Menu

Brytyjscy wyborcy: "Brexit nie był wart zachodu"

Brytyjscy wyborcy: "Brexit nie był wart zachodu"
Aż 72 proc. wyborców opozycyjnej Partii Pracy uważa, że ​​referendum w 2016 r. nie miało racji bytu. (Fot. Getty Images)
Ponad połowa Brytyjczyków uważa, że nigdy nie powinno było dojść do referendum ws. Brexitu - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Opinium i 'The Observer'.
Reklama

Na dzień dzisiejszy 55 proc. respondentów jest zdania, że referendum było złym pomysłem z powodu brytyjskich parlamentarzystów, którzy od miesięcy nie mogą dojść do porozumienia ws. brexitowej umowy.

W przypadku wyborców Partii Konserwatywnej, 49 proc. z nich uważa, że głosowanie ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE było niepotrzebne. Odmienną opinię na ten temat ma 43 proc. zwolenników konserwatystów.

Aż 72 proc. wyborców opozycyjnej Partii Pracy uważa, że ​​referendum w 2016 r. nie miało racji bytu. Dla porównania, przeciwnego zdania jest tylko 18 proc. sympatyków tego ugrupowania - informuje "Metro".

Respondentów zapytano też, jak zamierzają głosować w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 23 i 26 maja. Najwięcej, bo po 28 proc., uzyskały ex aequo: Partia Pracy i nowo utworzona Partia Brexitu Nigela Farage'a. Daleko w tyle - z 14 proc. poparcia - znalazła się rządząca Partia Konserwatywna.

Liberalni Demokraci i ChangeUK zdobyły po 7 proc., Zieloni - 6 proc., SNP - 5 proc., UKIP - 3 proc., a Plaid Cymru - 1 proc.

Gdyby odbyło się drugie referendum, w którym do wyboru byłyby dwie opcje: "opuszczenie UE z umową Theresy May" lub "pozostanie w UE", to 46 proc. ankietowanych zostałoby w Unii, podczas gdy 34 proc. zagłosowałoby za odejściem ze Wspólnoty. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości