Menu

Brytyjska gospodarka coraz bliżej poziomu sprzed pandemii

Brytyjska gospodarka coraz bliżej poziomu sprzed pandemii
Brytyjską gospodarkę ciągnie w górę przede wszystkim branża gastronomiczna. (Fot. John Keeble/Getty Images)
W sierpniu, pierwszym pełnym miesiącu po zniesieniu restrykcji covidowych w Anglii, brytyjska gospodarka zanotowała wzrost o 0,4 proc. - podało dzisiaj Krajowe Biuro Statystyczne (ONS). To oznacza, że wartość PKB jest już tylko o 0,8 proc. niższa niż przed pandemią.
Reklama
Reklama

Najmocniejszy wzrost odnotowały w sierpniu te branże, które w pełni mogły skorzystać ze zniesienia restrykcji, co w Anglii nastąpiło 19 lipca, a w Szkocji i Walii na początku sierpnia. Sektor gastronomiczno-hotelarski zanotował wzrost o 10,3 proc. w porównaniu z lipcem, a kulturalno-rozrywkowy - o 8,5 proc.

Ogólnie wzrost gospodarczy był nieco niższy niż prognozowane przez analityków 0,5 proc., co jest efektem tego, iż w sierpniu odczuwalny był deficyt pracowników w niektórych branżach. Widoczne to było zwłaszcza w budownictwie, którego wytworzona wartość zmniejszyła się w porównaniu z lipcem o 0,2 proc.

ONS skorygował też w dół dane za lipiec - okazało się, że brytyjska gospodarka zamiast wzrostu o 0,1 proc. zanotowała spadek o taką wartość. Nie zmienia to faktu, że jest ona coraz bliżej odrobienia strat będących efektem pandemii.

Wartość PKB jest obecnie o 0,8 proc. poniżej poziomu z lutego 2020 r., czyli ostatniego pełnego miesiąca przed wprowadzeniem restrykcji covidowych. Najbliżej do powrotu do tego poziomu ma sektor usług, który wytwarza ponad trzy czwarte brytyjskiego PKB - jest o 0,6 proc. poniżej wartości z lutego 2020 r.

Wskutek pandemii w zeszłym roku PKB Wielkiej Brytanii zmniejszył się o 9,7 proc., co było największym spadkiem od 99 lat.

Czytaj więcej:

Rządowy organ: UK będzie spłacać walkę z koronawirusem "przez dekady"

Brytyjska gospodarka znów rośnie po zniesieniu restrykcji

Gospodarka Wielkiej Brytanii przyhamowała przez "pingdemię"

UK: Spadek PKB w 2020 r. był najgłębszy od 99, a nie od 311 lat

Irlandia planuje w budżecie na 2022 r. wzrost wydatków i spadek deficytu

  Komentarze
  • Chłop ze wsi
   13 października, 18:17

   Nie ma komentarzy bo wszyscy już wyjechali ,dzisiaj czytałem o nauczycielach od nowego roku w Polsce po przeliczeniu początkujący nauczyciel będzie zarabiał 1200 funtów miesięcznie a w UK 1500 funtów miesięcznie o taka różnica.I gdzie się będzie opłacało żyć, oczywiście w Polsce bo tańsze życie.

  • E U
   13 października, 21:46

   Co za pierdoly, nic niema i wzrostu tez nie ma bo nie ma kierowców, paliwa pracowników, towarów itp. Jedynie co jest to wzrost cen. Wyplata tak szybko nie poszła do góry co ceny. To jaki wzrost gospodarczy? Tak brytyjski wymieciony spod dywanu?

  • JoBo
   14 października, 08:45

   @ Chlop ze wsi. W Polsce nauczyciel stażysta zarabia - 2949 zł brutto,
   nauczyciel kontraktowy - 3034 zł brutto,
   nauczyciel mianowany - 3445 zł brutto
   nauczyciel dyplomowany - 4046 zł. W Anglii, najniższa pensja, to 22 tysiące rocznie, czyli 1800 funciakow na miesiąc. Nawet jeśli dodać polskiemu nauczycielowi 1/4 pensji w ramach nadgodzin, to i tak wychodzi nam nie więcej niż 800 funtów na miesiąc. Pozdro.

  • THC
   14 października, 10:39

   Jak sie jedzie z polski w swiat to juz na zawsze, a nie zeby wracac, bo placa troche wiecej srednia krajowa. To troche wiecej pochlonie inflacja i sebix z mariola wyjda na zero. Standard zycia to nie wszystko, wolnosc i tolerancja jaka jest w cywilizowanych krajach zachodnich jest bezcenna. hue hue hue xD

  • JoBo
   14 października, 10:59

   @THC. Kłaniam się nisko za takie słowa. Szacunek i pozdro !

  • Tymczasowy UK
   14 października, 14:26

   JoBo trol Londynka :
   Od 1 września 2022 roku oznacza to następującą siatkę płac:
   nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego – 4 950 zł,
   nauczyciela mianowanego – 6 400 zł,
   nauczyciela dyplomowanego – 7 750 zł.

  • Utłuczony wieprzami
   14 października, 14:36

   THC wolność i tolerancja w UK to mi mówi że o tym kraju ty nie masz pojęcia a twoim źródłem wiadomości sa polskie portale i wiadomości Jobo trol to ten trol Adaś nierób grający rzeźnika.

  • JoBo
   15 października, 01:02

   @Tymczasowy UK. Jak zwykle ( przypominam skanery epass na lotniskach ) coś tam napiszesz, ale nie do końca prawdę. To, co zawarłeś w komentarzu, to tylko propozycje MEN. Jeśli nawet, to z kolei rząd UK przeznaczył 14 mld funtów na wzrost płac nauczycieli. Placa początkującego nauczyciela ma wzrosnąć w latach 2022 - 2023 do 30 tysiaków rocznie. 2500 funtow miesięcznie ! Ponad 13 tysięcy złotych. Jak się ma do tego wasze 4950 zl ? Piszesz, wysilasz się, a d..a i tak ciągle z tyłu. A teraz odpowiedz na jeszcze jedno pytanie. Dlaczego akurat 30 tysięcy funtów rocznie ? Czekam do jutra. Pozdro.

  • Dziadek z uk
   15 października, 12:23

   Czyżby ma wzrosnąć znacznie minimalna krajowa a może podatki? W Polsce wypłaty są nędzne dla osób coś potrafiące takich jak mechanik, hydraulik porponuje się 4 - 5 tysięcy złotych do ręki a więc trzeba oszukiwać i robić na czarno wtedy faktycznie da się zarobić. Na umowie o prace w PRLU nie da się wyrzyć w dupe moga schować te 4 - 5 tysięcy złotych gdzie w uk minimum bez kwalifiacji dostaje się 7 tysięcy złotych.

  • JoBo
   15 października, 12:58

   @Utłuczony wieprzami. Jestem przekonany, że @THC wie co pisze, bo z tej tolerancji i wolności w pełni korzysta. Pierwszy przykład z brzegu. Znajdź mi inny kraj, w którym do miasteczka ok. 20 tysięcy, przybywa w ciągu 5 lat, 5 - 10 tysięcy cudzoziemców. I ci mieszkańcy nie protestują, a wręcz tolerują i akceptują taki stan rzeczy. A w Anglii są dziesiątki takich miast i miasteczek. Pozdro.

  • JoBo
   16 października, 21:30

   30 tysięcy, to miał być próg zarobkowy dla imigrantów. Takie zarobki mogłyby zachęcić młodych nauczycieli min. z Polski, do nostryfikacji dyplomów i pracy w angielskich szkołach. Jak wiemy, ten próg obniżono zdaje się do 25 tysięcy rocznie. Pozdro.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.10.2021
  GBP 5.4327 złEUR 4.5841 złUSD 3.9428 złCHF 4.2637 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama