskie - zwłaszcza w kwestii porozumienia nuklearnego z Iranem.

"The Times" pisze natomiast, że minister obrony Ben Wallace miał wygłosić przemówienie w piątek, w pierwszym dniu konferencji, ale w ostatniej chwili poinformował o rezygnacji z przyjazdu do Monachium. Zwraca też uwagę, że nawet jeśli kolidowało ono z posiedzeniem rządu, mógł on przylecieć do stolicy Bawarii w piątek po południu i odbyć wiele spotkań bilateralnych, gdyż konferencja trwała do wczoraj.

Czytaj więcej:

Merkel: Brexit zmusza UE do wzmocnienia konkurencyjności

Brexit: UE zażądała od Wielkiej Brytanii dodatkowego 1 mld funtów

Brytyjczycy "zignorowali" ważną konferencję w Monachium

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   17 lutego, 19:26

   On robił patelnie swojej kochanki carry!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.03.2020
  GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

  Sport


  Reklama