Menu

Brytyjczycy zadecydują, kto trafi na nową 50-funtówkę

Brytyjczycy zadecydują, kto trafi na nową 50-funtówkę
Jaka postać pojawi się na nowych banknotach? (Fot. Bank of England)
Bank Anglii oznajmił, że to brytyjscy obywatele dokonają wyboru patrona nowego banknotu 50-funtowego. Wśród wstępnych propozycji znalazł się m.in. Stephen Hawking, Rosalind Franklin oraz Ada Lovelance.
Reklama

Przez najbliższych 6 tygodni istnieje możliwość zgłaszania słynnych postaci, które później zostaną poddane procesowi selekcji. Choć nie ma żadnych konkretnych wytycznych, Bank Anglii poinformował, że postać musi być brytyjskim naukowcem.  Ponieważ królowa jest jedyną żyjącą osobą, która może się pojawić na banknotach Banku Anglii, patron 50-funtówki musi być osobą, którą już pożegnano.

“Może to być mężczyzna lub kobieta. Jednak można oczekiwać, że bank wybierze osobę płci żeńskiej, ponieważ żadna nie widniała nigdy na £50. Pod uwagę brane są matematyczka Lovelace, chemiczka Dorothy Hodgkin oraz Rosalind Franklin, która odegrała kluczową rolę w rozkodowaniu DNA. Duże szanse ma także zmarły w marcu Hawking” - spekuluje “The Guardian”.

Ogłoszenie natychmiast wywołało debatę w środowisku naukowców. Profesor Brian Cox wyraził na Twitterze poparcie dla Hawkinga. Venki Ramakrishnan, prezes Royal Society, opowiedział się z kolei za Dorothy Hodgkin, jedyną Brytyjką, która zdobyła nagrodę Nobla.

“Bardzo się cieszę, że nowe £50 zostanie poświęcone brytyjskiemu wkładowi w naukę. Mamy duże grono osób, których prace ukształtowały nasz sposób patrzenia na świat i które nadal nas inspirują” - skomentował szef Banku Anglii Mark Carney.

Pomimo coraz powszechniejszych transakcji bezgotówkowych, zapotrzebowanie na banknoty £50 stale rośnie. Obecnie w obiegu znajduje się 330 mln pieniędzy z podobiznami Matthew Boultona i Jamesa Watta, których maszyny parowe doprowadziły do mechanizacji fabryk i młynów.

Bank Anglii nie ogłosił jeszcze daty wprowadzenia nowego banknotu. W pierwszej kolejności, w 2020 roku zostaną wypuszczone polimerowe £20, poświęcone malarzowi JMW Turnerowi.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.09.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama